Nie tylko Sapkowski. Głośne pozwy i oskarżenia ze świata technologii i popkultury

Sapkowski postanowił wyciągnąć od CD Projekt miliony w ramach rekompensaty za niekorzystną umowę, jaką podpisał z firmą wiele lat temu. Ale nie on jeden wpadł na pomysł, aby zarobić na drodze sądowej. Oto najgłośniejsze i najdziwniejsze pozwy i roszczenia ze świata technologii i popkultury.

Sapkowski postanowił wyciągnąć od CD Projekt miliony w ramach rekompensaty za niekorzystną umowę, jaką podpisał z firmą wiele lat temu. Ale nie on jeden wpadł na pomysł, aby zarobić na drodze sądowej. Oto najgłośniejsze i najdziwniejsze pozwy i roszczenia ze świata technologii i popkultury.

Gdyby Andrzej Sapkowski oprócz pisania książek zajmował się także muzyką, prawdopodobnie nagrałby z Kazikiem utwór CD Projekt, oddawaj moje sześćdziesiąt milionów.  Żebyśmy dobrze się zrozumieli – nie stanę na barykadzie i nie będę bronił CD Projektu przed Sapkowskim. O tym, czy autor sagi wiedźmińskiej rzeczywiście zasługuje na wyższe wynagrodzenie, niech zdecyduje sąd

Prawdopodobnie nigdy do wystosowania tego żądania by nie doszło, gdyby Netflix nie kupił praw do ekranizacji wiedźmińskiej sagi i autor nie dowiedział się, ile mógł stracić na nie partycypowaniu w zyskach ze sprzedaży gier. Ale nie tylko Sapowski posunął się do walki z wielkimi korporacjami. Oto kilka przykładów szokujących pozwów i roszczeń oraz bezczelnych zachowań, które sprowadziły spór na drogę prawną.

Batman może być tylko jeden

Na świecie może być tylko jeden Batman. I nie znajdziesz go w Stanach Zjednoczonych, ale w Turcji. Burmistrz miasta Batman, Huseyin Kalkan, w 2008 roku pozwał wytwórnię Warner Bros. i reżysera Mrocznego rycerza, Christopher Nolan. Powód okazał się dość kuriozalny - Kalkan uważał, że Amerykanie bezprawnie wykorzystali w swojej produkcji nazwę zarządzanej przez niego miejscowości. Burmistrz powiedział, że dysponuje dokumentami, które potwierdzają, że miasto Batman istniało na długo przed „wymyśleniem” przez DC Comic człowieka nietoperza.

Mroczny Rycerz
Źródło: Warner Bros.

Miłość przez aplikację

Ona miała 50 lat i mieszkała w Michigan. On był od niej o 15 lat młodszy i pochodził z Waszyngtonu. Połączyła ich zbrodnia. Wirtualna zbrodnia. Para zagrywała się wspólnie w facebookową grę Mafia Wars, a wspólna pasja wkrótce zamieniła się w miłość. Niestety jednostronną. Kiedy Wylie Iwan dowiedział się, że Cheryl Gray kupiła bilet lotniczy do Waszyngtonu i chce skonsumować związek, postanowił zakończyć tę relację. Rozwścieczona kobieta pozwała go na 8368,88 dolarów, argumentując przed sądem, że jest to kwota, jaką zainwestowała w tę znajomość. Sąd odrzucił jej żądania.

Zdjęcie: Wikipedia

Nie tak to się robi

Apple iPhone 4 był jednym z tych telefonów, wokół którego zrobiło się głośno z powodu jego niedoskonałości. Wielu klientów skarżyło się, że telefon gubi zasięg i nie da się przez niego rozmawiać. Korporacja szybko znalazła powód nieprawidłowego działania urządzenia. Przedstawiciele Apple stwierdzili, że… użytkownicy źle trzymają swoje telefony, gdyż podczas rozmów telefonicznych nieumyślnie zasłaniają antenę umiejscowioną pod obudową. Firma nie uznała gubienia zasięgu przez iPhone’a 4 za wadę, a coś naturalnego. Jeśli trzymasz telefon inaczej, niż chciał tego producent, to on nie działa. Proste, prawda? Nie wszyscy zgodzili się z tym absurdalnym tłumaczeniem, wobec Apple wytoczono pozew zbiorowy. Sąd przyznał rację konsumentom, korporacja zobowiązała się wypłacić poszkodowanym 15 dolarów zadośćuczynienia.

Zdjęcie: Wikimedia, Matthew Yohe

Niewyparzony język Elona Muska

Elon Musk już dawno przestał być tylko i wyłącznie kreatywnym wynalazcą. Wiele osób widzi w nim prawdziwego wizjonera, ikonę popkultury. Ale nawet takim ludziom zdarzają się paskudne wpadki, za które muszą zapłacić sporą cenę. Kiedy w lipcu tego roku grupa chłopców została uwięziona w zalanej jaskini Tham Luang, Musk zasugerował, że może wydostać ich za pomocą miniaturowej łodzi podwodnej. Vernon Unsworth, jeden z nurków, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej, skomentował pomysł jako czysty zabieg marketingowy. Szef Tesli odpowiedział mu w dość opryskliwy sposób:

Stworzymy jedną małą łódź podwodną, która przepłynie do jaskini 5, nie ma problemu. Wybacz pedofilu, sam się o to prosiłeś.

Unsworth zapowiedział, że pozwie Muska za nazwanie go pedofilem. W tym przypadku szokuje nie sam pozew, ale postawa szefa Tesli, który zachował się jak rozkapryszone dziecko i nie potrafił znieść słów krytyki.

PS: Aby ukrócić wszelkie zarzuty dotyczące tekstu, i nie rozmywać jego głównego sensu, usunąłem z niego część dotyczącą mojego spojrzenia na sprawę podejścia Andrzeja Sapkowkiego do Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: Zdjęcie: Stefan Maszewski/REPORTER

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV