Przeczytaj w weekend

Największe hity Ennio Morricone

Ennio Morricone to jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej w historii. Oto jego największe hity z okazji urodzin.

Ennio Morricone to jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej w historii. Oto jego największe hity z okazji urodzin.

Michał Kujawiński

Michał Kujawiński

Tagi:  ennio morricone 

Wybrać te, które są największe spośród tak ogromnej listy filmów i utworów muzycznych, to zadanie bardzo trudne. Ważnym czynnikiem będzie zatem popularność samego utworu, ale też jego wpływ nie tylko na muzykę filmową, ale w ogóle kulturę. Ennio Morricone, czyli legenda muzyki filmowej wystąpi już niedługo także w Polsce, a dokładniej w Krakowie. 19 stycznia odbędzie się koncert na TAURON Arena Kraków. Odbędzie się on w ramach celebracji 90. urodzin artysty, który obchodzi je dziś, tj. 10 listopada 2018 roku.

Nasz redaktor naczelny Dawid Muszyński miał okazję spotkać się z mistrzem muzyki filmowej. Wywiad z Ennio Morricone wkrótce na łamach naEKRANIE.pl

Ennio Morricone i Dawid Muszyński
fot. naEKRANIE.pl

Ennio Morricone i jego największe hity. Zobaczcie zestawienie

15 Pewnego razu na Dzikim Zachodzie

Pewnego razu na Dzikim Zachodzie

O filmie

Brett McBain szykuje wspaniałą ucztę ku czci mającej właśnie przyjechać, jego świeżo poślubionej żonie. Jednakże zdesperowani bandyci zabijają jego i... Czytaj więcej

Ennio Morricone stworzył ogromną ilość muzyki filmowej dla Sergio Leone i właśnie jeden z takich utworów otwiera nasze zestawienie. Te najbardziej charakterystyczne kawałki usłyszycie później, ale także i w tym filmie. Morricone udowodnił, że potrafi najlepiej na świecie oddać klimat westernu.

14 Frantic

Frantic

O filmie

Światowej sławy amerykański kardiochirurg (Harrison Ford) przybywa z żoną na sympozjum naukowe do Paryża. Gdy lekarz bierze prysznic, jego żona... Czytaj więcej

Tak. Morricone tworzył nie tylko dla Sergio Leone i Briana De Palmy. Współpracował nawet z Romanem Polańskim przy okazji filmu Frantic, gdzie główną rolę zagrał Harrison Ford. Jest to bardzo subtelny i bardzo nastrojowy utwór mistrza, który jak przekonacie się dalej, nie tylko umiejętnie oddawał klimat filmów osadzonych na Dzikim Zachodzie.

13 Cinema Paradiso

Cinema paradiso

O filmie

Włoski reżyser Salvatore po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami... Czytaj więcej

Morricone tworzył też nie tylko klimatyczne i ściskające za serce utwory, ale komponował również bardziej przyziemne i spokojniejsze kawałki. Ścieżka do filmu Cinema Paradiso jest także dowodem, że Maestro był w stanie wymachiwać batutą do każdego z filmowych gatunków.

12 Nietykalni

Nietykalni

O filmie

Krytycy i publiczność są zgodni – Nietykalni Briana De Palmy to arcydzieło, którego nie można przegapić – wspaniały, gwałtowny, oryginalny... Czytaj więcej

Brian De Palma i Ennio Morricone dogadywali się wspaniale, czego efektem było wiele filmów i równie dużo znakomitych utworów. Zapamiętany zostanie jednak najbardziej ten, który został nominowany do Oscara, czyli Nietykalni.

11 Misja

Misja

O filmie

Jezuita ojciec Gabriel (Jeremy Irons) podejmuje wyprawę w głąb południowo-amerykańskiej dżungli, gdzie buduje misje dla Indian Guarani. Niespodziewanie zyskuje sprzymierzeńca... Czytaj więcej

Ten konkretny utwór, który możecie odsłuchać poniżej, to chyba jeden z bardziej bolesnych dla Morricone kawałków. To właśnie o nim wypowiedział się głośno w 2001 roku, że powinien był wygrać nagrodę Oscara za muzykę. Tak się nie stało i rzeczywiście Morricone mógł czuć się zawiedziony, bo młodzi ludzie powiedzieliby, że ten kawałek pozamiatał.

10 Dawno temu w Ameryce

Dawno temu w Ameryce

O filmie

Życie wielkiego miasta, kariery wielkich gangsterów, prohibicja i pokątny handel alkoholem. Oto tło dla wielkiego fresku Sergio Leone, filmu Dawno... Czytaj więcej

Kolejny owoc współpracy Morricone i Leone. Kwintesencja obu geniuszy w najlepszym filmowym i muzycznym wydaniu. Jeśli wybierzemy którykolwiek utwór z tego filmu, będziemy mieć pewność, że muzykę komponował Morricone.

9 Garść dynamitu

Garść dynamitu

O filmie

Ekspert od materiałów wybuchowych i rabuś stają na czele rewolucji, która ma obalić władze Meksyku. Czytaj więcej

W tym filmie, jak mówił sam Morricone, zmieszał muzykę tonalną i awangardową. Odszedł trochę od swojego charakterystycznego stylu, ale wciąż słychać, że jest to muzyka mistrza.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV