Menu

The Expanse

Akcja The Expanse rozgrywa się 200 lat w przyszłości, a w jej centrum leży sprawa zaginionej kobiety. Bohaterami są Jim Holden, zastępca dowódcy statku Canterbury, który zajmuje się holowaniem brył lodu z Pierścieni Saturna do zajmujących się górnictwem i wydobyciem minerałów Stacji Pasa Asteroid, oraz detektyw Miller, który poszukuje zaginionej. Kiedy wiedziony tropem trafia do Scopuli i sympatyzującego z buntownikami [...] Czytaj więcej...

Opis

Recenzja

Finał The Expanse na pewno rozruszał fabułę, ale dostarczył więcej pytań niż odpowiedzi. Ostatnie odcinki nie porywają i nie wywołują tak wielkich emocji, jak można byłoby się spodziewać.

Bardzo duży plus dla twórców The Expanse za ukazanie znanych już wydarzeń z perspektywy Julie. Teraz poznajemy okoliczności, które doprowadziły do tego, co widzieliśmy w pilocie, oraz krok po kroku oglądamy rozwój wydarzeń aż do śmierci kobiety. Scenarzyści podeszli do tego naprawdę dobrze; dopracowali każdy detal, przez co ogląda się to znakomicie i z równym poziomie zaciekawienia. Sam moment śmierci Julie jest drastyczny, a biorąc pod uwagę cały serial – zaskakująco emocjonalny.

Historia zaprezentowana w finałowych odcinkach angażuje i pozwala spojrzeć na wiele elementów serialu z zainteresowaniem i z innej perspektywy. Przede wszystkim dobrze wypada to w kwestii nowego duetu Holden-Miller. Ich wspólne poczynania ogląda się zaskakująco dobrze, bo wbrew pozorom obaj bohaterowie wiele się od siebie uczą. Szczególnie Holden trochę dojrzewa, dochodząc do pewnej granicy, której nie chce przekroczyć. Można dostrzec to w scenie ze szpiegiem, w której go nie zabija. Gdyby to Miller był na jego miejscu, nie zawahałby się ani na moment. Widzimy, że są niejako swoimi przeciwieństwami, więc być może dlatego tak dobrze ze sobą współgrają. Jeden narwany, morderczy; drugi dobry i poczciwy. W tym wszystkim mieszane odczucia wywołuje kwestia napromieniowania, która wydaje się komplikacją wciśniętą trochę na siłę, bo tak naprawdę fabularnie nie ma ona wielkiego znaczenia i nie mówi nic o tajemnicy, z jaką zmagają się bohaterowie.

Ważne jest, by ostatnie odcinki sezonu dostarczyły jakichś odpowiedzi, zaintrygowały i wywołały tak gigantyczne emocje, że po zakończeniu seansu będziemy rzucać inwektywami w ekran. Tutaj tego tak naprawdę nie ma. Fabularnie nie dostajemy kompletnie żadnych odpowiedzi i jedynie rodzi się mnóstwo pytań. Z czym mamy do czynienia? Ile wiedzą ludzie przeprowadzający eksperyment na Erosie? Czym jest tytułowe Przebudzenie Lewiatana? Nie przeczę, że zaprezentowane wydarzenia i rodzące się pytania ciekawią oraz sprawiają, że jako widz chcę poznać odpowiedzi. Kłopot w tym, że pozostaje niesmak. Można odnieść wrażenie, że wydarzenia obu odcinków zostają niepotrzebne rozwleczone, by jak najmniej wyjawić i jak najwięcej zostawić na drugi sezon. Tak naprawdę tylko scena z cliffhangera pokazuje pazur, którego brakuje tym odcinkom. Wygląda na to, że mamy do czynienia z czymś świadomym, co powinno zagrozić galaktyce w kolejnej serii.

Udaje się poczynić odpowiednie kroki, by rozwinąć niektóre postacie. Wspomniałem już o Holdenie i Millerze, ale finał dużo robi też dla Naomi. Sceny w korytarzach i wiedza Nagaty na ich temat jednoznacznie udowadniają, że w istocie była ona w OPA, ale wydaje się, że już do niej nie należy. Dobrze też naprawiono jej relację z Amosem, który w ostatecznym rozrachunku znów stał się posłusznym osiłkiem. Mimo wszystko w scenie z kumplem Millera obecna jest niepewność, bo po tym wszystkim reakcja Amosa była nieprzewidywalna. Biorąc pod uwagę te wydarzenia, zastanawia mnie Miller, bo jednak zabito jego kumpla, którego znał od lat i z którym żył w bliskiej relacji. Coś czuję, że Amos może nie przeżyć premiery drugiego sezonu, bo wątpię, by można byłoby tu liczyć na wyrozumiałość detektywa.

Szkoda, że polityka tym razem stoi na dalszym planie. Jest tu kilka barwnych momentów, jak choćby nagranie Johnsona oskarżające Ziemię o całe zamieszanie, ale to trochę zbyt mało, by osiągnąć pełną satysfakcję. Tak naprawdę istotne i intrygujące są dwa aspekty. Po pierwsze – świadomość Avasarali, że są tu jakieś machlojki, co zarazem zwiastuje, że w kolejnym sezonie intryga powinna nabrać rumieńców. Po drugie – wyjawienie roli ojca Julie w tym wszystkim. Zaczynam nawet dochodzić do wniosku, że on od początku był całkowicie świadomy, co się stanie z jego córką, bo w jakiś sposób za to odpowiada… tylko tak naprawdę nie wiemy za co. Mamy do czynienia z eksperymentem czy jakąś dziwaczną pozaziemską rasą, która zagraża galaktyce?

Czytaj również: Stacja Syfy zamawia 2. sezon The Expanse

Finały sezonów rządzą się swoimi prawami i dlatego oczekujemy od nich więcej. Chociaż ostatnie odcinki The Expanse rozwijają to i owo, dobrze się je ogląda i wciągają, to brak tutaj większych emocji i fabularnego rozwoju. Tak też dzieje się, gdy twórcy za bardzo skupiają się na wprowadzeniu do kolejnego sezonu bez budowania emocji i zaskoczeń przez fabularne niespodzianki. Czwarty odcinek prezentuje się o niebo lepiej, gdyż miał te emocje, których brakuje w finale.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Joe Miller
Jim Holden
Alex Kamal
Naomi Nagata
Amos Burton
Chrisjen Avasarala
pokaż pełną obsadę (10)

Sezony

Sezon 1:

Trailery i materiały video

The Expanse - trailer

Powiązane Artykuły

Kamil Śmiałkowski
14 -

Najlepsze seriale 2016 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze seriale 2016 roku. Oto tytuły, co do których jakości jesteśmy przekonani i z miesiąca na miesiąc zarówno my - redakcja, jak i Wy…

Marcin Rączka
29 -

Najlepsze space opery na dużym i małym ekranie

Space opery to gatunek obecnie dużo bardziej popularny w kinie niż w telewizji. Mimo to ma wielu oddanych fanów, którzy cenią sobie historie opowiadane w…

Marcin Rączka
37 -

Najlepsze seriale, które nie miały premiery w polskiej telewizji

Obecnie 90% amerykańskich seriali prędzej (tuż po premierze) lub później (kilka miesięcy po premierze) trafia do Polski, jednak nie wszystkie warte uwagi produkcje można oglądać…

Pokaż kolejne (17)
Komentarze