Przeczytaj w weekend

Top Showmax: Najlepsze filmy i seriale wojenne

Oferta Showmax pełna jest świetnego kina gatunkowego. Lubisz horrory? A może przepadasz za komediami romantycznymi? Nie ma problemu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Aby ułatwić Wam wybór, prezentujemy zestawienia skupiające się stricte na danym gatunku. Na pierwszy ogień idą filmy i seriale wojenne. Nie ma ich być może na razie zbyt dużo, ale większość z nich jest zdecydowanie warta uwagi. Od II wojny światowej, po starożytne Chiny. Od oblężenia Stalingradu, po konflikt na Bałkanach. Fani historii i epickich bitew powinni być usatysfakcjonowani.

Oferta Showmax pełna jest świetnego kina gatunkowego. Lubisz horrory? A może przepadasz za komediami romantycznymi? Nie ma problemu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Aby ułatwić Wam wybór, prezentujemy zestawienia skupiające się stricte na danym gatunku. Na pierwszy ogień idą filmy i seriale wojenne. Nie ma ich być może na razie zbyt dużo, ale większość z nich jest zdecydowanie warta uwagi. Od II wojny światowej, po starożytne Chiny. Od oblężenia Stalingradu, po konflikt na Bałkanach. Fani historii i epickich bitew powinni być usatysfakcjonowani.

W ciemności
Piękna opowieść o prawdziwym bohaterstwie w przerażających czasach drugiej wojny światowej. Leopold Socha nie jest krystalicznie czystym herosem, a jedynie drobnym złodziejaszkiem z Lwowa próbującym zarobić gdzie tylko się da. Kiedy jednak przychodzi moment próby, pokazuje swoją prawdziwą wartość, gdy mimo niebezpieczeństwa chroni Żydów w miejskich kanałach. Obraz In Darkness Agnieszka Holland został zainspirowany prawdziwą historią i zdobył nawet nominację do Oscara w kategorii najlepszy nieanglojęzyczny film fabularny.

Miasto 44
Powstanie Warszawskie po raz kolejny, tym razem jednak pokazane w sposób, którego nie powstydziliby się spece z Hollywood. Emocjonującej fabule towarzyszy oprawa audiowizualna, która wprowadza jeszcze więcej dramatyzmu do estetyki filmu. Miasto 44 to polski film wojenny, który nie wyczerpuje tematu Powstania Warszawskiego, jednak jest bardzo ważnym komentarzem w tej sprawie.

Karny batalion
II wojna światowa to idealny temat na opowieści fabularne. Wielu twórców kreujących poruszające fabuły w tym temacie skupia się na działaniach bojowych w Europie Środkowej i Zachodniej, zapominając o dramatycznych wydarzeniach na froncie wschodnim. Shtrafbat to serial opowiadający poruszającą historię radzieckiego oddziału składającego się z uwolnionych jeńców, więźniów politycznych i dezerterów, którzy zostają zmuszeni do walki z Trzecią Rzeszą.

Bitwa o ciężką wodę
Kampen om tungtvannet to serial przedstawiający jedną z najbardziej brawurowych akcji komandosów w czasie II wojny światowej. Pasjonująca walka na śmierć i życie w śniegach Norwegii o najwyższą stawkę – dostęp do składnika niezbędnego do stworzenia broni atomowej.

Konwój PQ-17
Miniserial, który powinien zobaczyć każdy fan bitew morskich. Oprawa audiowizualna stoi na najwyższym poziomie, a efektów specjalnych nie powstydziliby się specjaliści z Hollywood. Конвой PQ-17 przedstawia prawdziwe wydarzenia mające miejsce podczas drugiej wojny światowej. Fabuła skupia się na morskim transporcie sprzętu wojskowego, który zostaje wysłany przez aliantów do Związku Radzieckiego. Jak łatwo się domyślić, droga przez ocean to nie spacerek. Niemiecka flota i lotnictwo starają się za wszelką cenę przerwać ten strategiczny przerzut.

Nieziemska broń dynastii Joseon
Nakręcona z rozmachem epicka historia wojenna. Koreańska dynastia Joseon przeciwstawia się ekspansji terytorialnej chińskiej dynastii Ming. Aby przeważyć szalę zwycięstwa na swoją korzyść, król Sejong buduje broń wystrzeliwującą ogniste strzały. Niestety, chińscy szpiedzy dowiadują się o istnieniu tego śmiercionośnego narzędzia i próbują je przejąć, doprowadzając tym samym do krwawego konfliktu. Dla fanów efektownego azjatyckiego kina The Divine Weapon to pozycja obowiązkowa.

Wróg u bram
Oblężenie Stalingradu okiem twórców z Hollywood. Amerykanów co prawda w Związku Radzieckim wtedy za wielu nie było, ale film Enemy at the Gates im wyszedł całkiem znośnie. Dwóch snajperów po przeciwnych stronach barykady toczy śmiertelnie niebezpieczną partię szachów, zdejmując kolejne pionki z szachownicy. W rolach głównych Jude Law i Ed Harris.

Obława
Polska podczas II wojny światowej była bardzo mrocznym miejscem. Przekonują nas o tym co chwilę kolejni filmowcy. Główny bohater Obławy, dowódca oddziału partyzanckiego, kapral Wydra (świetny Marcin Dorocinski), walczy zarówno z Niemcami, jak i z polskimi zdrajcami. W filmie wojenna rzeczywistość pokazana jest z perspektywy walczących, jak i kolaborujących. Warto odnotować, że w Obława sympatyczny Maciej Stuhr wciela się w postać relatywną moralnie. To jego debiut w takiej roli, całe szczęście wyszedł z niego obronną ręką.

Koriolan
Film jest bardzo ciekawą wariacją na temat szekspirowskiego dzieła pod tym samym tytułem. Bohater wojenny, generał Kajusz Marcjusz (Ralph Fiennes), wracając ze zwycięskiej kampanii wojennej, zostaje odrzucony przez swoich rodaków. W akcie gniewu i zemsty decyduje się zaatakować Rzym z pomocą ludzi, przeciwko którym niegdyś walczył. Coriolanus pokazuje, że tematy szekspirowskie są ponadczasowe i przy odpowiedniej aranżacji sprawdzają się w każdym okresie.

Pilecki
Fabularyzowany dokument opowiadający historię rotmistrza Pileckiego, który walczył z bolszewikami podczas Bitwy Warszawskiej i z Niemcami w kampanii wrześniowej. Jego życie to świetny materiał na rozbudowaną fabułę. Niestety twórcy filmu Pilecki nie stanęli na wysokości zadania. Obraz jest średniej jakości. Przypomina bardziej tanią inscenizację niż dramatyczny film wojenny. Mimo to warto się zapoznać z tą produkcją ze względu na wartość historyczną i samą postać rotmistrza, która niestety nadal nie jest dobrze znana w naszym kraju.

Westerplatte
Westerplatte z 1967 roku to czarno-biały obraz wojenny opowiadający (jak łatwo się domyślić) o obronie półwyspu przed przeważającymi siłami wroga. Film ten ma to, czego nie było w kolejnych obrazach ekranizujących pierwszą bitwę drugiej wojny światowej. Świetna opowieść trzymająca widza do samego końca za gardło to towar deficytowy we współczesnym polskim kinie. Takie jest właśnie Westerplatte Stanisława Różewicza. Mimo że znamy wynik potyczki oddziału majora Sucharskiego z Niemcami, nie możemy oderwać się od ekranu do ostatnich minut.

Źródło: fot. IMDb

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV