Mentalista (sezon 6, epizod 7)

The Great Red Dragon (2013)

Najnowsza recenzja redakcji

Wszyscy w CBI wierzą w to, że za wszystkimi zbrodniami Red Johna stoi nikt inny, jak ich przełożony, Greg Bertram. Poszlaki wskazują na niego, pozostali podejrzani zostali wyeliminowani (lub nie żyją), a sam "winny" ucieka przed wymiarem sprawiedliwości. Jednak w takie rozwiązanie sprawy prawdopodobnie nie wierzy sam Patrick Jane oraz fani Mentalisty na całym świecie. Bo spójrzmy prawie w oczy – już nie takie numery robił nam Bruno Heller, twórca serialu. Czy po emocjonującym szóstym sezonie postawiłby na rozwiązanie tak oczywiste jak dwuodcinkowy pościg za potencjalnym Red Johnem? Czyż nie spodziewaliśmy się, że w momencie, gdy dowiemy się, kto jest mordercą, szczęki opadną nam do podłogi  i pozostaną tam do końca serialowego sezonu? No właśnie. Dlatego nikt nie uwierzył, że Bertram jest Red Johnem i ma na sumieniu trzydzieści dusz, wliczając w to rodzinę Jane’a. Jedyne, co widzieliśmy i czemu dajemy wiarę, to to, że stoi bardzo wysoko w The Blake Association i zabił Bogu ducha winnego barmana. To jednak nikogo nie przekonuje.

Co wiemy z pewnością po ostatnim odcinku? Po eksplozji domu Patricka Jane’a, w którym znajdował się sam konsultant oraz pięciu podejrzanych, na miejsce pierwsza przybywa Teresa. Puszcza wolno Bertrama święcie przekonana, że Red Johnem jest Reede Smith, na którego ramieniu dostrzega tatuaż z trzema kropkami. Oprócz dwóch wyżej wymienionych policjantów, z wybuchu cały i zdrowy wychodzi również Patrick Jane. Według przybyłych na miejsce służb śmierć ponieśli Stiles, McAllister oraz Haffner. Czy jednak rzeczywiście zginęli, czy po prostu upozorowali swoją śmierć z pomocą Red Johna? Jak słusznie zauważa Rigsby, Stilesa nie zabiłby prawdopodobnie nawet wybuch jądrowy. Na potwierdzenie ich śmierci poczekamy jeszcze z pewnością parę chwil, ale po sześciu latach z Mentalistą wszyscy mamy już tak sprane mózgi, że nawet widok trumny z ciałem nie przekonuje już nikogo, iż "martwy" rzeczywiście jest już w zaświatach. Cho wydaje się jednak całkowicie przekonany przez laboratoria CBI, że pozostała trójka podejrzanych w brutalny sposób "wypadła z gry". Aby uspokoić się przed teoriami spiskowymi, możemy uwierzyć mu na słowo, aczkolwiek nadal czekamy na ducha samego Stilesa, który nawiedzi Jane'a i potwierdzi mu swoje odejście.

Nie możemy winić Teresy Lisbon za największy dramat tego odcinka, czyli puszczenie wolno Grega Betrama z pogorzeliska domu Patricka. Widząc tatuaż Smitha, słusznie założyła, że to on jest tym, do którego powinna strzelać. Na szczęście w wyniku jej niewiedzy nikt nie zginął, aczkolwiek Patrick był w sporym niebezpieczeństwie podczas sceny w szpitalu. Tak zastanawiając się dokładniej – jaki był plan Bertrama? Zamierzał podciąć swojemu pracownikowi gardło, a później współuczestniczyć w pościgu za Smithem? Myślał, że Smith nie zacznie w chwili zagrożenia sypać organizacji, jak to zrobił później? Niezależnie od planu Bertrama dokładnie widzieliśmy w trakcie odcinka, że (były?) szef CBI nie zawaha się przed niczym, aby uratować własną skórę, a plan awaryjny w razie wpadki miał przygotowany w najmniejszych detalach. Nie przewidział jednak, że w trakcie swojej ucieczki będzie musiał się mierzyć z przenikliwym umysłem Patricka i jego współpracowników.

Obok Jane’a niekwestionowanymi bohaterami odcinka są Van Pelt i Rigsby. Ta pierwsza w błyskotliwy sposób doprowadziła CBI do Reede’a Smitha, a jej mąż zachował kamienną twarz, gdy zdał sobie sprawę ze spisku w najwyższych kręgach obrońców prawa. Niestety piątka współpracowników Lisbon to jednak za mało, aby walczyć w środowisku, w którym nie wiadomo, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. Jak pokazał agent Cordero, organizacja nie zawaha się przed niczym, aby uniknąć zdemaskowania; są zdolni nawet do tego, by mordować własnych współtowarzyszy. Złapany przez państwa Rigsby policjant co prawda nie puścił pary z ust i nie udzielił nam zbyt wielu informacji, ale oglądanie Patricka w roli wykrywacza kłamstw było zabawnym, rozluźniającym momentem tego odcinka.

Jednym z głównym tropów w niszczeniu organizacji będzie z pewnością sprawa Partridge’a. Oczywiście, jak w przypadku pozostałych podejrzanych, nie wierzymy tak do końca w jego śmierć. Wycięty z jego ramienia tatuaż może jednak sugerować, że był on wysoko postawionym członkiem organizacji. Jane i Libson rozpracowali zaś w końcu, co znaczyły jego ostatnie słowa. Mówiąc do Teresy hasło "The Blake Association", Partridge próbował w pewien sposób szukać u niej pomocy - wierzył, że jest ona członkiem organizacji. Skoro był jednym ze skorumpowanych policjantów, to dlaczego w takim razie został zabity przez Red Johna? Czy "tygrysi spisek" i Red John stoją jednak po dwóch stronach barykady? A może Partridge’a usunięto, bo wiedział za dużo? Ta kwestia pozostawia wiele nadal otwartych kwestii. Wypada mieć nadzieję, że zostaną przez Patricka rozwikłane w sposób doprowadzający nas do Red Johna.

Uratowany przez Cho Reede Smith zmienił pionki na szachownicy w partii rozgrywanej pomiędzy ekipą Lisbon a The Blake Association. Aby chronić własne życie, zaczął "sypać" współuczestników spisku oraz rzucił sporo światła na tajemniczą organizację. To jednak nie wyjaśniło nam, kto stoi na czele organizacji. Mamy już jednak pewność, że jej członkiem jest Red John, ale jak wzmiankowaliśmy wyżej, w sprawie Partridge’a nic nie jest oczywiste. Jaką rolę pełni morderca w tym dziwnym układzie? Czy przewodzi grupie, czy po prostu wykonuje za nią czarną robotę? I czy ktoś poza samym mordercą jest w stanie udzielić ekipie Lisbon odpowiedzi na te pytania?

Rozpisany przez Hellera spisek ogniskujący się wokół Red Johna jest więcej niż genialny. Kiedy ostatni raz widzieliśmy w telewizji historię kryminalną, w której kwestionowaliśmy każdy aspekt fabuły oraz mieliśmy tysiące wątpliwości? Z pościgu za Red Johnem wynikają kolejne ciemne sprawki, z którymi radzi sobie CBI. Ekipa Lisbon nie jest jednak w stanie walczyć samodzielnie przeciwko setkom, a może tysiącom skorumpowanych funkcjonariuszy. Szokująco zachowuje się w tej sytuacji sam Patrick Jane, który pozornie wierzy w zapewnienia, że Red Johnem jest Bertram, ale za dobrze go znamy, by nie wiedzieć, iż prawdopodobnie ma już swoją własną wersję wydarzeń, odmienną od oficjalnej. Kiedy na konferencji prasowej mówi on zgromadzonym dziennikarzom, że Red John to Bertram, cóż – coś tutaj nie gra. Wydaje się więcej niż pewne, że Jane stara się zmylić trop i utwierdzić "prawdziwego" Red Johna w przekonaniu, iż może czuć się bezpiecznie.

Dlaczego Bertram jako Red John nikogo praktycznie nie przekonuje? Poza tym, że jest to rozwiązanie oczywiste, nie pasuje on do obrazu seryjnego mordercy. Co prawda ma genialne pomysły i przez cały odcinek udaje mu się oszukiwać ekipę CBI, ale po ponad pięciu latach wiemy, że Red John nie dałby się złapać w pułapkę tak łatwo, jak doszło do tego w przypadku Bertrama. Czy to oznacza, że Red Johna tak naprawdę nie było w domu Patricka w momencie wybuchu? A może był, ale go nie zobaczyliśmy? Bertram, mimo że piekielnie inteligentny i pozbawiony skrupułów, wydaje się zbyt oczywistym rozwiązaniem, które jednocześnie nie pasuje do schematu swojej osoby, do którego przez wszystkie sezony przyzwyczaił nas morderca.

