Przeczytaj w weekend

Rotten Tomatoes a box office - czy ocena przekłada się na wynik finansowy? Badanie

Rotten Tomatoes to popularny agregator ocen filmów i seriali. W sieci pojawiły się ciekawe wyniki badań mówiące o tym, jakie przełożenie na wyniki finansowe filmu może mieć ocena w serwisie.

Rotten Tomatoes to popularny agregator ocen filmów i seriali. W sieci pojawiły się ciekawe wyniki badań mówiące o tym, jakie przełożenie na wyniki finansowe filmu może mieć ocena w serwisie.

Michalina Reda
Michalina Reda
Tagi:  rotten tomatoes 

Rotten Tomatoes to prawdopodobnie najbardziej znany agregator z ocenami filmów i seriali na świecie. Na podstawie recenzji krytyków, serwis przyznaje punkty poszczególnym produkcjom, nazywając je świeżymi (o znacznej przewadze pozytywnych ocen) albo zgniłymi (czyli innymi słowy negatywnymi). Tym najbardziej popularnym (powyżej 75% pozytywnych głosów przy minimum 80 recenzjach) przyznaje się dodatkowo prestiżowy Certyfikat Świeżości. Dla wielu widzów oceny w Rotten Tomatoes są wyznacznikiem jakości filmów i nierzadko to one wpływają na decyzję o tym czy pójść do kina, czy też nie.

Teraz grupa popkulturowych analityków postanowiła uważniej przyjrzeć się tej tendencji i doszła do nowych (choć prawdopodobnie nieszczególnie zaskakujących) wniosków. Jak się okazuje, oceny z Rotten Tomatoes często idą w parze z sukcesem danej produkcji w box office - najlepsze wyniki finansowe osiągały w ostatnich latach w większości te blockbustery, które otrzymały Certyfikat Świeżości w serwisie. Dla przykładu: gdybyśmy uśrednili razem dziesięć świetnie radzących sobie w kasach kin hitów - konkretnie Toy Story 3, Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II, Avengers, Iron Man 3, Strażnicy Galaktyki, Jurassic World, Gdzie jest Dory?, Gwiezdne wojny: ostatni Jedi, Czarna Pantera i Avengers: Koniec gry - otrzymamy super wynik tomatometru w wysokości 90,3%.

To jednak tylko ciekawostka - oto najciekawsze wyniki badań przeprowadzonych na 1404 filmach, które miały swoją premierę w szerokiej dystrybucji od 2010 roku. Wyniki wpływów z kin zostały skorygowane o inflację, a wszystkie obliczenia są aktualne na dzień 28 listopada tego roku i dotyczą box office w USA.

  • filmy "świeże" zarabiają lepiej niż te "zgniłe" - średnia wpływów w box office USA dla wszystkich świeżych filmów od 2010 roku (636 filmów) - 104 mln dolarów. Średnia wpływów w box office USA dla wszystkich zgniłych filmów od 2010 roku (799 filmów) - 54 mln dolarów.
  • im bardziej "świeży" jest film, tym lepiej poradzi sobie w box office i odwrotnie - filmy z wynikiem 0–20% miały średnie wpływy w box office w wysokości 40 milionów dolarów, zaś filmy z wynikiem 80-100% zarobiły średnio 113 milionów dolarów.
  • zdecydowana większość filmów dobrze zarabiających ma dobrą ocenę w Rotten Tomatoes - około 323 filmy zarobiły ponad 100 mln dolarów w amerykańskim box office od 2010 roku - z tego aż 219 (czyli 68%) ma wynik "świeży".
  • w przypadku filmów zgniłych, kasowe sukcesy zdarzają się okazjonalnie - od 2010 roku 62 filmy osiągnęły w Rotten Tomatoes wynik 0-10%. Tylko trzy z nich (5%) - Jeszcze większe dzieci, Ostatni władca wiatru i Poznaj naszą rodzinkę - zarobiły ponad 100 mln dolarów w USA.
  • im niższa ocena procentowa w Rotten Tomatoes, tym niższy odsetek filmów, które dobrze zarabiają - w przedziale ocen 90-100% (czyli spośród 164 filmów), 68 tytułów (41%) zarobiło powyżej 100 mln dolarów, zaś w przedziale 70-80%, już tylko 33% filmów przekroczyło 100 milionów dolarów.
  • najbardziej kasowe hity w większości są świeże - od 2010 roku tylko 25 filmów zarobiło powyżej 400 mln dolarów w box office USA. Z tego aż 23 ma Certyfikat Świeżości, a 13 - ocenę powyżej 90% w Rotten Tomatoes.
  • mniej doceniane filmy w ramach jednej i tej samej franczyzy gorzej radzą sobie w box office - dla przykładu: Jurassic World (świeży) zarobił 678 mln dolarów w USA, zaś jego kontynuacja Jurassic World: Upadłe królestwo (zgniła) zarobiła 418 mln w USA.
  • wyjątki od reguły - zgniłe filmy, które świetnie radziły sobie w box office to na przykład: Venom, The Meg, Zakonnica, Rampage: Dzika furia, Bez litości 2 czy Nowe oblicze Greya.

I na koniec zestawienie - jak ma się procentowa ocena Rotten Tomatoes do aktualnych zarobków w box office? Oto uśrednione oceny:

- 0-10% w Rotten Tomatoes - 33 mln w box office USA
- 10-20% w Rotten Tomatoes - 43 mln w box office USA
- 20-30% w Rotten Tomatoes - 50 mln w box office USA
- 30-40% w Rotten Tomatoes - 49 mln w box office USA
- 40-50% w Rotten Tomatoes - 61 mln w box office USA
- 50-60% w Rotten Tomatoes - 76 mln w box office USA
- 60-70% w Rotten Tomatoes - 78 mln w box office USA
- 70-80% w Rotten Tomatoes - 110 mln w box office USA
- 80-90% w Rotten Tomatoes - 95 mln w box office USA
- 90-100% w Rotten Tomatoes - 132 mln w box office USA

Co myślicie o tych wynikach? Czy Wy też sugerujecie się oceną z Rotten Tomatoes zanim kupicie bilet do kina? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: rottentomatoes.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Olga Bołądź

Olga Bołądź

ur. 1984, kończy 36 lat

Krzysztof Łukaszewicz

Krzysztof Łukaszewicz

ur. 1976, kończy 44 lat

Daisy Bevan

Daisy Bevan

ur. 1992, kończy 28 lat

Joss Ackland

Joss Ackland

ur. 1928, kończy 92 lat

Antonio Sabato Jr.

Antonio Sabato Jr.

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV