TOP 50: Najlepsze dramaty wszech czasów

Przed Wami kolejny subiektywny ranking – oto top 50 najlepszych dramatów wszech czasów.

Przed Wami kolejny subiektywny ranking – oto top 50 najlepszych dramatów wszech czasów.

Dramat to gatunek filmowy, pod który można podciągnąć bardzo wiele tytułów, nie ma on jasno określonych ram. Miejcie to na uwadze, gdy będziecie się zapoznawać z poniższą listą. Filmy na niej zgromadzone to przede wszystkim produkcje, których celem jest wywoływanie ogromnych emocji, poruszanie i wzbudzanie refleksji. Każdy z niżej wymienionych obrazów spełnia to kryterium w stu procentach. Jeśli czegoś jeszcze nie widzieliście – zachęcam, by nadrobić.

 

50. The Intouchables (2011)

Historia oparta na faktach. Sparaliżowany mężczyzna zatrudnia do pomocy młodego chłopaka, który niedawno wyszedł z więzienia. Takie połączenie światów musi przynieść wiele tarć i konfliktów, ale jednocześnie otwiera bohaterów na całkowicie odmienne doświadczenia. Wzruszający obraz z doskonałym aktorstwem.

49. Gandhi (1982)

Biograficzny film o życiu Mahatmy Ghandi, przywódcy duchowego Indii. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie zabójstwa Ghandiego, a potem w retrospekcjach poznajemy początki jego życia, karierę prawniczą i ostatecznie walkę o niepodległość Indii.

48. Cidade de Deus (2002)

Oparta na faktach historia przeklętego miejsca, w którym życie jest wyzwaniem. W świecie, w którym dzieci od najmłodszych lat stykają się z przemocą i narkotykami, żyje Rocket. Zbyt nieśmiały, by robić karierę w przestępczej rzeczywistości, zaczyna patrzeć na świat inaczej – jego największym marzeniem jest zostanie fotografem.

47. Black Hawk Down (2001)

Historia wojskowej operacji przeprowadzonej przez siły amerykańskie na terenie Somalii. Rutynowa akcja, która miała potrwać niecałe pół godziny, nieoczekiwanie zamieniła się w klęskę. Amerykańskie samoloty zostały zestrzelone, a pomoc nie mogła nadejść tak szybko, jak się jej spodziewano.

46. What's Eating Gilbert Grape (1993)

Gilbert mieszka w małej mieścinie i spędza życie na opiekowaniu się matką oraz rodzeństwem, w tym upośledzonym bratem. W wolnym czasie pracuje jako pomocnik w sklepie. Jego nudne, schematyczne życie zmieni się, gdy poznaje piękną Becky. Między dwojgiem młodych ludzi zaczyna rodzić się uczucie. Niesamowita kreacja aktorska młodego Leonardo DiCaprio.

45. Chinatown (1974)

Klasyczny film noir. Prywatny detektyw Jake Gittes ma za zadanie zdobyć dowody niewierności Hollisa Mulwraya. To rozpoczyna śledztwo, które stanie się dla niego wyjątkowe. Skomplikowana intryga, wspaniała reżyseria i aktorstwo dostarczą wrażeń nawet najbardziej wymagającym widzom.

44. Rocky (1976)

Film, który zapoczątkował świetną serię o tytułowym bokserze. Rocky nie ma niczego poza ogromną determinacją i siłą walki. Któregoś dnia dostaje niesamowitą szansę, by stoczyć walkę o tytuł mistrza świata z uznanym zawodnikiem. Tak zaczyna się jego droga na szczyt, podczas której będzie musiał zmagać się z wieloma przeciwnościami losu.

Strony:

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV