Menu

Ostatni okręt

Serial Ostatni okręt oparty jest na powieści Williama Brinkleya i opowiada o załodze niszczyciela marynarki wojennej, która musi stawić czoło nowej rzeczywistości. Tajemnicza epidemia zabiła większość ziemskiej populacji, a członkowie załogi należą do ostatnich żywych ludzi na świecie.

Opis

Recenzja

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Ostatni okręt znowu sprawił pozytywną niespodziankę, serwując kolejny bardzo dobry odcinek! Trzeci sezon zaczął się niemrawo, ale teraz tę słabą formę nadrabia z nawiązką. I to nie tylko brawurową akcją, ale również zaskakującymi wydarzeniami godnymi najlepszych seriali tego gatunku.

Ostatni okręt czasem potrafi pozytywnie zaskoczyć! Człowiek już się przyzwyczaił przez te trzy sezony, że przed seansem musi wyłączyć myślenie, aby się dobrze bawić podczas oglądania, a tutaj w najnowszym odcinku nawet nie trzeba było sięgać po te wymyślne metody, bo po prostu scenarzyści naprawdę się postarali. Oczywiście większość wydarzeń była łatwa do przewidzenia, ale zaserwowane przez twórców zwroty akcji zadziałały tutaj bardzo dobrze i pchnęły historię na nowe, nieprzewidywalne tory. Ale po kolei.

Początek odcinka Paradise nie zapowiadał niczego niezwykłego. Załoga Nathana Jamesa odnalazła miejsce produkcji bomb biologicznych, co mogło rozczarować z uwagi na to, jak szybko im to poszło. Nie zabrakło zasadzki na ekipę dowodzoną przez Toma Chandlera i wzajemnego ostrzału, z którego jak zwykle Amerykanie wyszli bez szwanku. Jest to irytujące, że główni bohaterowie w tego typu filmach czy serialach są kuloodporni, a ich wrogowie zawsze chybiają i szybko przegrywają. Czasem jednak warto wykazać się cierpliwością, bo okazuje się, że ta strzelanina była dopiero przygrywką do bitwy morskiej, w której do akcji wkroczyły jeszcze dwa inne amerykańskie okręty wojenne. Niespodziewanie Nathan James solidnie oberwał (świetne ujęcie uderzenia pocisku), a dwa pozostałe statki zatopiono. Nie można było oczekiwać cudów po efektach specjalnych – to nie jest serial stacji HBO, aby ostrzał wyglądał realistycznie i efektownie. Mimo to montaż skutecznie zamaskował te wizualne niedociągnięcia, kładąc nacisk na dramatyczne chwile oraz niepewność, jak to się wszystko skończy. Emocji nie brakowało, ale jak można było się spodziewać, to Nathan James ocalał i będzie kontynuować walkę z chińskim wrogiem.

Nie mniej ciekawie było w centrum dowodzenia w USA. Tam Kara z pomocą Dennisa rozszyfrowała kod, który wskazywał lokalizację amerykańskiego okrętu. Bardzo naciągany motyw, ale na szczęście znowu na tyle dobrze nakręcony i zmontowany, że można było przymknąć na to oko. Ważniejsze było ukazanie prawdziwego oblicza Allison i przejęcie przez nią kontroli nad państwem. To klasyka seriali kryminalnych i akcji – najpierw twórcy odwracają uwagę widza poprzez rzucenie podejrzeń w stronę doradcy prezydenta, a następnie wyjawiają zdrajcę, czyli osobę, po której teoretycznie najmniej się spodziewaliśmy takiego ruchu. Nietrudno było odgadnąć taki przebieg wydarzeń, ale cieszy to, że Elisabeth Röhm, wcielająca się w Allison, znakomicie odegrała swoją rolę dwulicowej kobiety. Uwierzyłam w tę nagłą przemianę, która tak zaskoczyła nowego prezydenta, jak i niejednego widza.

Akcja w Ostatnim okręcie nabiera tempa. Wyjątkowo interesująco rozwija się historia w trzecim sezonie. Z jednej strony mamy walkę na morzu i w terenie, a z drugiej konspiracje, działania polityczne i zaskakujące zwroty akcji, włącznie z ofiarami wśród głównych bohaterów. Wszystko to całkiem zgrabnie połączono, choć czasem można by odjąć nieco brawury na rzecz logiki i realizmu. Serial by na tym na pewno nie stracił. W każdym razie Paradise był jednym z lepszych odcinków całego serialu, jeśli nie najlepszym, a jeszcze wiele może się wydarzyć – kapitan Chandler będzie działać samodzielnie w związku z ciszą radiową, a Kara prawdopodobnie spróbuje rozbić spisek podstępnej Allison. Jest dobrze i czekam na więcej!

Pokaż całą recenzję

Obsada

Tom Chandler
Rachel Scott
Mike Slattery
Jackie Makena
Carlton Burk
pokaż pełną obsadę (19)

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Trailery i materiały video

Powiązane Artykuły

Adam Siennica
0 -

Comic-Con 2016: Najnowsze zwiastuny seriali

Podczas San Diego Comic-Con opublikowano dużo zwiastunów nowych seriali oraz kolejnych sezonów popularnych produkcji. Zebrałem je dla Was w jednym miejscu.

Kamil Śmiałkowski
0 -

Najlepsze seriale czerwca 2016 – wyniki głosowania czytelników

Czerwiec - czyli Gra o Tron i jakaś tam drobnica. Czy tak naprawdę wyglądało wasze głosowanie na najlepsze seriale?

Katarzyna Koczułap
Katarzyna Koczułap
0 -

Dzień Niepodległości – obsada po latach. Jak potoczyły się ich losy?

Ponieważ premiera sequela Dnia Niepodległości zbliża się wielkimi krokami, przyjrzyjmy się temu, co dzieje się z odtwórcami głównych ról z części pierwszej.

Pokaż kolejne (13)

Komentarze