W momencie, gdy byliśmy już prawie w euforii, że pościg za Red Johnem idzie tak sprawnie, w CBI pojawia się przedstawiciel FBI i "zwija cały interes". Trudno się dziwić, skoro liczba osób zamieszanych w The Blake Association w całej Kalifornii mogła przekraczać ludzkie wyobrażenia. Jak na to wszystko zareaguje pozbawiona uprawnień ekipa Lisbon? Patrick zadeklarował, że się poddaje; w ostatniej scenie odcinka widzimy go w kościele. Czy ktokolwiek, nawet Teresa, uwierzył w jego deklaracje o odejściu? I co niewierzący Patrick miałby robić w kościele poza planowaniem lub realizowaniem swojego planu schwytania Red Johna? Ostatni epizod Mentalisty zadał tyle pytań, że następny, zatytułowany znacząco "Red John", jest jednym z najbardziej wyczekiwanych ostatnich lat.

Sezony

Sezon 1

 1. Pilot (23 września 2008)
 2. Rudy włos i srebrna taśma (30 września 2008)
 3. Śmiertelna fala (14 października 2008)
 4. Kobiety w czerwieni (21 października 2008)
 5. Redwood (28 października 2008)
 6. Red Handed (11 listopada 2008)
 7. Seeing Red (18 listopada 2008)
 8. The Thin Red Line (25 listopada 2008)
 9. Flame Red (2 grudnia 2008)
 10. Red Brick and Ivy (16 grudnia 2008)
 11. Red John’s Friends (6 stycznia 2009)
 12. Red Rum (13 stycznia 2009)
 13. Paint It Red (18 stycznia 2009)
 14. Crimson Casanova (10 lutego 2009)
 15. Scarlett Fever (17 lutego 2009)
 16. Bloodshot (17 marca 2009)
 17. Carnelian Inc. (24 marca 2009)
 18. Russet Potatoes (31 marca 2009)
 19. A Dozen Red Roses (7 kwietnia 2009)
 20. Red Sauce (28 kwietnia 2009)
 21. Miss Red (5 maja 2009)
 22. Blood Brothers (12 maja 2009)
 23. Red John’s Footsteps (19 maja 2009)
 24. Red John’s Footsteps (19 maja 2009)

Sezon 2

 1. Odkupienie (25 września 2009)
 2. The Scarlet Letter (2 października 2009)
 3. Red Badge (9 października 2009)
 4. Red Menace (16 października 2009)
 5. Red Scare (29 października 2009)
 6. Black Gold and Red Blood (5 listopada 2009)
 7. Red Bulls (12 listopada 2009)
 8. His Red Right Hand (19 listopada 2009)
 9. A Price Above Rubies (10 grudnia 2009)
 10. Throwing Fire (17 grudnia 2009)
 11. Rose-Colored Glasses (14 stycznia 2010)
 12. Bleeding Heart (21 stycznia 2010)
 13. Redline (4 lutego 2010)
 14. Blood In, Blood Out (11 lutego 2010)
 15. Red Herring (4 marca 2010)
 16. Code Red (11 marca 2010)
 17. The Red Box (1 kwietnia 2010)
 18. Aingavite Baa (9 kwietnia 2010)
 19. Blood Money (23 kwietnia 2010)
 20. Red All Over (30 kwietnia 2010)
 21. 18-5-4 (7 maja 2010)
 22. Red Letter (14 maja 2010)
 23. Red Sky in the Morning (21 maja 2010)

Sezon 3

 1. Czerwone nocne niebo (24 września 2010)
 2. Krwawy rechot (1 października 2010)
 3. The Blood on His Hands (8 października 2010)
 4. Red Carpet Treatment (15 października 2010)
 5. The Red Ponies (22 października 2010)
 6. Pink Chanel Suit (29 października 2010)
 7. Red Hot (4 listopada 2010)
 8. Ball of Fire (11 listopada 2010)
 9. Red Moon (18 listopada 2010)
 10. Jolly Red Elf (9 grudnia 2010)
 11. Bloodsport (6 stycznia 2011)
 12. Bloodhounds (20 stycznia 2011)
 13. Red Alert (3 lutego 2011)
 14. Blood For Blood (10 lutego 2011)
 15. Red Gold (17 lutego 2011)
 16. Red Queen (24 lutego 2011)
 17. Bloodstream (10 marca 2011)
 18. The Red Mile (1 kwietnia 2011)
 19. Every Rose Has Its Thorn (8 kwietnia 2011)
 20. Redacted (29 kwietnia 2011)
 21. Like A Redheaded Stepchild (6 maja 2011)
 22. Rhapsody in Red (13 maja 2011)
 23. Strawberries & Cream (1) (19 maja 2011)
 24. Strawberries & Cream (2) (20 maja 2011)

Sezon 4

 1. Scarlet Ribbons (23 września 2011)
 2. Czerwona książeczka (30 września 2011)
 3. Pretty Red Balloon (7 października 2011)
 4. Ring Around the Rosie (14 października 2011)
 5. Blood and Sand (21 października 2011)
 6. Where in the World is Carmine O’Brien (28 października 2011)
 7. Blinking Red Light (3 listopada 2011)
 8. Pink Tops (17 listopada 2011)
 9. The Redshirt (8 grudnia 2011)
 10. Fugue in Red (15 grudnia 2011)
 11. Always Bet on Red (12 stycznia 2012)
 12. My Bloody Valentine (19 stycznia 2012)
 13. Red Is The New Black (2 lutego 2012)
 14. At First Blush (9 lutego 2012)
 15. War of the Roses (16 lutego 2012)
 16. His Thoughts Were Red Thoughts (23 lutego 2012)
 17. Cheap Burgundy (8 marca 2012)
 18. Ruddy Cheeks (9 marca 2012)
 19. Pink Champagne on Ice (30 marca 2012)
 20. Something’s Rotten in Redmund (6 kwietnia 2012)
 21. Ruby Slippers (27 kwietnia 2012)
 22. So Long, and Thanks for All the Red Snapper (4 maja 2012)
 23. Red Rover, Red Rover (11 maja 2012)
 24. The Crimson Hat (18 maja 2012)

Sezon 5

 1. The Crimson Ticket (1 października 2012)
 2. Devil’s Cherry (8 października 2012)
 3. Not One Red Cent (15 października 2012)
 4. Blood Feud (22 października 2012)
 5. Red Dawn (28 października 2012)
 6. Cherry Picked (4 listopada 2012)
 7. If It Bleeds, It Leads (11 listopada 2012)
 8. Red Sails in the Sunset (18 listopada 2012)
 9. Black Cherry (25 listopada 2012)
 10. Panama Red (9 grudnia 2012)
 11. Days of Wine and Roses (6 stycznia 2013)
 12. Little Red Corvette (13 stycznia 2013)
 13. The Red Barn (27 stycznia 2013)
 14. Red in Tooth and Claw (17 lutego 2013)
 15. Red Lacquer Nail Polish (3 marca 2013)
 16. Będzie krwawo (10 marca 2013)
 17. Red, White And Blue (17 marca 2013)
 18. Behind the Red Curtain (24 marca 2013)
 19. Red Letter Day (15 kwietnia 2013)
 20. Red Velvet Cupcakes (22 kwietnia 2013)
 21. Red and Itchy (29 kwietnia 2013)
 22. Red John’s Rules (6 maja 2013)

Sezon 6

 1. Pustynna róża (30 września 2013)
 2. Szkarłatny ptak (7 października 2013)
 3. Szkarłatne wesele (14 października 2013)
 4. Czerwona lista (21 października 2013)
 5. Czerwony tatuaż (27 października 2013)
 6. Ogień i siarka (10 listopada 2013)
 7. The Great Red Dragon (17 listopada 2013)
 8. Red John (24 listopada 2013)
 9. Raj na ziemi (1 grudnia 2013)
 10. Ręka do roślin (8 grudnia 2013)
 11. Białe kłamstwa (5 stycznia 2014)
 12. Złoty młot (12 stycznia 2014)
 13. Czarne helikoptery (9 marca 2014)
 14. Szara woda (16 marca 2014)
 15. Śnieżna biel (23 marca 2014)
 16. Fiołki (31 marca 2014)
 17. Srebrne skrzydła czasu (14 kwietnia 2014)
 18. Zieleń lasu (21 kwietnia 2014)
 19. Brązowookie dziewczyny (28 kwietnia 2014)
 20. Białe pieczywo (5 maja 2014)
 21. Złote serca (12 maja 2014)
 22. Niebieski ptak (19 maja 2014)

Sezon 7

 1. Bezkresny błękit nieba (30 listopada 2014)
 2. Mroczny hotel (7 grudnia 2014)
 3. Lody pomarańczowe (14 grudnia 2014)
 4. Czarny rynek (21 grudnia 2014)
 5. Srebrna aktówka (28 grudnia 2014)
 6. Zielone światło (7 stycznia 2015)
 7. Żółty domek (14 stycznia 2015)
 8. Biel jego oczu (21 stycznia 2015)
 9. Miedziany pocisk (28 stycznia 2015)
 10. Złoto na cenzurowanym (4 lutego 2015)
 11. Bizancjum (11 lutego 2015)
 12. Brązowy dywanik (18 lutego 2015)
 13. Białe orchidee (18 lutego 2015)

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV