Seriale, które trzymały poziom do samego końca

Złota era serialu telewizyjnego trwa w najlepsze. Wielu współczesnych filmowców już dawno zauważyło przewagę produkcji odcinkowych nad pełnometrażowymi i ochoczo realizują dla Netflixa czy HBO swoje kolejne rozbudowane projekty. Niestety ta konwencja ma też swoje wady, które w dużej mierze związane są pieniędzmi.

Złota era serialu telewizyjnego trwa w najlepsze. Wielu współczesnych filmowców już dawno zauważyło przewagę produkcji odcinkowych nad pełnometrażowymi i ochoczo realizują dla Netflixa czy HBO swoje kolejne rozbudowane projekty. Niestety ta konwencja ma też swoje wady, które w dużej mierze związane są pieniędzmi.

Nie zabija się kury, która znosi złote jajka. Nie kończy się serialu, który zarabia krocie i wciąż jest popularny. To wbrew prawom rynku rozrywkowego. Dlatego też potentaci telewizyjni ciągną w nieskończoność swoje serie, aż do momentu, gdy ich popularność znacząco spadnie, lub twórcy postawią na swoim.

Znaczący spadek artystyczny w ostatnich sezonach odnotowało wiele seriali. Wystarczy wymienić produkcje, takie jak Dexter, True Blood, The X-Files, Prison Break czy Sons of Anarchy. Tendencję do obniżania lotów można zauważyć w obecnie emitowanych popularnych formatach Orange Is the New Black, House of Cards, The Walking Dead, Outlander.

Na szczęście telewizja pełna jest chlubnych przypadków, kiedy to seriale kończyły się z klasą. Przyjrzyjmy się tym najbardziej znanym. Jakie produkcje według was powinny znaleźć się jeszcze w tym zestawieniu?

Breaking bad

O serialu

Serial opowiada historię nauczyciela chemii który dowiaduje się pewnego dnia że ma nieoperacyjnego raka płuc. Rodzina boryka się z ciągłymi problemami finansowymi oraz wraz z żoną Skyler spodziewają się nieplanowanego... Czytaj więcej

Najnowsza recenzja redakcji

dorobiło się już miana dzieła kultowego, stając się koronnym argumentem w dyskusjach na temat tego, czy na małym ekranie mogą powstawać wielkie fabuły. Otóż mogą, częstokroć ciekawsze... Czytaj więcej

Legenda współczesnej telewizji. Serial, który w szczytowych momentach ocierał się o perfekcję. Fabuła od samego początku do końca jest tu logiczna, czytelna, pozbawiona błędów i niepotrzebnych motywów. Breaking Bad jest jak pokaźna powieść składająca się z kilku obszernych tomów. Każdy z nich odgrywa kluczową rolę w fabule i jest niezbędny aby odpowiednio odebrać całość. Jendym słowem – arcydzieło współczesnej kultury.

 

Rodzina Soprano

O serialu

Jeden z najwyżej ocenianych seriali telewizyjnych ostatnich lat. Tony Soprano mieszka w domku na przedmieściach w New Jersey, jest ojcem rodziny i... szefem miejscowej mafii. Kłopoty w "pracy" i w... Czytaj więcej

Takich majstersztyków jak Breaking bad w poniższym zestawieniu będzie kilka. Oto kolejny. Podobno od The Sopranos rozpoczęła się złota era seriali. Opowieść o współczesnej rodzinie mafijnej porusza tematy psychologiczne, filozoficzne i społeczne. Produkcja zaprezentowała zupełnie nowe podejście do opowieści telewizyjnej. Rodzina Soprano udowodniła że można przedstawiać w formie odcinkowej ambitną historię, skierowaną do widza, który do tej pory zaspokajał głód sztuki tylko w kinach.

 

Sześć stóp pod ziemią

O serialu

Serial Six Feet Under jest czarną komedią o członkach dysfunkcyjnej rodziny, która prowadzi niezależny zakład pogrzebowy. Kiedy syn marnotrawny, Nate, wraca do domu na wakacje, rodzina musi się nauczyć radzić... Czytaj więcej

Kolejny serial HBO który przyczynił się do rozpoczęcia złotej ery telewizji. Produkcja Alan Ball to kolejna ambitna próba poruszenia tematów egzystencjalnych we współczesnej telewizji. Próba jak najbardziej udana. Six Feet Under jest jedną z nielicznych produkcji, w których ostatni epizod stanowi najważniejszych i najistotniejszy punkt całej opowieści.

 

Prawo ulicy

O serialu

The Wire to amerykański serial kryminalny, rozgrywający się w Baltimore w stanie Maryland. Przedstawia sprawy kryminalne z punktu widzenia zarówno policjantów, jak i przestępców. Wyprodukowano łącznie 60 odcinków podzielonych na... Czytaj więcej

HBO po raz kolejny. Tym razem na warsztat trafia eksploatowana do bólu przez telewizję tematyka policyjna. Tym razem jednak dostajemy zupełnie inne podejście. Naturalistyczna, skomplikowana i wnikliwa opowieść o grupie stróżów prawa rozpracowujących przestępców z Baltimore to kolejny świetnie zamknięty serial. No i mamy tutaj bardzo ważny polski element. Drugi sezon prawie w całości o opowiada o amerykańskiej Polonii, a dużą część odcinków wyreżyserowała Agnieszka Holland.

 

Mad Men

O serialu

Mad Men przedstawia historię Dona Drapera pracującego w agencji reklamowej Sterling Cooper w latach '60. Czytaj więcej

Najnowsza recenzja redakcji

„” z każdym kolejnym sezonem zagłębiali się coraz bardziej w psychikę Dona Drapera, który przeżył osobiste piekło, by potem odkupywać winy w swoistym czyśćcu w poszukiwaniu nieba... Czytaj więcej

Serial nie dla każdego, jednak niezwykle ważny we współczesnej telewizji. Długa, siedmiosezonowa opowieść o Donie Draperze, geniuszu branży reklamowej, to wnikliwa wiwisekcja przemian społecznych, zachodzących w Stanach Zjednoczonych. To też piękna estetyka i świetna realizacja.  Jeden z najbardziej stylowych seriali telewizyjnych.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: Materiały promocyjne

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV