Menu

LEGO: Przygoda

Pierwszy pełnometrażowy film kinowy przedstawiający świat klocków LEGO opowiada historię Emmeta, zwyczajnej, niewychylającej się i zupełnie przeciętnej minifigurki LEGO, którą przypadkowo wzięto za bardzo niezwykłą postać, stanowiącą klucz do ocalenia całego świata. W ten sposób Emmet dołącza do niezwykłej drużyny, która ma do wykonania pełną przygód i niebezpieczeństw misję powstrzymania złowrogiego tyrana - misję, do której Emmet jest absolutnie i [...] Czytaj więcej...

Opis

Recenzja

W mijającym roku żaden film nie był tak wielkim pozytywnym zaskoczeniem jak Lego: Przygoda. Teraz wreszcie obraz ten trafia do kina domowego, wzbogacony o świetne dodatki.

LEGO: Przygoda („The LEGO Movie”) — film-kuriozum. Blisko dwugodzinna reklama klocków. Popkulturowy tygiel, do którego wrzucono, oprócz ton LEGO, rzecz jasna, także Batmana, Supermana, Harry’ego Pottera i co tam jeszcze się pod rękę nawinęło. To nie mogło się więc udać. A udało się doskonale – tak przemyślanego scenariusza i tak wielkiej radości tworzenia dawno nie było widać na wielkim ekranie.

Zaskoczyła mnie przede wszystkim historia – Phil Lord i Christopher Miller byli w stanie nakreślić fabułę odwołującą się do samych klocków i do ich charakterystyki, nie posiłkując się żadnymi opowieściami z zewnątrz. Nakręcili film o LEGO, o tym żółtoskórym plastikowym ludziku, którym chyba każdy z nas się bawił. Tutaj nazywa się Emmet i jest najbardziej przeciętnym z przeciętnych. Przypadkiem jednak zostaje wplątany w walkę między dyktatorem a ruchem oporu – i znowu, wszystko w tym wątku, w kreacji filmowego uniwersum, w pierwszej kolejności wynika z samej natury klocków. Niesamowite! Jasne, sporą rolę ma choćby wspomniany Mroczny Rycerz, znajdzie się też więcej zapożyczeń, wszystko jednak raczej w formie żartu, bo szkielet scenariusza to Emmet i historia świata zbudowanego z LEGO. Nie przestaję dziwić się, że to tak świetnie zagrało. I że potrafi rozbawić niemalże do łez.

Największa w tym zasługa niesamowitego luzu, z jakim do produkcji podeszli jej twórcy, przez co ich film rzeczywiście sprawia wrażenie zapisu wesołej zabawy dwóch gości kupą klocków, z wymyślanymi na bieżąco szalonymi fabułami. Lord i Miller bawili się koncepcją uniwersum LEGO, czyli świata funkcjonującego wewnątrz naszego świata, a do tego dorzucili niezwykłe czucie popkultury, czego przejawem jest choćby niesamowicie poprowadzony wątek Batmana czy relacja Supermana z Zieloną Latarnią.

Czytaj również: Zobacz, jak wygląda Kevin Smith w „LEGO Batman 3: Poza Gotham”

Najlepszym świadectwem ich stosunku do filmu są zaś dołączone do wydania Blu-ray dodatki specjalne – materiały z planu i wywiady, również nakręcone ze sporą dozą humoru, prezentujące duet scenarzystów-reżyserów, aktorów dubbingowych, no i samego Emmeta, który – podobnie jak w filmie – przenika do naszego świata, by samemu zwiedzać, a przy okazji oprowadzić nas choćby po fabryce LEGO.

Aż wyjątkowo chciałoby się, żeby akurat ci bohaterowie powrócili w sequelu. Jeżeli tylko wyglądałby on tak fenomenalnie jak „jedynka” (klockowa rzeczywistość była ogromnym polem do popisu dla speców od efektów specjalnych) i był tak zabawny oraz ekscytujący, chętnie wybrałbym się do kina.

Wydanie Blu-ray 3D
Dodatki: sceny dodatkowe, wywiady, materiały z planu, teledyski
Język: angielski – 5.1, polski (lektor) – 5.1 i inne
Napisy: polskie, bułgarskie, chorwackie i inne
Obraz: 16:9
Dystrybutor: Galapagos Films
Pokaż całą recenzję

Obsada

Benek (polski dubbing)
Witruwiusz
Emmet (polski dubbing)
Kicia Rożek
Lord Biznes (polski dubbing)
Emmet Brickowski
pokaż pełną obsadę (23)

Trailery i materiały video

Powiązane Artykuły

Aleksandra Pilaszek
18 -

Najlepsze filmy animowane ostatnich lat

W ostatnich latach widzowie, nie tylko ci najmłodsi, pokochali filmy animowane. Nie ma się czemu dziwić, bo współczesne animacje często są lepsze od filmów aktorskich.

Oskar Rogalski
6 -

Reżyserzy, którym niestraszne kino aktorskie i animowane

Są w branży filmowej reżyserzy, którzy – choć to światy bardzo różne – spróbowali swoich sił w kinie aktorskim i animowanym.

Magda Muszyńska
4 -

Weekend w telewizji – 29-31.05.2015

Wszystko, co każdy widz wiedzieć powinien, czyli wybieramy to, co naszym zdaniem jest najlepsze dziś wieczorem w telewizji.

Pokaż kolejne (20)