Menu

Pamiętniki wampirów

Serial Pamiętniki wampirów opowiada o młodej dziewczynie, która jest obiektem pożądania dwóch braci wampirów. Jeden jest dobry, drugi zły. Walczą o jej duszę i o dusze jej przyjaciół, rodziny oraz mieszkańców jej rodzinnego miasteczka.

Opis

Recenzja

Pamiętniki wampirów powracają po przerwie i serwują odcinek w pełni skupiający się na Damonie, który przeżywa swój dzień świstaka.

Dobrą decyzją okazało się skupienie najnowszego odcinka serialu Pamiętniki wampirów na Damonie, który nadal jest najsympatyczniejszą postacią ze wszystkich obecnych. Oparcie jego przebywania w piekle kryształu Feniksa na schemacie powtarzalnego Dnia Świstaka to całkiem niezły pomysł, który zostaje sprawnie wykorzystany do zamieszania w głowie bohaterowi. Przede wszystkim jednak pozwala spojrzeć na Damona z trochę innej strony, bo wydarzenia przebijają się przez jego skorupę arogancji i przedstawiają nam osobę skrzywdzoną, która ukrywa się pod tym, za co ją tak naprawdę lubimy. Solidnie udaje się tutaj rozwinąć ten motyw i zdecydowanie może się to podobać.

Sama historia pokazuje nie tylko to, jak kamień Feniksa działa, ale też pozwala zobaczyć ważne wydarzenie z życia Damona. Wykorzystanie motywu powtarzalnego dnia jest w zasadzie takie, jak można było oczekiwać – angażujące, z ciekawymi pomysłami i nawet momentami zabawne. Nie ma tutaj nic nowatorskiego czy szczególnie zaskakującego, ale to kompletnie nie przeszkadza, bo dostajemy coś atrakcyjnego, co porusza istotne kwestie związane z Damonem. Osiągnięto coś, o co nie pokuszono się przez ostatnie kilka sezonów – rozbudowano charakterystykę jednego z najważniejszych bohaterów serialu. Jego związek z Eleną go popsuł, a teraz cały czas go naprawiają, idąc w dobrym kierunku.

Najlepsze w tym jest to, jak wykorzystywane są inne postacie do prania mózgu Damona. Pojawienie się matki to tylko jeden element, bo wykorzystanie Bonnie, Caroline czy Stefana okazuje się też interesujące. Zastanawiają i zarazem trochę martwią słowa Caroline w tym piekle, które mogą być istotną sugestią na przyszłość. Można z nich wywnioskować, że Bonnie też coś czuje do Damona, dlatego tak się dla niego poświeciła przy wybudzaniu w iluzji. Raczej to mało prawdopodobne, by ot tak przestał kochać Elenę, szczególnie przez osobę, której życie więzi jego ukochaną, ale może coś jest na rzeczy. Niby wiemy z futurospekcji, że Bonnie ma być z Enzo, ale nie jest powiedziane, że później nie będzie inaczej.

Cliffhanger jest wielką zagadką, bo opowieść przez cały czas jest tak prowadzona, że do końca nie wiadomo, czy w istocie oglądamy kolejny etap iluzji, czy naprawdę wybudzono Damona i on wszystkich pozabijał. Udaje się dobrze to przedstawić i zaintrygować na tyle, że chętnie poznam odpowiedź w kolejnym odcinku Pamiętników wampirów.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Stefan Salvatore
Damon Salvatore
Bonnie Bennett
Caroline Forbes
Matt Donovan
Elena Gilbert
pokaż pełną obsadę (12)

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Sezon 4:

Sezon 5:

Sezon 6:

Sezon 7:

Powiązane Artykuły

Marcin Rączka
7 -

Wyniki oglądalności – 4 tydzień stycznia 2016

Raz w tygodniu zbiorczo przedstawiamy wyniki oglądalności amerykańskich seriali wyemitowanych na przestrzeni ostatniego tygodnia. Oto zestawienie z 3 tygodnia stycznia 2016.

Marcin Rączka
1 -

Zwiastuny seriali – 1 tydzień lutego 2016

Zobaczcie najciekawsze zwiastuny seriali promujące odcinki, które wyemitowane zostaną w przyszłym tygodniu.

Marcin Rączka
59 -

Premiery seriali – styczeń-kwiecień 2016

Druga połowa sezonu 2015/16 w telewizji zapowiada się znakomicie. Do ramówek powracają ulubione seriale emitowane standardowo od września do maja, ale nie zabraknie też wielu…

Pokaż kolejne (47)