Przeczytaj w weekend

Aktorzy, którzy w jednym roku zdobyli 2 nominacje do Oscara

Podczas zbliżającej się gali rozdania Oscarów Scarlett Johansson będzie miała dwie szanse na zdobycie Oscara. Została nominowana w kategorii pierwszoplanowej i drugoplanowej. W historii rozdania nagród Akademii Filmowej taka sytuacja zdarzała się kilkakrotnie. Przyjrzyjmy się tym przypadkom.

Podczas zbliżającej się gali rozdania Oscarów Scarlett Johansson będzie miała dwie szanse na zdobycie Oscara. Została nominowana w kategorii pierwszoplanowej i drugoplanowej. W historii rozdania nagród Akademii Filmowej taka sytuacja zdarzała się kilkakrotnie. Przyjrzyjmy się tym przypadkom.

Historia małżeńska i Jojo Rabbit – to właśnie kreacje aktorskie Johansson w tych obrazach tak mocno przypadły do gustu Akademii. Czy powyższa sytuacja gwarantuje aktorce Oscara? Oczywiście, że nie – historia zna przypadki, kiedy to dwukrotnie nominowany aktor odchodził z kwitkiem. Nie da się ukryć jednak, że dubel zwiększa szansę artysty na zwycięstwo. Scarlett dwóch statuetek zapewne nie zgarnie, ale prawdopodobieństwo wygranej w jednej z kategorii jest bardzo duże, zwłaszcza że jej rola w Historii małżeńskiej to istny majstersztyk. Poniżej prezentujemy listę wykonawców, którzy byli w podobnej sytuacji co Czarna Wdowa.

Fay Bainter – 1938

Większości z was to nazwisko z pewnością niewiele mówi. Nic dziwnego – aktorka brylowała na ekranach wiele lat temu. Zdobyła Oscara za drugoplanową rolę w filmie Jezebel - Dzieje grzesznicy. W tym samym roku nominowana była również w kategorii pierwszoplanowej za film White Banners. Aktorka ma na swoim koncie jeszcze jedną nominację. Dużo później, bo w 1962 roku, została doceniona za występ w obrazie Niewiniątka.

Jezebelfot. Warner Bros

Teresa Wright – 1942

Zmarła w 2005 roku aktorka została doceniona w 1942 roku za filmy Duma Jankesów (pierwszoplanowa rola) i Pani Miniver (drugoplanowa rola). Oscara zdobyła za ten drugi występ. Później nie udało się jej powtórzyć tego sukcesu, po raz ostatni zagrała w Zaklinaczu deszczu z 1997 roku.

Mirs Miniverfot. MGM

Barry Fitzgerald – 1944

Galę rozdania Oscarów w 1944 zdominował irlandzki artysta Barry Fitzgerald. Co ciekawe, aktor zdobył nominacje w kategorii pierwszoplanowej i drugoplanowej za ten sam film (Idąc moją drogą). Sytuacja była nietypowa, ponieważ Fitzgerald nominowany był za tę samą rolę. Taki przypadek już się nigdy nie powtórzył w historii rozdania Oscarów. Nic dziwnego – to dość kuriozalne rozwiązanie. Finalnie aktor został nagrodzony w kategorii drugoplanowej, a sam film zdobył główną nagrodę na gali w 1944 roku.

Idąc moją drogąfot. Paramount Pictures

Jessica Lange – 1982

Kolejny dubel miał miejsce już dużo później. W 1982 roku doceniona została aktorka Jessica Lange. W kategorii pierwszoplanowej nominowana była za obraz Frances, a w drugoplanowej za słynny hit Tootsie. Artystka statuetkę zgarnęła właśnie za ten drugi obraz. Później, w 1995 roku, zwyciężyła również w kategorii pierwszoplanowej. Oscara otrzymała wtedy za film Błękit nieba.

Tootsiefot. Columbia Pictures Corporation

Sigourney Weaver – 1988

W 1988 pierwszy raz w historii zaistniała sytuacja, kiedy to nominowana dwukrotnie aktorka nie otrzymała żadnej statuetki. Sigourney Weaver miała szansę na zwycięstwo zarówno w kategorii drugoplanowej (Pracująca dziewczyna), jak i w pierwszoplanowej (Goryle we mgle). Artystka musiała uznać wyższość Jodie Foster (Oscar za Oskarżonych) i Geeny Davis (Oscar za Przypadkowego turystę). Co ciekawe, w obu kategoriach została nagrodzona wówczas Złotym Globem. Niestety, nie przełożyło się to na Oscary, wynikiem czego Sigourney do dziś nie ma na swoim koncie najważniejszej nagrody filmowej.

Goryle we mglefot. materiały promocyjne
Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: Netflix

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV