Autorem artykułu jest Hatakowicz o pseudonimie Jesu. Zapraszamy do lektury.

Przemykają cichutko korytarzami. Zaglądają przez dziurki od klucza, po czym nieśmiało pukają do drzwi. Kim są dziewczyny, bez których zawaliłby się jeden hotelowy biznes, a domy zarosły by brudem? Zależnie od miejsca zatrudnienia nazwiemy je sprzątaczkami, służącymi albo pokojówkami. Jedno jest pewne – ktoś po kimś sprzątać musi. Są one obecne w kulturze od zarania dziejów. Niekiedy ciche, tajemnicze, niewidoczne, czasem zaś grają główną rolę w toczących się wydarzeniach. Począwszy od obrazu Jana Vermeera („Dziewczyna z Perłą”, poprzez osadzone w mrocznych rezydencjach wiktoriańskie powieści, aż po współczesną kulturę masową do której niewątpliwe należą seriale

W tym specjalnym artykule chcę Wam przedstawić rzecz której większość z was by nie połączyła. Pokojówki i seriale z gatunku science fiction. W niektórych przypadkach stanowią one tylko tło, w innych zaś odgrywają jedną z głównych ról.

Dark Angel

Serial, emitowany w Polsce jako „Mroczny Anioł” wielu kojarzy przede wszystkim z roli Jessici Alby. W odcinku "Shorties In Love" (S01E16) Max wykonuje zadanie polegające na wykradzeniu z sejfu dysków zawierających informacje o wykradzeniu głowic nuklearnych. W tym celu postanawia udać się do domu Pana Lemkina pod pozorem dostarczenia paczki. Drzwi otwiera pokojówka (grana przez urodzoną w Hong-Kongu Winnie Hung). Max odwraca jej uwagę rzucając na podłogę wielkiego, obślizgłego szczura.

Podobny motyw wykorzystany został w odcinku "The Berrisford Agenda" (S02E11), w którym poznaje przeszłość jednego z bohaterów – Aleca. Epizod przybliża nam jego nieudaną misję zabicia pewnego człowieka, pokrzyżowaną przez miłość do jego córki. Kiedy Alec zamierza dokończyć swoją misję, Max udaje się do domu Berrisfordów by temu zapobiec. I jak to w bogatych rezydencjach bywa, także i tu drzwi otwiera jej pokojówka (grana przez Suzanne Ristic)

Mutant X

W tym mało znanym serialu science fiction, opowiadającym (jak sama nazwa może wskazywać) o mutantach, również zmieściła się scena z pokojówką. Tym razem w jej rolę wciela się jedna z głównych bohaterek, Lexa Pierce (w tej roli atrakcyjna Karen Cliche). W odcinku „Wages of Sin” (S03E02), w którym mowa jest o handlu bronią biologiczną przebiera ona się w uniform hotelowej pokojówki, aby dostać się do pokoju Tigera, jednego z uczestników terrorystycznej aukcji.

Sliders

Pokojówka pojawia się również w jednym z najciekawszych seriali science fiction lat 90tych – Sliders. W odcinku "As Time Goes By" (S02E13) bohaterowie trafiają do świata w którym Ameryka jest krajem latynowskim, a Kanada źródłem imigrantów, szukających lepiej płatnej pracy. Jeden z głównych wątków odcinka tyczy się postaci Daelin Richards. W „naszym” świecie była ona dziewczyną Quinna, tutaj pracuje jako pokojówka dla hiszpańskiej rodziny. Podczas pobytu Quinna w jej domu opatruje go i ukrywa.

Smallville

Za to w odcinku „Odyssey” (S08E01) popularnego młodzieżowego serialu Smallville za pokojówkę przebiera się Lois Lane (grana przez Ericę Durance). Włamuje się ona do posiadłości Lexa Luthora, szukając informacji o jej kuzynce Chloe Sullivan. Operacja pod przykrywką zostaje przerwana przez Tess, a szpieg wyprowadzony przez ochronę.

Supernatural

Ciekawą scenę z pokojówką przynosi także odcinek „Dream A Little Dream Of Me” (S03E10) serialu „Supernatural”. Urocza sprzątaczka (grana przez Tammy Hui) wchodzi do pokoju Dr. Greggsa Bobby. Leży on nieruchomo w swoim łóżku. Pokojówka, nie chcąc go budzić postanawia początkowo wyjść, ale coś zwraca jej uwagę. Próbuje go budzić, najpierw delikatnie szeptając, potem wręcz szarpiąc jego nieruchome ciało. Nic z tego. Nie żyje.

Podsumowanie

Przytoczone parę przykładów, nakierowanych wyłącznie tu na seriale science fiction nie wyczerpuje tematu. Można by dorzucić wiele odcinków Doctora Who (ale to już temat na zupełnie nowy felieton), odszukać nowe seriale, a także o oczywiście filmy. Tym którzy chcą zobaczyć więcej, przenieść się w ten magiczny świat – zakamarki hotelowych korytarzy, skrzypiące drzwi olbrzymich rezydencji i pracujących tam pokojówek, służących – zachęcam do odwiedzenia mojego bloga, jedynego miejsca w polskim Internecie w 100% poświęconemu tej tematyce: www.czarnobiały.pl - Pokojówki i Służące w kulturze

Liczę także na waszą pomoc przy redagowaniu, być może pomimo posiadanych przeze mnie parudziesięciu godzin materiałów video, paru tysiącach fotografiach, licznych książkach i opracowaniach, coś mi umknęło, czegoś nie zauważyłem. Zachęcam też do komentarzy na blogu, jakiekolwiek opinie zmotywują mnie do dalszej pracy. Dziękuje także redakcji Hatak.pl za możliwość umieszczenia tego artykułu.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj