50.  „Cykl o Jakubie Wędrowyczu” – Andrzej Pilipiuk

Fabryka Słów

50. „Cykl o Jakubie Wędrowyczu” – Andrzej Pilipiuk

Seria humorystycznych opowieści o egzorcyście-amatorze, pijaku i bimbrowniku z podlubelskiej wsi. Jakub, mimo swojego obskurnego stylu życia i niechęci do władzy, skutecznie walczy z siłami nadprzyrodzonymi, takimi jak wampiry, demony czy duchy. Akcja książek osadzona jest w realiach polskiej prowincji, pełnej absurdów i groteski, co nadaje cyklowi satyryczny wydźwięk. Seria łączy elementy fantastyki, czarnego humoru i folkloru, ukazując postać Wędrowycza jako antybohatera o nieoczywistym uroku.

49. „Zastępy anielskie” – Maja Lidia Kossakowska

Fabryka Słów

49. „Zastępy anielskie” – Maja Lidia Kossakowska

Urban fantasy osadzone w alternatywnym zaświacie, gdzie aniołowie funkcjonują w zorganizowanej hierarchii przypominającej ludzką biurokrację. Głównym bohaterem jest Daimon Frey, archanioł i Zabójca Niebios, który zostaje wplątany w intrygi, tajemnice oraz walki o władzę między niebem, piekłem a siłami chaosu. Seria ukazuje aniołów jako postacie złożone, posiadające emocje, słabości i moralne dylematy, co kontrastuje z tradycyjnym, idealistycznym obrazem niebiańskich bytów. W tle epickiej fabuły poruszane są też filozoficzne pytania o wolną wolę, przeznaczenie oraz sens istnienia.

48.  „Czterdzieści i cztery” – Krzysztof Piskorski

Wydawnictwo Literackie

48. „Czterdzieści i cztery” – Krzysztof Piskorski

"Jest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów? W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi. Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast... Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej niż tylko los jej kraju…"

47. „Łzy diabła” – Magdalena Kozak

Fabryka Słów

47. „Łzy diabła” – Magdalena Kozak

"Duch wojownika jest wieczny. Nie zmienią go ani czas, ani miejsce, ani okoliczności. Wojownik będzie szedł za swoją Sprawą, bez względu na to, jak bardzo poranią go kamienie leżące na ścieżce. Będzie szedł, choćby brakło tchu. A gdy już padnie na kolana i nie będzie miał siły wstać, będzie się czołgał. Po tym poznaje się prawdziwego Wojownika. Królestwo Farji znowu wyrusza na wojnę przeciw dzikim, górskim plemionom. Tradycja nakazuje Farjanom wysyłać kolejnych synów na śmierć. Tradycja nakazuje Wysokim wysyłać kolejnych synów na smierć. Wieczna wojna, napędzana wściekłą wrogością i interesami obcych mocarstw. A gdy zakończy się kolejna bitwa, nad poszarpanymi, zwęglonymi ciałami, przez jęki wykrwawiających się rannych wiatr poniesie odwieczną pieśń: W górach Wysokich historia grobów świeżych Pyta, czym dzisiaj swą krew i honor mierzysz."

46.  „W kraju niewiernych” – Jacek Dukaj

Wydawnictwo Literackie

46. „W kraju niewiernych” – Jacek Dukaj

"W tym obszernym tomie opowiadań, sygnalizującym już przyszły kunszt autora, znalazła się m.in. Katedra – opowieść, która zainspirowała Tomasza Bagińskiego i stała się przyczynkiem do kilkuminutowej animacji, nominowanej do Oscara. Sam tekst otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla dla najlepszego opowiadania roku 2000, dyskwalifikując tym samym inny utwór z tomu W kraju niewiernych - również nominowany do tego wyróżnienia Ruch Generała. Zbiór - zawierający także m. in. zapowiadające fenomen Matrixa Irreehaare czy kontrowersyjną Ziemię Chrystusa - zdobył trzy inne nagrody."

45.  „Algorytm wojny” – Michał Cholewa

Ender

45. „Algorytm wojny” – Michał Cholewa

Seria powieści science fiction osadzonych w postapokaliptycznym świecie po zniszczeniu przez Sztuczne Inteligencje. Ludzkość, podzielona na trzy mocarstwa – Unię Europejską, Stany Zjednoczone i azjatyckie Imperium – stara się odbudować cywilizację, tocząc brutalne wojny o zasoby i dominację. Głównymi bohaterami są Marcin Wierzbowski i pułkownik Brisbane, którzy prowadzą operacje specjalne, walcząc z maszynami, wywiadami i wewnętrznymi intrygami. Seria łączy elementy militarnego sci-fi z filozoficznymi pytaniami o naturę człowieka, technologię i moralność w obliczu zagłady.

44. „Wieczny Grunwald: powieść zza końca czasów” – Szczepan Twardoch

Wydawnictwo Literackie

44. „Wieczny Grunwald: powieść zza końca czasów” – Szczepan Twardoch

"Wszystko zaczyna się od gwałtu króla Kazimierza na czternastoletniej córce norymberskiego kupca. Gdy królewski bękart przychodzi na świat, jego ojciec już nie żyje. Paszko zamieszkuje w domu publicznym, do którego trafia jego matka. Kiedy również ona umiera, chłopiec za cały majątek ma mały nóż, który już ubrudził krwią, i chustę z królewskim „K” — jedyny symbol swojego pochodzenia. Wyrusza w drogę, która zaprowadzi go na pola grunwaldzkie. A wszystko, by dowiedzieć się, kim jest: „bastertem królewskim” czy „kurwim synem”? Rycerzem czy mordercą? Polakiem czy Niemcem? Nieszczęsnym indywidualistą czy pospolitą zabawką w rękach historii?"

43. „Kroniki Drugiego Kręgu” – Ewa Białołęcka

Jaguar

43. „Kroniki Drugiego Kręgu” – Ewa Białołęcka

Seria fantasy opowiadająca o młodych magach obdarzonych niezwykłymi zdolnościami, których cena bywa bardzo wysoka – często wiąże się z utratą jednego ze zmysłów. Głównym bohaterem jest chłopiec zwany Kamykiem, obdarzony potężnym talentem do tkania magii, który trafia do tytułowego Drugiego Kręgu – miejsca szkolenia takich jak on. Seria porusza tematy dojrzewania, przyjaźni, odrzucenia oraz odpowiedzialności za własne wybory i moc, pokazując magię jako dar, ale i ciężar.

42. „Płomień” – Magdalena Salik

Powergraph

42. „Płomień” – Magdalena Salik

"Naukowcy szykują się do największej z dotychczasowych misji ludzkości. W kosmosie, całkiem blisko jak na jego skalę, odkryto nadającą się do zamieszkania Drugą Ziemię. Co może zjednoczyć podzieloną ludzkość? Rozwiązaniem wydaje się nowy prometejski mit: ogólnoświatowy projekt wyprawy międzygwiezdnej do zbadania pokrytego lodem globu. Za przygotowania „Płomienia” do startu odpowiada charyzmatyczny astrofizyk i inżynier technologii kosmicznych. Pozyskuje do projektu uzdolnioną psycholożkę moralności, która będzie odpowiadać za etyczne aspekty przedsięwzięcia. Dokąd zaprowadzi parę naukowców ich romans bez śladu cyfrowego? Czy mapowanie mózgu pilotów uczestniczących w misji okaże się sukcesem i przed jakimi dylematami z tym związanymi stanie ludzkość?"

41. „Druga podobizna w alabastrze” – Marek S. Huberath

Zysk i S-ka

41. „Druga podobizna w alabastrze” – Marek S. Huberath

Filozoficzne opowiadanie science fiction osadzone w świecie, gdzie zmarli mogą powrócić do życia w formie świadomych, ale sparaliżowanych ciał. Główny bohater odwiedza swoją zmarłą żonę, która została odtworzona w alabastrze – piękna, nienaruszona, ale całkowicie pozbawiona kontaktu ze światem, co rodzi pytania o sens istnienia, tożsamość i godność osoby. Opowieść skłania do refleksji nad granicami ludzkiej technologii, śmierci oraz miłości, która zostaje wystawiona na próbę przez nieludzkie konsekwencje nieśmiertelności.

40. „Kameleon” – Rafał Kosik

Powergraph

40. „Kameleon” – Rafał Kosik

"Nad planetę Ruthar Larcke przybywa z misją ratunkową USS „Ronald Reagan”. Czterysta trzynaście lat wcześniej zaginął tu statek poszukujący planet do terraformowania. Załoga misji odkrywa kolejne zagadki: skąd na planecie odległej o sto dwadzieścia lat świetlnych od Ziemi kilkumilionowa ludzka społeczność? Czy jeden z członków załogi zaraził się obcą formą życia? I czy ich misja jest rzeczywiście misją ratunkową? Wojna, rewolucja, zakulisowe intrygi, niespełniona miłość. Kameleon to sensacyjna wielowątkowa powieść, pełna zagadek, tajemnic i zwrotów akcji."

39. „Holocaust F” – Cezary Zbierzchowski

Powergraph

39. „Holocaust F” – Cezary Zbierzchowski

"ambitna hard sf w nowoczesnym stylu, kreśląca kształt nieubłaganej przyszłości, opowiadająca o wojnie, w której akcje militarne same w sobie są dziełami sztuki. Jakie tajemnice kryją się w kołysce cradlera? Co w bezmiarze kosmosu odkrył tunelowiec „Heart of Darkness”, który – zapętlony w czasie i przestrzeni – po raz kolejny zbliża się do ziemskiej orbity? Czym jest plazmat, który opuścił Ziemię, a czym freny, które na niej pozostały? Jak walczyć z Szarańczą, zmodyfikowanymi „wampirami” czy zmieniającym rozkład prawdopodobieństwa morożenoje? Czy warto ocalić świat, jeśli przeminęło w nim wszystko, o co warto było walczyć?"

38. „Wyjście z cienia” – Janusz A. Zajdel

SuperNOWA

38. „Wyjście z cienia” – Janusz A. Zajdel

"W osiemdziesiąt lat po pierwszym kontakcie z Obcymi życie na Ziemi toczy się normalnie. Panuje pokój, dobra są rozdzielane dość równomiernie, a gospodarka jest ustabilizowana. Mało kto pamięta o zmorach poprzedniej epoki: o przeludnieniu, głodzie, niedoborze energii i dewastacji środowiska. O astronomicznych sumach przeznaczanych na wydatki zbrojeniowe, na nikomu niepotrzebne badania kosmiczne. Po Wielkiej Wojnie zlikwidowano dawne i zawiłe podziały terytorialne i zastąpiono je nowymi – kwadratami. Nad bezpieczeństwem Ziemi czuwają mieszkańcy Proximy Centaura, którzy rozbili inwazyjna flotę bestialskich Elgomajów. To dzięki pomocy Proksów ludzie zorganizowali się od nowa, to krążące na okołoziemskich orbitach statki Obcych chronią Ziemię przed ponownym atakiem. Proksowie już nie muszą bezpośrednio ingerować w ziemskie sprawy. Ludzie potrafią się już upilnować sami, dla niepokornych i zbyt dociekliwych czekają obozy pracy. Proksowie dyskretnie nas obserwują, w każdej chwili gotowi udzielić braterskiej pomocy."

37. „Wizja lokalna” – Stanisław Lem

Wydawnictwo Literackie

37. „Wizja lokalna” – Stanisław Lem

"Wizja lokalna jest jedną z najoryginalniejszych powieści Lema. Z pozoru satyra polityczna, w rzeczywistości jest to niezwykle poważna intelektualnie próba skonstruowania modelu przyszłej cywilizacji. Jak zapewnić jej równowagę, bezpieczeństwo, a jednostkom poczucie sensu egzystencji? Jak technologią wkroczyć w kompetencje Natury lub Boga? I jak poradzić sobie z pustką i cierpieniem, których wprawdzie opiekuńcza, lecz zimna i bezosobowa technologia nie potrafi usunąć z życia mieszkańców planety? Na te pytania – i na wiele innych – musi sobie odpowiadać Ijon Tichy, zwiedzając odległą Encję."

36. „Dzień drogi do Meorii” – Marek Oramus

SuperNOWA

36. „Dzień drogi do Meorii” – Marek Oramus

"Potworki, czciciele żywności i latające sracze. Siły ziemskie, kosmiczne i nadprzyrodzone w rozstrzygającej bitwie. Czy Bóg Chwilowo Nieobecny zatrzymał się w Meorii? Sto lat po krachu Epoki Wielkiego Błądzenia zdziesiątkowana ludzkość dogorywa pod okupacją cywilizacji Hoam. W kosmosie czai się flota Renegatów. Na Ziemię zstępuje przedstawiciel suwerenów – wolnych ludzi przyszłości – aby toczyć samotną walkę ze złem. Przewrotna, prorocza powieść Oramusa sumuje doświadczenia polskiej szkoły fantastyki socjologicznej, a jej tytuł nawiązuje ironicznie do nazwy wzorcowego miasta komunistycznego z "Obłoku Magellana" Stanisława Lema."

35. „Lagrange. Listy z Ziemi” – Istvan Vizvary

Wydawnictwo IX

35. „Lagrange. Listy z Ziemi” – Istvan Vizvary

"Rok 2069. Katastrofa ekologiczna pozbawiła człowieka złudzeń o panowaniu nad Ziemią. Jednak marzenia o kolonizacji planet wokół innych gwiazd wciąż żyją. ESS „Steropes” udaje się z trzyosobową załogą w próbny rejs w okolice Saturna, aby przy pomocy myślorostu Plejone zbadać oceany jego księżyców i starą, opuszczoną stację kosmiczną. Szybko jednak test nowych technologii zmienia się w próbę dla człowieka, a nieznane, które zdawało się czekać dopiero w gwiazdach, okazuje się czaić tuż za progiem. Czy prawda istnieje, czy może zawsze jest tylko opowieścią? Czy skutek może poprzedzać przyczynę? Czy człowieczeństwo jest przekleństwem czy błogosławieństwem. I jeszcze: czy szept może być purpurowy?"

34. „Robot” – Adam Wiśniewski-Snerg

Słowo/Obraz Terytoria

34. „Robot” – Adam Wiśniewski-Snerg

"Debiutancka powieść mistrza fantastyki naukowej, osnuta wokół Teorii Nadistot. W świecie rządzonym przez Mechanizm ludzie są zaprogramowanymi niewolnikami, którzy dostarczają swym panom pokarmu w postaci wiedzy i umysłu. Nie wiedzą nic jednak o istnieniu siły, której polecenia bezwolnie wykonują. Robot BER-64, opierając się wyłącznie na prawach fizyki, próbuje dociec, czy jest człowiekiem czy maszyną, a ze strzępów informacji ustalić, w jakim świecie żyje."

33. „Wichry Smoczogór” i „Poszarpane granie” – Wit Szostak

Agencja Wydawnicza RUNA

33. „Wichry Smoczogór” i „Poszarpane granie” – Wit Szostak

"Wszystkie kłopoty zaczęły się, kiedy staremu Smykowi dusza się przewróciła – a może nawet jeszcze wcześniej. Dość, że rychło później w Smoczogórach jęły duć wichry tak straszliwe, że surowi i od pokoleń hartowani zmienną górską pogodą górale zlękli się, czy przypadkiem czymś nie zawinili Władcy Wichrów. Smoczogórska starszyzna uradziła więc, że trzeba tę sprawę starannie zbadać, winowajcę ukarać i przebłagać rozsierdzonego Władcę Wichrów. Tajemnicę okrutnych wichur mają wyśledzić Berda, nowy gęślarz roku Kościanów, i Wrzosiec, młody uczony z Lacerty, który wyruszył z akademii w poszukiwaniu śladów smoków. A w wyprawie będzie im towarzyszyć odwieczna nuta, która nie została wymyślona przez człowieka, a także skrzat, przewodnik dusz."

32. „Extensa” – Jacek Dukaj

Wydawnictwo Literackie

32. „Extensa” – Jacek Dukaj

"Akcja powieści rozgrywa się w Zielonym Kraju, dawnej Grenlandii. Równiny, stada koni i rancza nie powinny nikogo zmylić – Extensa opowiada o ostatniej enklawie ocalałej z kataklizmu rewolucji naukowych, zmieniających nieodwracalnie człowieka i jego środowisko. Teraz żywi obcują z umarłymi, a cudowne metamorfozy są na porządku dziennym. Bohater trafia do starego astronoma uprawiającego zapomnianą naukę i tak zaczyna się droga chłopca ku dorosłości - przez miłość, małżeństwo, ojcostwo, zdrady, żałoby i kompromisy - i ku gwiazdom, a także ku granicy człowieczeństwa. Poza którą „niemożliwości to rzeczy jeszcze nie dosyć przemyślane”."

31. „Cyberiada” – Stanisław Lem

Wydawnictwo Literackie

31. „Cyberiada” – Stanisław Lem

"Książka, którą Stanisław Lem uważał za swój prywatny wkład w poetykę literatury science fiction. Nikt bowiem nie skrzyżował w taki sposób przyszłościowej fantastyki z baśnią i filozoficzną powiastką, nikt nie sporządził takiego stopu materii „naukowo-technicznej” z baśniowym sztafażem przedstawionego świata. Cyberiada - zabawny melanż tradycyjnej baśni i literatury science fiction z konstruktorami w roli czarowników i cudami, które są tam tylko niebywale rozwiniętą inżynierską sprawnością - stanowi swego rodzaju przestrogę przed brakiem umiaru, etyki i zbytnią wiarą we wszechmoc inżynierii."

30.  „Córka łupieżcy” – Jacek Dukaj

Wydawnictwo Literackie

30. „Córka łupieżcy” – Jacek Dukaj

"Zuzanna Klajn w swe osiemnaste urodziny otrzymuje klucz do tajemnic zmarłego ojca-archeologa - i znajduje Miasto: odbicie wszystkich miast kiedykolwiek zbudowanych, przez ludzi i nie ludzi, w tym wszechświecie i poprzednich, skarbnicę wiedzy wszelkiej i pole zmagań między Potęgami. Jakie sekrety Miasta odkrył ojciec Zuzanny? Czy możemy zamieszkać w domach bogów i pozostać ludźmi? Do którego świata należy sama Zuzanna, dziecko Miasta?"

29. „Miasta pod Skałą” – Marek S. Huberath

Wydawnictwo Literackie

29. „Miasta pod Skałą” – Marek S. Huberath

"Młody profesor odkrywa w Murze Watykańskim wejście do labiryntu, który prowadzi go w podziemia Świętego Miasta. W zakamarkach korytarzy ogląda tajemnicze mozaiki, rzeźbione gigantyczne muchy, mechaniczne skorpiony; rozmawia z posągiem Wenus, atakuje go jednorożec."

28. „Katar” – Stanisław Lem

Wydawnictwo Literackie

28. „Katar” – Stanisław Lem

"Na pierwszy rzut oka Katar jest klasyczną powieścią detektywistyczną. Czytelnik wraz z głównym bohaterem – amerykańskim kosmonautą na przedwczesnej emeryturze – próbuje rozwiązać serię tajemniczych zgonów, które przydarzają się klientom neapolitańskich zakładów kąpielowych.Jednak jak można rozwikłać tajemnicę, kiedy do puli podejrzanych trafiają prawa natury? Albo gdy jednym z podejrzanych jest teoria chaosu? Detektyw wplątuje się w szereg niezwykłych przygód, ale na koniec okazuje się, że najważniejsza z nich to przygoda poznającego umysłu, który musi wytyczyć sobie drogę w chaosie tysięcy zdarzeń dzisiejszego świata."

27. „Ostatni, którzy wyszli z Raju” – Marek S. Huberath

Zysk i S-ka

27. „Ostatni, którzy wyszli z Raju” – Marek S. Huberath

"Spośród trzech kolejnych opowiadań prezentowanych w "Nowej Fantastyce" dwa dostały nominację do nagrody Zajdla. W książce "Ostatni, którzy wyszli z raju", oprócz tytułowej minipowieści znajdują się opowiadania: "Trzy kobiety Dona", "Kocia obecność", "Kara większa, -Wrócieeś Sneogg, wiedziaam..."."

26. „Mars” – Rafał Kosik

Powergraph

26. „Mars” – Rafał Kosik

"Dokładnie trzysta lat po rozpoczęciu terraformowania Marsa na pustyni dokonano przerażającego odkrycia, które stawia w nowym, zaskakującym świetle historię Czerwonej Planety. Mars Rafała Kosika to thriller polityczny poruszający wciąż aktualne tematy i trzymająca w napięciu powieść science fiction o niezmienności natury człowieka. T o także romans i nastrojowa opowieść o losach ludzi, którzy opuścili Ziemię, ale zamiast nowego, lepszego życia znaleźli gorące i duszne czerwone piekło. Mars to kawał znakomitej rozrywki – trudno się oderwać od tajemnic, spisków i sieci intryg oplatających bohaterów niczym rdzawy marsjański pył."

25. „Czarne” – Anna Kańtoch

Powergraph

25. „Czarne” – Anna Kańtoch

"Latem 1935 lub 1914 roku piękna aktorka przyjeżdża do letniska Czarne, aby pozować zamożnemu lekarzowi do portretu w plenerze. Żona malarza amatora wita kolejną muzę z wściekłością, jedyna córka zaś – z erotyczną fascynacją. Tragedia jest nieunikniona. Zakamarki młodzieńczych wspomnień prowadzą do szpitala psychiatrycznego, na seans warszawskiego Towarzystwa Spirytystycznego i z powrotem do Czarnego. Kryminalną zagadkę można rozwikłać dopiero wtedy, gdy przetną się płaszczyzny czasów, a rzeczywistość pomiesza ze snem. Przepiękny język, zabawa gatunkami literackimi i otwarta na interpretacje tajemnica czynią Czarne lekturą niezapomnianą. Finalna fabularna prowokacja większość czytelników zaskoczy, u niektórych wzbudzi bunt, ale nikogo nie pozostawi obojętnym."

24. „Eden” – Stanisław Lem

Wydawnictwo Literackie

24. „Eden” – Stanisław Lem

"Napisany w 1958 roku Eden otwiera epokę dojrzałej twórczości science fiction Lema. Co zatem sprawia, że powieść nadal czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem? Z pewnością niezwykła wyobraźnia autora, który tworzy zmysłowe, bogate wizje planetarnej natury i kultury, a zarazem umiejętnie dozuje napięcie, pozwalając tajemnicom Edenu odsłaniać się stopniowo, z dramatycznym napięciem. Polityczne porządki na planecie przypominają czytelnikom wizje Orwella, ale ważniejszy jest tam sceptycyzm co do szans wzajemnego poznania: już sama odmienność stosowanych technologii sprawia, że przybysze i miejscowi do końca nie potrafią się porozumieć."

23. „Tracę ciepło” – Łukasz Orbitowski

SQN

23. „Tracę ciepło” – Łukasz Orbitowski

"Kuba i Konrad, koledzy z krakowskiego Kazimierza, postanawiają rozwikłać zagadkę śmierci szkolnego woźnego. Wkrótce wokół nich zaczynają się pojawiać duchy zmarłych, tajemnicze postaci, a z czasem pewna dziwaczna sekta i jej guru ze swoim aniołem stróżem. Cała rzeczywistość wydaje się polem walki między krainą jezior a złowrogim królestwem powietrza, a życie obu przyjaciół przypomina absurdalny i przerażający ciąg osobliwych zdarzeń. Łukasz Orbitowski prowadzi nas przez niezwykłą, wielowątkową historię, w której jedyną stałą jest przyjaźń Kuby i Konrada poddawana nieustannym próbom. Tracę ciepło to także powieść o dorastaniu w Polsce „roku zero”, która była wówczas zupełnie innym miejscem."

22. „Perfekcyjna niedoskonałość” – Jacek Dukaj

Wydawnictwo Literackie

22. „Perfekcyjna niedoskonałość” – Jacek Dukaj

"Jest XXIX wiek. Adam Zamoyski, tajemniczy zmartwychwstaniec, tkwi w środku rozgrywki między cywilizacjami, ludźmi, nieludźmi i istotami postludzkimi. Konkurencja stanowi motor ewolucji – konkurują ze sobą rośliny, zwierzęta, ludzie, kultury, gospodarki. Zwycięża, kto lepiej wykorzystuje naturalne środowisko, zasoby planety, ostatecznie – prawa fizyki. Zamoyski nie wie, jakim cudem znalazł się w świecie późniejszym od jego czasów o kilkaset lat, ma problemy z pamięcią i tożsamością – lecz najwyraźniej stanowi klucz do zwycięstwa w owej ewolucji. Kim tak naprawdę jest? Kim są ci, którzy go otaczają? Jaką tajemnicę kryje Narwa, gdzie rozbił się statek Adama?"

21. „Śledztwo” – Stanisław Lem

Wydawnictwo Literackie

21. „Śledztwo” – Stanisław Lem

"Śledztwo to z pozoru klasyczny kryminał utrzymany w tradycyjnym, angielskim stylu. Jednak im dalej w tekst, tym przed czytelnikiem otwiera się coraz więcej nowych gatunków, a rozwiązanie intrygi zdaje się oddalać. Z początku rzeczowe śledztwo, poszukiwanie winnych i motywów zbrodni przeradza się w surrealistyczne i metafizyczne rozważania. Nowoczesna wizja świata-chaosu zaprasza czytelnika do labiryntu, w którym napotyka on kolejnych przeciwników."

20.  „Księga całości” – Feliks W. Kres

Fabryka Słów

20. „Księga całości” – Feliks W. Kres

Epicka opowieść fantasy, która rozgrywa się w świecie Szereru, gdzie dwie przeciwstawne Potęgi – Szerń i Aler – obdarzają wybrane istoty Rozumem, tworząc złożoną sieć zależności i konfliktów. Seria śledzi losy bohaterów, takich jak Rawat, który staje na straży Północnej Granicy Armektu, oraz Basergor-Kragdob, król Ciężkich Gór, który po opuszczeniu swojego królestwa zmaga się z samotnością i wojną w Dartanie. W miarę jak fabuła się rozwija, pojawiają się nowe postacie i wątki, w tym mroczne opowieści o piratach, zdradach i miłości, które splatają się w bogaty i wielowymiarowy świat. Cykl jest ceniony za swoją głębię, mrok oraz realistyczne przedstawienie konfliktów i ludzkich emocji w kontekście fantastycznego uniwersum.

19. „Paradyzja” – Janusz A. Zajdel

SuperNOWA

19. „Paradyzja” – Janusz A. Zajdel

"Paradyzja to kolonia orbitalna, która od stu lat nie utrzymuje kontaktów z Ziemią. Jej mieszkańcy stworzyli własny, idealny ustrój społeczny. Ziemianie podejrzewają jednak, że władze kolonii naruszają fundamentalne prawa człowieka. Ziemski inspektor wysłany, żeby zbadać na miejscu sytuację, zastaje świat skrajnie różniący się od tego, co głosi oficjalna propaganda. Wszechobecna cenzura i bezlitosny system wymuszania lojalności zmusza obywateli do stosowania wręcz kabaretowych sposobów komunikacji. Ogarnięty paranoją rząd nie chce nawet ujawnić położenia sztucznej planety."

18. „Gniazdo światów” – Marek S. Huberath

SuperNOWA

18. „Gniazdo światów” – Marek S. Huberath

"Zdaniem Marka Oramusa Gniazdo światów to jedno z najwybitniejszych dokoń polskiej fantastyki powojennej, powieść zaczynająca się dość niewinnie i niepozornie, lecz proponująca czytelnikowi grę, po której bez mała odmieni się jego spojrzenie na świat."

17. „Pieprzony los Kataryniarza” – Rafał A. Ziemkiewicz

Agencja Wydawniczo-Reklamowa MT/SuperNOWA

17. „Pieprzony los Kataryniarza” – Rafał A. Ziemkiewicz

"Po tamtej stronie komputera trwa wirtualny świat. Dla wielu jest miejscem codziennej pracy i skarbnicą rozrywek. Dla wtajemniczonych to arena bezwzględnej walki o życie. Powieść roku 1995, za którą autor został uhonorowany nagrodą im. Janusza Zajdla."

16. „Pan Lodowego Ogrodu” – Jarosław Grzędowicz

Fabryka Słów

16. „Pan Lodowego Ogrodu” – Jarosław Grzędowicz

"Władza uzależnia, szczególnie w połączeniu z magią. Wyobraź sobie, że stałeś się bogiem – ktoś miałby cię tego stanu pozbawić? Nie liczą się sentymenty, dobro wspólne, misja i przyjaźń. Vuko Drakkainen samotnie rusza na ratunek ekspedycji naukowej badającej człekopodobną cywilizację planety Midgaard. Pod żadnym pozorem nie może ingerować w rozwój nieznanej kultury. Trafia na zły czas. Planeta powitała go mgłą i śmiercią. Dalej jest tylko gorzej. Trwa wojna bogów. Giną śmiertelnicy. Odwieczne reguły zostały złamane. Księga pierwsza kultowego cyklu, która w jednym roku zgarnęła Zajdla, Nautilusa, Sfinksa i Śląkfę."

15. „Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” – Radek Rak

Powergraph

15. „Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” – Radek Rak

"Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka. Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc."

14. „Głos Pana” – Stanisław Lem

Wydawnictwo Literackie

14. „Głos Pana” – Stanisław Lem

"Uczeni przypadkiem odkrywają, że na Ziemię dociera z kosmosu sygnał, który może być komunikatem od rozumnych istot. Jednym z naukowców, którzy mają za zadanie rozkodowanie tajemniczego impulsu neutrinowego, jest sławny matematyk Piotr E. Hogarth. Ale jak odczytać przesłanie, skoro nie wiadomo nawet, czy nadawcy rzeczywiście istnieją? A jeśli istnieją, kim są i jakie mają wobec ludzkości zamiary? Głos Pana, który powstał tuż po powieści Solaris, to popis kunsztu pisarskiego Lema: brak w tej książce awanturniczej akcji, ale zmagania uczonych z tajemnicą poruszają i przykuwają uwagę bardziej niż w niejednej powieści przygodowej, a dotknięcie Nieznanego prowokuje do zadania najważniejszych pytań o istotę świata i naturę człowieka."

13. „Powrót z gwiazd” – Stanisław Lem

Wydawnictwo Literackie

13. „Powrót z gwiazd” – Stanisław Lem

"Powrót z gwiazd to historia astronauty, który na skutek paradoksu czasowego Einsteina powrócił z wyprawy w Kosmos na Ziemię, gdzie tymczasem minęło półtora stulecia. Astronauta próbuje zrozumieć i zaakceptować ziemską cywilizację, która zrezygnowała z podejmowania ryzyka na rzecz bezpieczeństwa i dostatku. Fascynująca wizja Ziemi jako „obcej planety”, na której – by żyć tam dalej – trzeba na nowo doświadczyć na sobie problemów sensu egzystencji, dobra i zła, swobody i zniewolenia, agresji i miłości."

12. „Saga o zbóju Twardokęsku” – Anna Brzezińska

Agencja Wydawnicza RUNA

12. „Saga o zbóju Twardokęsku” – Anna Brzezińska

"Zbójca Twardokęsek zapragnął wreszcie odpocząć. Nadojadła mu grasantka na gościńcu, uzbrojeni po zęby strażnicy kupieckich furgonów i niewdzięczni kamraci. Co tu kryć — poczuł się sędziwy i znużony. Aby należycie zabezpieczyć swoją starość, porzucił zbójecką kryjówkę chyłkiem, ale z całym skarbczykiem szajki. Przeczuwając, że towarzysze nie puszczą mu płazem nikczemnego złodziejstwa, pośpiesznie czmychnął z Przełęczy Zdechłej Krowy, przez lata zbójeckiego matecznika i niezawodnego schronienia, po czym ruszył na południe. Zatrzymał się dopiero na Tragance, gdzie zamierzał kupić okazałą willę oraz hożą niewolnicę i uprawiać winorośl na południowym stoku góry. Lecz kiedy już uwierzył, że wszystko będzie dobrze i począł tracić zwykłą ostrożność, pachołkowie znienacka wtrącili go do lochu. Skazany na śmierć, postanawia wypłatać paskudnego psikusa wojownikowi norhemne, łupieżcy z południowych stepów. Nie spodziewa się oczywiście, że jedna wredna sztuczka całkowicie odmieni jego życie, a los — albo złośliwi bogowie — będzie nim miotać niczym wicher plewami i popędzi go coraz dalej przez Krainy Wewnętrznego Morza."

11. „Trylogia husycka” – Andrzej Sapkowski

SuperNOWA

11. „Trylogia husycka” – Andrzej Sapkowski

""Narrenturm" to pierwszy tom fantastyczno-historycznej trylogii, której akcja rozgrywa się na Śląsku w początkach piętnastego wieku. Autor kultowej sagi o wiedźminie udowodnił, że równie dobrze czuje się w odmiennej konwencji literackiej. Głęboka erudycja i dbałość o szczegół w połączeniu z mistrzostwem pióra sprawiają, że Śląsk z czasów wojen husyckich ożywa na kartach książki. Główny bohater, Reinmar z Bielawy, zwany Reynevanem, to postać całkowicie odmienna od wiedźmina: uczony zielarz i medyk, młodzieniec nieco naiwny, ale niezwykle sympatyczny. Reinmar nieustannie popada w kłopoty z winy swego romantycznego usposobienia. Zakochany w pięknej Adeli, żonie rycerza Gelfrada de Stercza, musiał ratować się ucieczką, kiedy bracia rycerza przyłapali go in flagranti. Tak rozpoczyna się epicka podróż Reynevana przez ziemie dawnego Śląska szarpanego wojną religijną z husytyzmem . W wędrówce tej Reynevan odwiedza miejsca, które nadal można znaleźć na mapach, spotyka autentyczne postacie historyczne, m. in. Zawiszę Czarnego (którego autor odbrązowił z właściwym sobie przewrotnym humorem),uczestniczy w prawdziwych historycznych wydarzeniach. Ścigany nie tylko przez żądnych zemsty braci Sterczów, ale też przez świętą Inkwizycję, Reynevan trafia w końcu do tytułowego Narrenturmu, czyli Wieży Głupców, średniowiecznego azylu dla obłąkanych czy po prostu myślących inaczej. „Pacjenci” tej instytucji to niezrównana galeria barwnych typów: spotykamy tu m. in. młodego Kopernika , głoszącego pochwałę systemu heliocentrycznego."

10. „Czarne oceany” – Jacek Dukaj

Wydawnictwo Literackie

10. „Czarne oceany” – Jacek Dukaj

"Rzecz dzieje się w Stanach w kręgach kompleksu wojskowo-przemysłowego. Trzonem armii są wojska ekonomiczne, chroniące gospodarkę przed wrogimi wpływami. Establishment oddzielił się biologicznie i społecznie od nieprzekształconego genetycznie plebsu. Większość funkcji państwa podległa prywatyzacji."

9. „Cylinder van Troffa” – Janusz A. Zajdel

SuperNOWA

9. „Cylinder van Troffa” – Janusz A. Zajdel

"Klasyczna powieść jednego z twórców polskiej fantastyki socjologicznej. Autor w formie sensacyjno-rozrywkowej przedstawia problemy zawsze aktualne: niemożność adaptacji ludzkiej psychiki do szybko zmieniającego się świata. Młody naukowiec przedstawia pracę z dziedziny historii cywilizacji ziemskiej. Praca dotyczy tzw. Epoki Rozszczepienia, obejmującej wieki XXII i XXIII okres regresu cywilizacyjnego, chaosu i anarchii. Opracowanie opiera się na dokumencie zwanym ?Notatnikiem Nieśmiertelnego?. ?Nieśmiertelny?, postać na poły legendarna, był członkiem załogi jednego z międzygwiezdnych kosmolotów, który opuścił Ziemię w XXI wieku i powrócił po stu kilkudziesięciu latach, a więc w samym środku owej niezbyt dobrze zbadanej Epoki Rozszczepienia. Dziś, w XXIV wieku, zapiski tego człowieka stanowią bezcenny dokument historyczny. Notatnik obejmuje jednakże bardzo długi okres i przedstawia fakty rozrzucone po dwóch wiekach historii. Według hipotez niektórych uczonych ?Nieśmiertelny? korzystał z hipotetycznego urządzenia, zwanego cylindrem van Troffa. Dzięki cylindrowi człowiek może trwać poza upływem czasu, a więc tym sposobem ?Nieśmiertelny? mógł przenosić się do coraz późniejszych epok. Młody historyk wysuwa hipotezę, według której ?Nieśmiertelny? istnieje nadal: albo w stanie czynnym, działając wśród ludzi XXIV wieku, albo trwając w cylindrze van Troffa. Tylko gdzie jest cylinder? I dlaczego notatnik znalazł się w rękach badaczy, zamiast tkwić w kieszeni właściciela?"

8. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” – Robert M. Wegner

Powergraph

8. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” – Robert M. Wegner

"Topór i skała — oto skarby Północy. Wiedzą o tym nieustraszeni żołnierze Szóstej Kompanii, górskiego oddziału, strzegącego północnych granic Imperium Meekhańskiego. A jeśli istnieją starcia nie do wygrania? Jedyne, na co może wtedy liczyć Górska Straż, to honor górali. Miecz i żar — tylko tyle pozostało zamaskowanemu wojownikowi z pustynnego Południa. Kiedyś, zgodnie ze zwyczajem, zasłaniał twarz, by nikt nie wykradł mu duszy. Dziś nie ma już duszy, którą mógłby chronić. Czy z bogami można walczyć za pomocą mieczy? Tak, jeśli jesteś Issarem i nie masz nic do stracenia. "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" to książka o wojnach bogów i wojnach ludzi. Poznaj plemiona, które trwają na pustyni od trzech tysięcy pięciuset lat, Aspektowaną Moc, mogącą okiełznać żywioły i ludzi, którym, gdy wszystko zawodzi, zostaje jeszcze miecz i topór w dłoni, a w sercu duma, honor i wytrwałość."

7. „Niezwyciężony” – Stanisław Lem

Wydawnictwo Literackie

7. „Niezwyciężony” – Stanisław Lem

"Powieść Niezwyciężony zajmuje szczególne miejsce w dorobku Stanisława Lema. Z kilku powodów. Przede wszystkim jest to batalistyczna space opera – opowieść o starciu ludzi z powstałą samorzutnie na odległej planecie populacją mikroautomatów niszczących wszelkie myślenie. Lem jako pisarz wielokrotnie opisywał kosmos i perypetie międzygalaktycznych podróżników, rzadko jednak czynił to tak jak w tej powieści doprowadzając do otwartego konfliktu zbrojnego. Fabuła Niezwyciężonego to wymarzony i niemal gotowy scenariusz wielkiego batalistycznego filmu. Stanisław Lem nie byłby jednak sobą, gdyby w dynamiczną akcję książki, pełną wybuchów i rozbłysków, nie wplótł ważnych pytań o naturę tego, z czym zmaga się załoga statku kosmicznego. Mechaniczne urządzenia – także te stworzone przez człowieka – nastawione są w Niezwyciężonym na odruchową walkę aż do samozatraty. To do istoty myślącej należy zrozumieć obcość i wyzwolić się z fatalizmu zniszczenia."

6.  „Kongres futurologiczny” – Stanisław Lem

Wydawnictwo Literackie

6. „Kongres futurologiczny” – Stanisław Lem

"Kongres futurologiczny, którego narratorem i bohaterem jest znany doskonale czytelnikom Lema — choćby z Wizji lokalnej, Pokoju na Ziemi i Dzienników gwiazdowych — Ijon Tichy, przedstawia antyutopijną wizję społeczeństwa przyszłości. Futurologiczny koszmar ukazany został w obrazie świata, którego materialną i duchową nędzę maskują halucynacje wywołane działaniem środków chemicznych. Środki te, rozpylone w powietrzu, sprawiają, że postrzegana ,,rzeczywistość” jawi się mieszkańcom owego świata w postaci sielankowych projekcji ich marzeń i pragnień. Lem posłużył się tu po mistrzowsku alegorycznym chwytem, którego sens — po dwudziestowiecznych doświadczeniach totalitarnej propagandy i masowych eksperymentów socjotechnicznych — nie wymaga szczególnych objaśnień."

5.  „Inne pieśni” – Jacek Dukaj

Wydawnictwo Literackie

5. „Inne pieśni” – Jacek Dukaj

"Ten niezwykły obraz świata rządzonego przez Formę, zbudowanego z pięciu żywiołów, podporządkowanego teoriom Empedoklesa i Arystotelesa, w którym nowożytna nauka jako pogląd z gruntu fałszywy nigdy się nie rozwinęła, przyniósł autorowi aż trzy prestiżowe nagrody. Książka do czasu premiery Lodu uznawana była przez krytyków i czytelników za najlepszą powieść w jego dorobku (pierwsze wydanie: 2003)."

4. „Limes inferior” – Janusz A. Zajdel

SuperNOWA

4. „Limes inferior” – Janusz A. Zajdel

"W absurdalnym, sztucznie wykreowanym świecie Argolandu, nic nie jest tym, czym się na pierwszy rzut oka wydaje. Drobny kombinator dzięki sprytowi i inteligencji odkrywa prawdę o pozornie idealnym porządku społeczno-ekonomicznym."

3. „Saga o Wiedźminie” – Andrzej Sapkowski

SuperNOWA

3. „Saga o Wiedźminie” – Andrzej Sapkowski

"Saga jest opowieścią o losach wiedźmina Geralta z Rivii. Wiedźmini to profesjonalni zabójcy potworów, szkoleni w wiedźmińskich szkołach. Dzięki specjalnemu treningowi oraz Próbie Traw zyskują nadludzki refleks i siłę. Zmiany wywołane w trakcie Próby są trwałe, jednak ceną za nie jest bezpłodność. Sam rytuał należy do bardzo ryzykownych – przeżywa go zaledwie 4 na 10 chłopców. Każdy wiedźmin nosi dwa miecze (stalowy i srebrny) oraz posługuje się magicznymi znakami. Tytułowemu wiedźminowi ze Szkoły Wilka towarzyszy Ciri – tajemnicze dziecko Staszej Krwi. Ich przygody rozgrywają się w Królestwach Północy. Mieszkańcy tego fantastycznego świata zmagają się nie tylko z kłopotami typowymi dla świata ludzi, takimi jak wojny, bieda czy głód. Dodatkowym utrapieniem są panoszące się wszędzie potwory – pozostałości po Koniunkcji Sfer, w większości zdecydowanie nieprzyjazne rodowitym mieszkańcom Królestw."

2. „Lód” – Jacek Dukaj

Wydawnictwo Literackie

2. „Lód” – Jacek Dukaj

"Akcja Lodu toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie pierwsza wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924 i trwa Belle Époque, a Królestwo Polskie pozostaje zamrożone pod władzą cara. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z lutymi."

1. „Solaris” – Stanisław Lem

Wydawnictwo Literackie

1. „Solaris” – Stanisław Lem

"W Solaris Stanisław Lem podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej - temat Kontaktu. Z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, a może po prostu z Nieznanym, tego Lem jednoznacznie nie dopowiada. Być może dlatego Solaris po kilkudziesiąciu lat od pierwszego wydania wciąż fascynuje."

1/50

50. „Cykl o Jakubie Wędrowyczu” – Andrzej Pilipiuk

Seria humorystycznych opowieści o egzorcyście-amatorze, pijaku i bimbrowniku z podlubelskiej wsi. Jakub, mimo swojego obskurnego stylu życia i niechęci do władzy, skutecznie walczy z siłami nadprzyrodzonymi, takimi jak wampiry, demony czy duchy. Akcja książek osadzona jest w realiach polskiej prowincji, pełnej absurdów i groteski, co nadaje cyklowi satyryczny wydźwięk. Seria łączy elementy fantastyki, czarnego humoru i folkloru, ukazując postać Wędrowycza jako antybohatera o nieoczywistym uroku.

Reklama

placeholder