Przeczytaj w weekend

Zabawa, zabawa (2018)

Zabawa, zabawa

40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Mąż, znany polityk (Marcin Dorociński), stara się zachować jej problem w tajemnicy i wyciąga ją z rozmaitych tarapatów, ale powoli ma już dosyć. Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, a ponieważ świetnie się uczy i ma super pracę, nikt nie robi jej wyrzutów. Jednak w pewnym momencie dziewczyna traci grunt pod nogami, kiedy na zerwanym filmie dochodzi do tragedii. Z kolei szanowana chirurg dziecięcy – Teresa (Dorota Kolak) przez picie straciła rodzinę, została jej tylko praca w szpitalu, w którym jest ordynatorem. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kiedy w ciągu alkoholowym przychodzi na dyżur. Problemy kobiet narastają, wpędzając bohaterki i ich bliskich w poważne niebezpieczeństwa. W końcu każda z nich sięgnie dna, czy jednak każdej uda się od niego odbić? [opis dystrybutora kino]

Trailery i materiały wideo

Zabawa, zabawa - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Zabawa, zabawa opowiada o trzech kobietach w różnym wieku, które zmagają się z alkoholizmem w polskiej rzeczywistości. Takim sposobem twórcy zajęli się problemem, który w kinie mimo wszystko nie jest często poruszany. Kwestia alkoholizmu przeważnie była ukazywana na przykładzie mężczyzn, a Kinga Dębska zdecydowała się pokazać, jak sobie radzą z tym kobiety. W kraju, w którym postrzeganie ich problemu alkoholowego jest równe ze stygmatyzowaniem i niechęcią, jest to wyzwanie. Dlatego trzeba podkreślić, że pod wieloma względami jest to film ważny i potrzebny. Być może wielu osobom może uzmysłowić, że to istnieje i nas otacza codziennie, ale tego nie dostrzegamy.

Każda z bohaterek (w tych rolach Agata KuleszaDorota Kolak oraz Maria Dębska) pochodzi z różnych grup społecznych, z dobrych domów i na pierwszy rzut oka one nie powinny mieć takiego problemu. Czy z nałogiem alkoholowym zmagają się tylko osoby biedne, samotne czy bezdomne? Nic bardziej mylnego i to właśnie stara się ten film pokazać. Jedna postać to uznana lekarka, druga to najważniejsza prokurator Warszawy, a trzecia to studentka, która po zajęciach pracuje w korporacji. Osoby, które przez społeczeństwo nigdy nie zostałyby w naszym kraju posądzone o uzależnienie od alkoholu. Żadna nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu i reaguje gwałtownie na jakiekolwiek próby zwrócenia uwagi czy ratunku. To w tym miejscu Zabawa, zabawa staje się filmem autentycznym, bo nie da się wyczuć w poruszeniu kwestii odrobiny fałszu. Da się uwierzyć w to, jak każda postać radzi lub też nie radzi sobie z uzależnieniem i jak to się w trakcie filmu rozwija. Czy trzeba spaść na dno, by uratować się od tego? A do tego pokazane jest też współuzależnienie bliskich, którzy nie mogą nic zrobić, by pomóc. Trio aktorek błyszczy, sprawiając, że każdy wątek ma swoją tożsamość, unikalność i emocje. W każdym czuć, jakbyśmy po prostu oglądali coś z życia wziętego. Pomaga w tym spokojna, obserwująca sytuację kamera, która nigdy nie idzie w tanie efekciarstwo w kwestii alkoholizmu czy przesadne skakanie z historii na historię. Jest to bardzo wyważone.

Zastanawiam się, jak skategoryzować ten tytuł. Czy to kino artystyczne? Na pewno, ale czytelne, przejrzyste i świetnie opowiedziane. To po prostu dobrze skonstruowana historia trzech kobiet walczących z czymś, co jest obecne w codzienności Polaków. Zbudowana tak, że w każdej czuć wiele emocji. Zawsze powtarzam, że serce w filmie jest najważniejsze i musi być na odpowiednim miejscu. A Kinga Dębska znów pokazuje, że umie to robić na wyjątkowym poziomie. Doskonale łączy snucie poważnej, często przejmującej opowieści z podejściem dość życiowym. Kiedy trzeba jest poważnie i emocjonalnie, a kiedy trzeba atmosfera się rozluźnia i pojawia się nutka humoru. Ta głównie wychodzi ze strony zabawnego duetu policjantów (w tych rolach Rafał Rutkowski i Sławomir Zapała) oraz dobrego epizodu Marian Dziędziel. Daje to rzecz dobrze korelującą z widzem. Podobnie jak Moje córki krowy, które poruszały ważny temat w taki sposób, że oglądało się to wspaniale.

Zabawa, zabawa to na pewno soczysty dramat o poważnym problemie alkoholizmu, który przede wszystkim daje kapitalnie opowiedzianą historię. Wszystkie wątki są świetnie zagrane, poruszające, zabawne i zapadają w pamięć. To po prostu bardzo dobre kino skrojone tak, że ogląda się, wzrusza i potem o tym jeszcze długo myśli. A wszystko podane w sposób przystępny dla zwykłego widza.

Recenzja pierwotnie została opublikowana 20 września 2018 roku

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Katey Sagal

Katey Sagal

ur. 1954, kończy 66 lat

Logan Lerman

Logan Lerman

ur. 1992, kończy 28 lat

Antoine Fuqua

Antoine Fuqua

ur. 1966, kończy 54 lat

Drea de Matteo

Drea de Matteo

ur. 1972, kończy 48 lat

Damien Chazelle

Damien Chazelle

ur. 1985, kończy 35 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV