Dla jakich seriali Złote Globy 2014?

W najbliższą niedzielę, 12 stycznia, w Hollywood rozdane zostaną Złote Globy - najważniejsze obok Oscarów nagrody w amerykańskim przemyśle filmowym. Kto w tym roku wyjdzie z uroczystości z upragnioną statuetką? Bardzo mocnych kandydatów jest wielu, więc finałowa rozgrywka zapowiada się bardzo ciekawie.

W najbliższą niedzielę, 12 stycznia, w Hollywood rozdane zostaną Złote Globy - najważniejsze obok Oscarów nagrody w amerykańskim przemyśle filmowym. Kto w tym roku wyjdzie z uroczystości z upragnioną statuetką? Bardzo mocnych kandydatów jest wielu, więc finałowa rozgrywka zapowiada się bardzo ciekawie.

Dawid Rydzek

Dawid Rydzek

Tagi:  złote globy 

Złote Globy obok Oscarów są powszechnie uznawane za najważniejsze amerykańskie nagrody filmowe i często są do nich porównywane. Na pewno w Hollywood ze Złotymi Globami liczy się cała branża (w Polsce nie są one aż tak szanowane), ale w ostatnich latach gusta obu organizacji bardzo się rozmijały. Globy zasługują, by doceniać je w oderwaniu od Oscarów. Bardzo się też oba wyróżnienia różnią. Złote Globy są wręczane w kategoriach kinowych i telewizyjnych, a te podzielone są na produkcje dramatyczne oraz komedie/musicale. Tegoroczne Złote Globy nie mają zdecydowanych faworytów, za to na pewno kilku poważnych kandydatów. Dzięki temu niedzielny wieczór (w Polsce noc z niedzieli na poniedziałek) zapowiada się ekscytująco.

Znamy już laureata jednej nagrody. Tegorocznym zdobywcą specjalnego wyróżnienia za całokształt twórczości im. Cecila B. DeMille'a jest Woody Allen. Ciekawie zapowiada się jego występ na Złotych Globach (o ile przybędzie). Czy słynny twórca pokusi się o jakieś zabawne podsumowanie swojej obecnej kariery? Rozdanie tych nagród sprzyja sporej zgrywie i zabawnym występom. Złote Globy są bowiem postrzegane jako ten nieco bardziej wyluzowany "młodszy brat" Oscarów. Woody Allen zaczynał od stand-upu i mógłby przypomnieć tutaj swoje korzenie.

Nawet jeżeli Allen nie rozbawi publiczności, to przez całą ceremonię wręczenia nagród zadanie takie będą mieć dwie słynne aktorki komediowe: Amy Poehler i Tina Fey. To one będą gospodyniami Złotych Globów. Przed rokiem ich występ bardzo się spodobał, choć wystąpiły momenty budzące niesmak. Wygląda na to, że aktorki zyskały jednak zaufanie organizatorów, bo rolę tę będą pełnić przez co najmniej dwa najbliższe lata. W dodatku Poehler jest w tym roku nominowana, a Fey przez wiele lat kandydowała do nagrody. Obie świetnie się uzupełniają.

Już dziś wiadomo też, że na scenie Beverly Hilton Hotel pojawi się wiele hollywoodzkich gwiazd, które będą ogłaszać laureatów nagród. Pojawią się m.in.: Robert Downey Jr., Mila Kunis, Uma Thurman, Laura Dern, Julie Bowen, Jennifer Lawrence, Colin Farrell, Jimmy Fallon, Reese Witherspoon, Channing Tatum, Olivia Wilde, Liam Neeson, Naomi Watts, Emma Watson i Kevin Bacon. Komu jednak przypadną same nagrody i kogo zobaczymy na scenie w przemowie dziękczynnej?

 

NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY

Zwycięzca może być tylko jeden i nie ma wątpliwości, kto jest dziś najwyżej notowany. To ukoronowanie kilku wspaniałych lat z tą produkcją. Nagroda będzie więc w pełni zasłużona.

Nominacje otrzymały: Breaking Bad, Downton Abbey, The Good Wife, House of Cards, Masters of Sex

O kim mowa? Oczywiście o Breaking Bad. Serial dopiero z czwartym i piątym sezonem został zauważony przez Złote Globy (nominacje dla najlepszego serialu dramatycznego), wcześniej zaś poznano się jedynie na Bryanie Cranstonie (dopiero od drugiego sezonu). Nie ma możliwości, by odchodzący z bardzo wysokimi ocenami serial nie wygrał tej kategorii. Każde inne rozwiązanie będzie niespodzianką. Jedynym poważnym konkurentem dla Breaking Bad jest House of Cards.

Nagrodę otrzyma: Breaking Bad

Główny konkurent: House of Cards

 

NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY

A tutaj już tak łatwo nie będzie. Pytanie jednak brzmi: czy zeszłoroczne laureatki obronią swoją pozycję?

Nominacje otrzymały: The Big Bang Theory, Brooklyn Nine-Nine, Girls, Modern Family, Parks and Recreation

Wydaje się, że Dziewczyny są ciągle w formie, ale czy na fali? Pierwszy sezon był bez wątpienia fenomenem, ale czy o drugim dyskutowano równie mocno? Niekoniecznie. Kto więc może namieszać? Od początku swojej kariery o Złote Globy rywalizuje Współczesna rodzina, ale nagrodę zdobyła tylko jedną (w 2012 roku). Od siedmiu sezonów bawi nas Teoria wielkiego podrywu, ale dopiero od 2011 walczy o nagrody i nigdy w tej kategorii nie zwyciężyła. Może czas to zmienić?

Nagrodę otrzyma: Współczesna rodzina

Główny konkurent: Dziewczyny

 

NAJLEPSZY FILM TELEWIZYJNY/MINISERIAL

Tutaj faworyt jest zdecydowany, więc każde inne rozwiązanie nie wchodzi w grę.

Nominacje otrzymały: American Horror Story: Coven, Behind The Candelabra, "Dancing on the Edge", Top of the Lake, The White Queen

Bezkonkurencyjnym faworytem tej kategorii jest Wielki Liberace studia HBO. Gdyby jednak miało dojść do sensacji, to będzie ona udziałem miniserialu Jane Campion Top of the Lake.

Nagrodę otrzyma: Wielki Liberace

Główny konkurent: Top of the Lake

 

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM

Tym razem jest nieco łatwiej, choć głównych kandydatów do nagrody mamy dwóch.

Nominacje otrzymali: Bryan Cranston - Breaking Bad, Liev Schreiber - Ray Donovan, Michael Sheen - Masters Of Sex, Kevin Spacey - House of Cards, James Spader - The Blacklist

Stawiam na pojedynek Bryana Cranstona i Kevina Spacey - nie ma wątpliwości, któryś z nich wyjdzie z ceremonii z nagrodą. Skoro Cranstona żegnamy, a Spaceya zobaczymy w drugim sezonie, to... W dodatku już od kilku lat Glob należy się aktorowi, który tak świetnie zagrał Waltera White'a.

Nagrodę otrzyma: Bryan Cranston za Breaking Bad

Główny konkurent: Kevin Spacey za House of Cards

 

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM

Trochę loterii tym razem. Kilka bardzo silnych kandydatek oraz "spodziewana niespodzianka" w finale. HFPA lubi bowiem zaskakiwać i tutaj właśnie takiego rozwiązania oczekujemy.

Nominacje otrzymały: Julianna Margulies - The Good Wife, Tatiana Maslany - Orphan Black, Taylor Schilling - Orange Is The New Black, Kerry Washington - Scandal, Robin Wright - House of Cards

W wielu spekulacjach największe szanse ma Kerry Washington, która z każdym sezonem Skandalu radzi sobie coraz lepiej. To zwycięstwo nie będzie żadnym zaskoczeniem. Wiele osób spodziewa się też wygranej Taylor Schilling za Orange Is The New Black. Nas najbardziej ucieszyłaby nagroda dla Tatiany Maslany (wiele twarzy w Orphan Black) lub Robin Wright (dystyngowana w House of Cards).

Nagrodę otrzyma: Robin Wright za House of Cards

Główna konkurentka: Kerry Washington za Skandal

 

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM

Pewności nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że mamy tutaj faworytkę.

Nominacje otrzymały: Zooey Deschanel - New Girl, Lena Dunham - Girls, Edie Falco - Nurse Jackie, Julia Louis-Dreyfus - Veep, Amy Poehler - Parks and Recreation

W zeszłym roku nagrodę otrzymała Lena Dunham, ale nie sądzę, by sukces ten powtórzyła. Do gry wraca Julia Louis-Dreyfus, tak świetnie bawiąca się wizerunkiem słynnej pani polityk w Figurantce. Ameryka ją uwielbia, a nominacja do Globu za rolę w filmie komediowym ("Ani słowa więcej") tylko potwierdza jej mocne aspiracje do nagrody i wielki szacunek Hollywoodzkiego Stowarzyszenia.

Nagrodę otrzyma: Julia Louis-Dreyfus za Figurantkę

Główna konkurentka: Lena Dunham za Dziewczyny

 

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM

To będzie bardzo ciekawa kategoria. Czaka nas niespodzianka?

Nominacje otrzymali: Jason Bateman - Arrested Development, Don Cheadle - House Of Lies, Michael J. Fox - The Michael J. Fox Show, Jim Parsons - The Big Bang Theory, Andy Samberg - Brooklyn Nine-Nine

I co tutaj może się wydarzyć? Do gry powrócił Jason Bateman, jest zeszłoroczny laureat (Don Cheadle) oraz od lat nominowany Jim Parsons. Jednak to nie oni są tutaj faworyzowani, a Michael J. Fox, który jest gospodarzem własnego show. HFPA od lat wspiera tego aktora, który walczy przecież tak dzielnie z chorobą.

Nagrodę otrzyma: Michael J. Fox za The Michael J. Fox Show

Główny konkurent: Jason Bateman za Arrested Development

 

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE TELEWIZYJNYM/MINISERIALU

Kapitalny zestaw aktorskich sław i kolejna kategoria nie tak łatwa do przewidzenia. Są jednak pewne przesłanki, które wskazują na faworytki.

Nominacje otrzymały: Helena Bonham-Carter - "Burton & Taylor", Rebecca Ferguson - The White Queen, Jessica Lange - American Horror Story: Coven, Helen Mirren - "Phil Spector", Elisabeth Moss - Top of the Lake

Na tej faworyzowanej pozycji jest Elisabeth Moss, która nominację w Mad Men (ten serial nie otrzymał żadnej) zamieniła na współczesną rolę w serialu Jane Campion. Zagrozić jej mogą tylko dwie weteranki: Jessica Lange i Helen Mirren.

Nagrodę otrzyma: Elisabeth Moss za Top of the Lake

Główna konkurentka: Helen Mirren za "Phil Spector"

 

NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE TELEWIZYJNYM/MINISERIALU

Zagrali w tym samym filmie (w USA - telewizyjnym) i zapewne pomiędzy nimi rozegra się rywalizacja o nagrodę. Jednak gdzie dwóch się bije...

Nominacje otrzymali: Matt Damon - Behind The Candelabra, Michael Douglas - Behind The Candelabra, Chiwetel Ejiofor - "Dancing on the Edge", Idris Elba - Luther, Al Pacino - "Phil Spector"

Michael Douglas ma zdecydowanie lepsze notowania niż Matt Damon. Rola Douglasa jest też zdecydowanie ciekawsza. Nie ma wątpliwości, że zdobędzie on nagrodę. HFPA uwielbia bowiem aktorów z dorobkiem i tak imponującą biografią. Jednak to zaskakujące, że Douglas nie dostał nominacji do BAFTA, podczas gdy Damon został doceniony.

Nagrodę otrzyma: Michael Douglas za Wielkiego Liberace

Główny konkurent: Matt Damon za Wielkiego Liberace

 

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU/MINISERIALU/FILMIE TELEWIZYJNYM

W tym roku już nie ma wątpliwości. Królowa jest jedna!

Nominacje otrzymały: Jacqueline Bisset - "Dancing on the Edge", Janet McTeer - The White Queen, Hayden Panetierre - Nashville, Monica Potter - Parenthood, Sofia Vergara - Modern Family

Otrzymała swoją czwartą nominację za tę rolę i w końcu musi być ona zwieńczona nagrodą. Sofia Vergara to zdecydowana faworytka tej kategorii. Praktycznie jedyna.

Nagrodę otrzyma: Sofia Vergara za Współczesną rodzinę

Główna konkurentka: brak

 

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU/MINISERIALU/FILMIE TELEWIZYJNYM

To jedna z tych kategorii, w której nie można wykluczyć żadnego scenariusza.

Nominacje otrzymały: Josh Charles - The Good Wife, Rob Lowe - Behind The Candelabra, Aaron Paul - Breaking Bad, Corey Stoll - House Of Cards, Jon Voight - Ray Donovan

Mój faworyt to Aaron Paul i to wcale nie dlatego, że Breaking Bad dobiegło końca. Był on bowiem w finałowym sezonie serialu naprawdę niesamowity i po kilku latach wspierania Cranstona w pełni zasłużył na nagrodę. Złoty Glob może mu jednak odebrać Jon Voight. W pełni zasłużona byłaby też nagroda dla czekającego na nią od lat Josha Charlesa.

Nagrodę otrzyma: Aaron Paul za Breaking Bad

Główny konkurent: Jon Voight za Ray Donovan


Krzysztof Spór - znawca kina, wieloletni naczelny portalu Stopklatka.pl.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV