Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Nie z tego świata: sezon 14, odcinek 1 – recenzja

Nie z tego świata powróciło z nowym sezonem, już czternastym, co samo w sobie zakrawa na cud. Jednak Stranger in The Strange Land cudem się nie okazał. Dostaliśmy patchwork scen przeskakujących od jednych bohaterów do drugich, nadmiar postaci pobocznych.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Nie z tego świata pokazuje nam ocaleńców z alternatywnego świata błąkających się po Bunkrze Ludzi Pisma i zadziwiająco szybko podejmujących trud życia łowców. Zadziwiające rozwiązania scenariuszowe, nijak się mające do kanonu serialu, a na dokładkę kilka demonów z niedoszłym nowym królem Piekieł na czele, tak nijakich, że widz zapomniał o nich szybciej, niż zniknęli z ekranu.

Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem okazał się brak większego przeskoku czasowego. W zasadzie premiera nowego sezonu jest bezpośrednią kontynuacją finału poprzedniego, zakończonego twistem scenariusza, czyli opętaniem Deana przez archanioła Michała, który zamierza… Właśnie, nie do końca wiadomo, co zamierza, przemierzając świat i pytając, czego pragnie ten i ów (z podkreśleniem przywódców religijnych, aniołów – co zaowocowało spotkaniem z Siostrą Jo i istot nadprzyrodzonych), wciąż niezadowolony z padających odpowiedzi. Michał w wykonaniu Jensena Acklesa jest lodowaty, stylowy – Peaky Blinders byliby z niego dumni, zdystansowany i poważny jak noc listopadowa, choć w głębi wyczuwa się w nim psychopatę. Tym bardziej, kiedy przemawia po persku.

Z kolei młodszy z braci Winchesterów, zgodnie z przypuszczeniami, tęskni za Deanem, cierpi i nie dosypia, tym bardziej, że oprócz desperackich prób odszukania Michała, ma na głowie ludzi z Bunkra i ich randomowe polowania, nadrabiającą dobrą miną do złej gry Mary, pogrążonego w beznadziei własnej niemocy nefilima Jacka oraz człowieka, którego byśmy się w Nie z tego świata już nie spodziewali…
Tymczasem Castiel poszukuje Deana na własną rękę, tak nieudolnie, że zostaje przynętą (po raz kolejny) w wątku całkowicie wyjętym z kontekstu i tak potrzebnym odcinkowi jak piąte koło u wozu. Nie licząc niezłej choreografii walki sporej grupy osób, na którą miło było popatrzeć, jeśli się przełknęło nadmiar slow motion. Czy drodzy scenarzyści mogliby się wreszcie zdecydować, jakie moce posiada anioł Castiel? Bo według Stranger in a Strange Land zachowuje się jak człowiek i to człowiek, który przy okazji zapadł na amnezję i zapomniał, jak się walczy, o odsyłaniu demonów do diabła i ewentualnym uzdrawianiu nie wspominając.

Najjaśniejszym elementem odcinka pozostają sceny z archaniołem Michałem (choć ich niewiele) i emocje posępnego, brodatego Sama, pięknie pokazane i dobrze zagrane przez Jareda Padaleckiego. I pierwsza scena, gdy z lecącej w tle Road so far piosenki Shot down in flames AC/DC przechodzimy do sceny, gdy Sam wyłącza starą kasetę Deana i jedzie dalej Impalą przez mrok i deszcz. Gdybyż takich scen było więcej…

Jako premiera sezonu Stranger in a Strange Land nie zachwyca, mimo dobrych momentów. Odrobinę się nudziłam jak przy układaniu puzzli, kiedy ma się nadzieję, że po ułożeniu uzyska się efekt „wow”, ale kawałków jest za dużo (jak postaci w odcinku), a samo układanie wydaje się żmudne i nudnawe. Załóżmy, że ułożyliśmy już ramkę i czekamy na wypełnienie…

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Nie z tego świata

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po raz kolejny szokuje. 15. odcinek 9. sezonu to wydarzenia emocjonujące, ciekawe…

Ocena recenzenta:
9
Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry – Thanos bał…

W sieci pojawiła się związana z filmem Avengers: Koniec gry teoria, według której Thanos wysłał…

Adam Siennica
-

Spider-Man: Daleko od domu – plakaty…

Zgodnie z zapowiedziami Tom Holland opublikował nowe materiały promujące film Spider-Man: Daleko do domu. Trzy…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Dobiega jeden z najlepszych sezonów The Walking Dead. Co przyniesie nam finał 9. sezonu?

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead – 9. sezon…

The Walking Dead szokuje. Nie tylko tym, że 9. sezon jest jednym z najlepszych sezonów…

Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry wyjawi, dlaczego Kapitan…

Szef Marvel Studios, Kevin Feige, wyjawił, że Avengers: Koniec gry wyjawi, gdzie przez ostatnich kilkanaście…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.