60. „Rozgwiazda” – Peter Watts

Wydawnictwo Vesper

60. „Rozgwiazda” – Peter Watts

Akcja powieści dzieje się na Grzbiecie Juan de Fuca, fragmencie systemu grzbietów śródoceanicznych położonym w północno-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Potężna korporacja wybudowała tam sieć podwodnych baz w celu pozyskiwania energii geotermalnej. Obiekty obsługiwane są przez specjalnie zmodyfikowane załogi – ludzi poddanych zabiegom przystosowującym ich do przebywania pod wodą, w niezwykle trudnych warunkach olbrzymiego ciśnienia i wahań temperatury. Ryfterzy – bo tak zwykło się ich określać – mają niespotykaną umiejętność oddychania pod wodą. Szkopuł w tym, że jedynymi osobami, które mogą pracować w takich warunkach, są cierpiący na poważne zaburzenia psychiczne, a także wykolejeńcy, przestępcy seksualni czy narkomani…

59. „Influx” – Daniel Suarez

materiały prasowe

59. „Influx” – Daniel Suarez

Futurystyczny thriller, w którym rządowa agencja ukrywa przełomowe technologie, aby chronić porządek społeczny. Główny bohater, Jon Grady, genialny fizyk, tworzy urządzenie manipulujące grawitacją, lecz zamiast uznania, zostaje uwięziony przez tajemniczy Departament Sterowania Technologiczną Innowacją. Grady odkrywa, że agencja przetrzymuje innych wynalazców i stosuje brutalne metody, by zapobiec rozpowszechnieniu ich odkryć. Z pomocą innych więźniów podejmuje walkę o ujawnienie prawdy i uwolnienie ludzkości od technologicznego ucisku.

58. „Do błyskawicy podobne” – Ada Palmer

Wydawnictwo Mag

58. „Do błyskawicy podobne” – Ada Palmer

Jest rok 2454. Po długich staraniach ludzkość osiągnęła wreszcie złoty wiek. Zbudowano go po zakończeniu straszliwego konfliktu, który zmiótł z powierzchni Ziemi zarówno religię, jak i państwa narodowe. Władzą nad światem dzieli się siedem frakcji zwanych Pasiekami. Ich dominacja opiera się na ostrożnej cenzurze, analizie statystycznej o proroczych możliwościach oraz zapewniającej dobrobyt technologii. Ta utopia jest jednak krucha i ktoś jest zdeterminowany ją obalić. Mycroft Canner – skazany za swe zbrodnie i ceniony za wielkie zdolności – jest pozbawionym osobistej wolności narzędziem – a także powiernikiem – ludzi zaliczających się do najpotężniejszych na świecie. Gdy zleca mu się zbadanie sprawy dziwacznej kradzieży, wpada na trop spisku, który może zburzyć pokój i ład, od trzech stuleci utrzymywany przez Pasieki. Mycroft ma jednak własną, dużo groźniejszą tajemnicę. To coś zupełnie nieoczekiwanego, czego nie mogłyby przewidzieć żadne statystyczne analizy. Ową groźbą jest trzynastoletni chłopak imieniem Bridger. Jak bowiem świat, który wygnał Boga, zareaguje na pojawienie się dziecka, które czyni cuda?

57. „Zabójczy miecz” – Ann Leckie

Wydawnictwo Akurat

57. „Zabójczy miecz” – Ann Leckie

Althoek to odległy układ planetarny, który został podbity 600 lat temu. Dzisiaj wszyscy jego mieszkańcy są już w pełni zasymilowani, a przynajmniej powinni tacy być. Jednak nie wszystko funkcjonuje tak dobrze, jakby się mogło wydawać. Stare podziały nadal istnieją i są bardzo kłopotliwe. Sytuację komplikuje fakt, że na niepokojące nastroje na planecie zwraca uwagę obcy – Presger. Nikt jednak nie jest w stanie przewidzieć jego zamiarów. Władająca Imperium Radch Anaander Mianaai mianuje Breq kapitanem Floty, oddaje pod jej komendę potężny okręt i poleca strzec Athoek. W trakcie trudnej i niebezpiecznej misji Breq ledwo uchodzi z życiem z zamachu, a także musi stawić czoło innym serwitorom, realizującym zagadkowe plany bezwzględnej władczyni.

56. „Silos” – Hugh Howey

Wydawnictwo Altobook

56. „Silos” – Hugh Howey

Gdy świat został skażony, ludzie zamieszkali pod ziemią w ogromnej wielopoziomowej konstrukcji zwanej silosem. Nie wiedzą skąd się tam wzięli, ile czasu już tam są oraz dlaczego świat na zewnątrz jest dla nich zabójczy. Ich życie opiera się na kłamstwach, tajemnicach, ciągłych nakazach i zakazach, a najwyższą z kar jest wyjście na zewnątrz. Po tym, jak poprzedni szeryf opuścił silos, Juliette, mechanik z głębin, nagle i w niewytłumaczalny sposób zostaje awansowana na szefa organów ścigania. Nie zważając na zwyczaje, których powinna przestrzegać, Juliette odkrywa ślady spisku, a podążanie tym tropem może wszystkich doprowadzić do śmierci.

55. „The Golden Age” – John C. Wright

materiały prasowe

55. „The Golden Age” – John C. Wright

Phaethon z rodu Radamanthusów bierze udział w wspaniałym przyjęciu w rodzinnej rezydencji, świętując tysiąclecie Wielkiej Transcendencji. Tam spotyka starca, który oskarża go o bycie oszustem, a następnie istotę z Neptuna, która twierdzi, że jest jego dawnym przyjacielem. Neptunianin wyjawia mu, że istotne fragmenty jego pamięci zostały usunięte i są przechowywane przez rząd, który Phaethon uważał za całkowicie godny zaufania. To wstrząsa jego wiarą. Nie może oprzeć się potrzebie dochodzenia prawdy, choć oznacza to ryzyko utraty dziedzictwa i pozycji społecznej. Jego misją staje się odzyskanie prawdziwej tożsamości i wypełnienie przeznaczenia, które sam kiedyś wybrał.

54. „Poklatkowa rewolucja” – Peter Watts

Wydawnictwo Mag

54. „Poklatkowa rewolucja” – Peter Watts

Jak zorganizować bunt na pokładzie, kiedy budzą cię z hibernacji na parę dni co milion lat? Jak konspirować, gdy garstka potencjalnych sojuszników zmienia się co wachtę? Jak zaatakować wroga, który nigdy nie śpi, patrzy twoimi oczyma, słucha twoimi uszami i autentycznie chce dla ciebie jak najlepiej? Sunday Ahzmundin, uwięziona na pokładzie statku kosmicznego Eriophora, odkrywa, że na udaną rewolucję musi się złożyć spisek, szyfry i nieuniknione ofiary.

53. „Północ galaktyki” – Alastair Reynolds

Wydawnictwo Mag

53. „Północ galaktyki” – Alastair Reynolds

Daleka przyszłość. Zasiedlono Układ Słoneczny i otoczenie najbliższych gwiazd. Postęp techniczny wytworzył potężne narzędzia, ale jednocześnie przyniósł śmiertelne zagrożenia. Rasa ludzka jest – jak zwykle – podzielona. Demarchiści i Hybrydowcy walczą o prawo do wzmacniania inteligencji człowieka poza jej naturalne granice.Nerwowi, paranoiczni Ultrasi obsługują ogromne światłowce gwiazdoloty, które utrzymują łączność między skłóconymi koloniami. Hiperświnie schodzą wszystkim z oczu i robią swoje. Bogaci stają się coraz bogatsi. Na rubieżach zasiedlonego kosmosu odkrywane są martwe cywilizacje, ale lepiej o tym nie myśleć. Któż może bowiem zagwarantować, że cywilizacja ludzka nie będzie następna?

52. „Saturn Run” – John Sandford

materiały prasowe

52. „Saturn Run” – John Sandford

Thriller science fiction, którego akcja została osadzona w 2066 roku, gdy teleskop orbitalny wykrywa obiekt obcych zmierzający na orbitę Saturna. Odkrycie to wywołuje wyścig kosmiczny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które również pragną dotrzeć do technologii obcych jako pierwsze. Amerykanie w ekspresowym tempie przekształcają stację kosmiczną w statek międzyplanetarny i wysyłają załogę na niebezpieczną misję. W trakcie podróży bohaterowie zmagają się z problemami technologicznymi, politycznymi i moralnymi, które mogą zadecydować o przyszłości ludzkości.

51. „Look to Windward” – Iain M. Banks

materiały prasowe

51. „Look to Windward” – Iain M. Banks

Powieść science fiction osadzona w uniwersum Kultury, postludzkiej cywilizacji kierowanej przez superinteligentne AI. Na orbitalu Masaq’ przygotowywane są obchody upamiętniające wojnę sprzed ośmiuset lat, w której interwencja Kultury doprowadziła do katastrofalnych skutków dla innej cywilizacji. Przybywa tam gość – major Quilan – który w rzeczywistości ma tajną misję: zniszczyć orbital jako akt zemsty. Jednak konfrontacja z mieszkańcami Kultury i własnym sumieniem prowadzi go do moralnego rozrachunku, który może zmienić bieg wydarzeń.

50. „Matter” – Iain M. Banks

materiały prasowe

50. „Matter” – Iain M. Banks

W świecie słynnym w całej galaktyce pełnej cudów dochodzi do zbrodni w trakcie wojny. Dla jednego z braci oznacza to desperacką ucieczkę i poszukiwanie jednej – może dwóch – osób, które mogłyby oczyścić go z zarzutów. Dla drugiego brata to życie w nieustannym zagrożeniu zdradą i morderstwem. A dla ich siostry – powrót do miejsca, które uznała za opuszczone na zawsze.

49. „Diaspora” – Greg Egan

Wydawnictwo Mag

49. „Diaspora” – Greg Egan

Jest trzydziesty wiek. „Świat” przerodził się w szeroką sieć sond, satelitów i serwerów, łączących cały Układ Słoneczny w jedno środowisko. Ludzkość również się przekształciła. Większość ludzi wybrała nieśmiertelność, stała się świadomym oprogramowaniem zamieszkującym rozmaite polis. Inni wybrali wymienne ciała robotów, pragnąc zachować kontakt ze światem fizycznym. Nieliczni uparcie trzymają się ciała, wiodąc anachroniczną egzystencję w błocie i dżunglach Ziemi. Jest też Sierota, bezpłciowe, cyfrowe stworzenie wyhodowane z ziarna umysłu. Gdy na cielesnych ludzi spada nieoczekiwana katastrofa, mieszkańcy polis uświadamiają sobie, że im również mogą zagrozić dziwaczne astrofizyczne procesy z pozoru łamiące fundamentalne prawa natury. Sierota z garstką uchodźców wyruszają na poszukiwania wiedzy, która ocali wszystkich. Ta droga zaprowadzi ich do wyższych wymiarów, położonych poza makrokosmosem…

48. „Reamde” – Neal Stephenson

Wydawnictwo Mag

48. „Reamde” – Neal Stephenson

Richard Forthrast, czarna owca klanu farmerów z Iowa, dawny uciekinier przed poborem do Kanady oraz przemytnik marihuany, zgromadził w ciągu lat niewielką fortunę, a potem powiększył ją tysiąckrotnie, tworząc T’Rain, rozległą grę sieciową wartą wiele miliardów dolarów. T’Rain ma miliony zagorzałych fanów na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych aż po Chiny, ale grupka pomysłowych azjatyckich hakerów stworzyła Reamde – wirusa, który koduje pliki wszystkich graczy, by następnie zażądać okupu za ich zwrot. W ten sposób mimowolnie wywołali wojnę, powodującą chaos nie tylko w świecie wirtualnym, lecz również w rzeczywistym. Jej reperkusje dają się odczuć na całym świecie, prowadząc do serii niszczycielskich incydentów, w których uczestniczą: rosyjska mafia, komputerowi maniacy, tajni agenci oraz islamscy terroryści. Forthrast stoi w epicentrum wydarzeń, a jego bliscy znaleźli się pod krzyżowym ostrzałem.

47. „Peryferal” – William Gibson

Wydawnictwo Mag

47. „Peryferal” – William Gibson

Flynne Fisher żyje w pierwszej przyszłości, tak bliskiej, że tu i tam jest już naszą teraźniejszością. Jak prawie wszyscy nie ma pracy, chyba że bogaty gracz wynajmie ją na zastępstwo w rozgrywanej on-line symulacji wojennej. Jej brat, Burton, eksmarine ze skromną rentą za neurologiczne rany odniesione w nienazwanej wojnie, dorabia jako wirtualny ochroniarz tajemniczej sieciowej przygodówki. Dziwnej, bardzo dziwnej. Druga przyszłość, za siedemdziesiąt lat, jest dla Willa Nethertona dobra. Jest dobra dla wszystkich bogaczy, a poza bogaczami na Ziemi nie został prawie nikt. Dwie przyszłości dzieli kataklizm, którego nikt nie rozpoznał, aż było za późno. Łączy chiński serwer, którym informacja może podróżować w czasie. I morderstwo pięknej celebrytki lubiącej nieodpowiednie towarzystwo. W grze? Wirtualne? A może jednak nie?

46. „2312” – Kim Stanley Robinson

materiały prasowe

46. „2312” – Kim Stanley Robinson

Jest rok 2312. Postęp naukowy i technologiczny otworzył niewiarygodne możliwości. Ziemia przestała być jedyną bazą ludzkości, skolonizowano cały układ słoneczny wraz z planetami i księżycami pomiędzy nimi. Jednak w roku 2312 sekwencja zdarzeń zmusza ludzkość do konfrontacji przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Wszystko to w śmiertelnym blasku wschodzącego nad Merkurym Słońca. Tu zawsze jest przed świtem. Merkury obraca się tak powoli, że można iść po jego skalistej powierzchni wystarczająco szybko, by uniknąć wschodu słońca. I wielu ludzi tak robi. Wielu uczyniło z tego styl życia. Podążają mniej więcej na zachód, wyprzedzając zawsze zbliżający się świt.

45. „Demon” – Daniel Suarez

Wydawnictwo Amber

45. „Demon” – Daniel Suarez

Śmierć legendarnego projektanta gier sieciowych wstrząsa jego fanami i cenami akcji jego firmy. Ale Matthew Sobol pozostawił po sobie jeszcze coś. Jego nekrolog w Internecie uaktywnia uśpionego demona i całą lawinę innych programów. Programów, które zaczynają przesyłać informacje. Przelewać pieniądze. Zabijać. Detektyw Peter Sebeck staje wobec nieuchwytnego przeciwnika, który oplata świat niewidzialną siecią. Manipuluje ludźmi, kradnie tożsamości i realizuje perfidny plan. Jeśli Sebeck nie powstrzyma demona, Matthew Sobol spełni swoje zamiary. Ale żeby powstrzymać demona, trzeba najpierw odkryć obłędny plan jego twórcy.

44. „Daleka droga do małej, gniewnej planety” – Becky Chambers

Wydawnictwo Zysk i S-ka

44. „Daleka droga do małej, gniewnej planety” – Becky Chambers

Kiedy Melisa Harper dołącza do załogi starzejącego się „Wędrowca”, nie spodziewa się wiele. Połatany statek, który okres świetności ma już za sobą, daje jej wszystko, czego mogłaby zapragnąć: małe, spokojne miejsce, które przez jakiś czas może nazywać domem, przygodę w odległych zakątkach galaktyki oraz możliwość ucieczki od niespokojnej przeszłości. Lecz „Wędrowiec” daje Melisie coś, czego się nie spodziewała. Jego załoga to mieszanina ras i osobowości, poczynając od Sissix, przyjaznej gadziej pilotki, a kończąc na Kizzy i Jenksie, wciąż kłócących się inżynierach, dzięki którym statek jest na chodzie. Życie na pokładzie statku jest chaotyczne, lecz mniej więcej spokojne – dokładnie takie, jakiego pragnie Melisa. Do czasu, kiedy załoga otrzymuje wymarzoną pracę: okazję zbudowania tunelu czasoprzestrzennego prowadzącego do odległej planety. Jej członkowie zarobią dość pieniędzy, by przez kilka lat wygodnie żyć… jeśli przetrwają długą podróż przez rozdzieraną wojną przestrzeń międzygwiezdną, nie zagrażając przy okazji kruchym sojuszom, dzięki którym w galaktyce panuje spokój. Szybko okazuje się, że Melisa nie jest jedyną osobą na pokładzie statku, która ma coś do ukrycia, a załoga wkrótce się przekona, że przestrzeń kosmiczna może i jest ogromna, lecz statki kosmiczne są bardzo małe…

43. „Otchłań Rozgrzeszenia” – Alastair Reynolds

Wydawnictwo Mag

43. „Otchłań Rozgrzeszenia” – Alastair Reynolds

Jest XXVII wiek. Człowiek już dawno podzielił się na kilka podgatunków, a zmodyfikowane zwierzęta stanowią część ludzkiej społeczności. W Galaktyce znów grasują Inhibitorzy, wyrafinowane maszyny, które tępią wszystkie istoty inteligentne. Ocaleńcy z poprzedniej wojny wyruszają w kierunku dalekiego gazowego giganta. Tam na lodowym księżycu Hela żyje ktoś, kto umiałby pokonać odwiecznego wroga. Na Heli panuje dziwna teokracja. Źródłem tamtejszej religii było nietypowe zjawisko astronomiczne, a ośrodkami kultu są wielkie wędrujące po globie katedry, które zmierzają ku otchłani. Do jednej z katedr trafia wrażliwa, lecz bezkompromisowa nastolatka Rashmika. Dziewczyna potrafi kontaktować się z istotami z sąsiedniej kosmicznej brany. Czy dzięki swym parapsychicznym zdolnościom ocali ludzkość?

42. „Century Rain” – Alastair Reynolds

materiały prasowe

42. „Century Rain” – Alastair Reynolds

Połączenie science fiction i kryminału noir, osadzone w alternatywnej wersji Paryża lat 50., gdzie II wojna światowa nigdy się nie wydarzyła. Detektyw Wendell Floyd zostaje wciągnięty w śledztwo dotyczące tajemniczego morderstwa, które okazuje się mieć powiązania z zaawansowaną technologią z innego świata. Równocześnie archeolożka Verity Auger z przyszłości zostaje wysłana do tego alternatywnego Paryża, by odzyskać dane istotne dla losów ludzkości. Losy bohaterów splatają się w walce o przetrwanie i ujawnienie prawdy, która może zadecydować o przyszłości obu rzeczywistości.

41. „Ogień nad otchłanią” – Vernor Vinge

Wydawnictwo Mag

41. „Ogień nad otchłanią” – Vernor Vinge

W dalekiej przyszłości liczne rasy zamieszkują wszechświat, gdzie potencjał umysłu zależy od jego położenia w przestrzeni: od superinteligentnych bytów Transcendencji, do ograniczonych rozumów Bezrozumnej Otchłani, gdzie mogą funkcjonować tylko proste umysły i równie prosta technologia. Nikt nie wie, jaka dziwna siła podzieliła przestrzeń na te „strefy myśli", ale gdy bojowe Królestwo Straumli użyło jako broni antycznego artefaktu z Transcendencji, nieświadomie uwolniło przy tym niezwykłą potęgę, która niszczy tysiące światów i zniewala wszelką naturalną i sztuczną inteligencję. Uciekając przed zagrożeniem rodzina naukowców z dwójką dzieci zostaje pojmana przez Szponów, obcą rasę żyjącą w surowej średniowiecznej kulturze i jest używana jako pionki w bezwzględnej walce o władzę. Składająca się nie tylko z ludzi misja ratunkowa musi uwolnić dzieci i odzyskać tajemnicę, która może uratować resztę międzygwiezdnej cywilizacji.

40. „Schild’s Ladder” – Greg Egan

materiały prasowe

40. „Schild’s Ladder” – Greg Egan

Hard science fiction opowiadające o eksperymencie fizycznym, który przypadkowo tworzy nowy rodzaj przestrzeni – zjawisko zwane novo vacuum – rozprzestrzeniające się niepowstrzymanie i zastępujące znany wszechświat. Fizyczka Cass próbując zrozumieć to zjawisko, dołącza do ekspedycji naukowej badającej granicę między starą a nową rzeczywistością. W miarę jak odkrywane są zasady rządzące novo vacuum, okazuje się, że jest ono nie tyle zagrożeniem, co alternatywnym, bardziej rozwiniętym stanem istnienia. Cass i inni muszą zdecydować, czy bronić dotychczasowego świata, czy zaakceptować transformację rzeczywistości i ewolucję świadomości.

39. „Surface Detail” – Iain M. Banks

materiały prasowe

39. „Surface Detail” – Iain M. Banks

Powieść ze świata Kultury, która bada temat wirtualnych piekieł – symulacji stworzonych przez niektóre cywilizacje do wieczystego karania zmarłych. Gdy Lededje Y'breq, niewolnica z zaawansowanego społeczeństwa, zostaje zamordowana, jej świadomość zostaje przywrócona do życia przez Kulturę, która pomaga jej w zemście i odzyskaniu wolności. Równocześnie trwa wirtualna wojna o przyszłość piekieł – jej wynik zdecyduje, czy te cyfrowe tortury będą nadal istniały. Wątki osobiste i filozoficzne splatają się w opowieści o sprawiedliwości, świadomości i etyce w erze postludzkiej.

38. „Dzieci ruiny” – Adrian Tchaikovsky

Wydawnictwo Vesper

38. „Dzieci ruiny” – Adrian Tchaikovsky

W poszukiwaniu życia wśród gwiazd Świat Kern opuszcza ściśle współpracująca ze sobą załoga, złożona z pająków oraz z wywodzących się z Gilgamesza ludzi. Podczas wyprawy wszyscy pasażerowie zgodnie biorą udział w eksperymentach mających na celu poprawę komunikacji oraz wymianę wiedzy między dwoma gatunkami. Nadzór został powierzony Arvanie Kern, obecnie bytu przypominającego sztuczną inteligencję. Kiedy ich statek zapuszcza się w obcy układ słoneczny, do którego ściąga ich szczątkowa transmisja radiowa, załoga staje w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Toczy się tu bowiem wojna, a uwaga walczących wkrótce skupia się na nowo przybyłych. Eony wcześniej Aegean, ziemski statek z załogą naukowców-terraformerów, przybył do podwójnego układu planet, z których jedna daje nadzieję uciekającej z umierającej Ziemi ludzkości. Planeta, którą naukowcy nazywają Nod, jest jednak już zasiedlona tajemniczymi formami życia, natomiast druga, nazwana Damaszek, pokryta jest zlodowaciałymi oceanami. I tak, podczas gdy jeden zespół postanawia znaleźć sposób pozyskiwania wody z Damaszku, który w przyszłości mógłby stać się dzięki temu planetą gotową do zamieszkania dla ludzkości, drugi ogranicza się do obserwacji oraz badania biomu na Nod. Jednak swoimi pracami nieświadomie budzą coś na planecie. Coś naprawdę obcego, ale aż nazbyt znajomego i przerażającego.

37. „Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan” – Martha Wells

Wydawnictwo Mag

37. „Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan” – Martha Wells

W zdominowanej przez korporacje międzygwiezdnej przyszłości misje planetarne muszą zostać zatwierdzone i wyposażone przez Firmę. Dla ich własnego bezpieczeństwa, grupom badawczym towarzyszą dostarczane przez Firmę androidy ochroniarskie. Jednak w świecie, w którym kontrakty wygrywa najtańszy oferent bezpieczeństwo nie stoi na pierwszym miejscu. Na odległej planecie grupa naukowców przeprowadza oceny powierzchni w towarzystwie dostarczonego przez Firmę androida – samoświadomej jednostki ochroniarskiej, która zhakowała swój moduł kontrolera i nazywa siebie (choć nigdy na głos) „Mordbotem". Pełna pogardy dla ludzi tak naprawdę chce mieć tylko dość spokoju, by dowiedzieć się, kim naprawdę jest. Jednak gdy sąsiednia wyprawa milknie, to naukowcy i Mordbot muszą odkryć prawdę.

36. „Rainbows End” – Vernor Vinge

materiały prasowe

36. „Rainbows End” – Vernor Vinge

Futurystyczna powieść science fiction, osadzona w niedalekiej przyszłości, gdzie technologia rozszerzonej rzeczywistości zmienia życie ludzi na całym świecie. Głównym bohaterem jest Robert Gu, były profesor literatury, który po leczeniu alzheimera próbuje odnaleźć się w nowym, cyfrowym świecie pełnym zagrożeń i konspiracji. W tle rozgrywa się walka o kontrolę nad technologiami, które mogą zmienić równowagę sił na Ziemi. Książka porusza tematy związane z pamięcią, tożsamością oraz wpływem zaawansowanych technologii na społeczeństwo i kulturę.

35. „Aurora” – Kim Stanley Robinson

materiały prasowe

35. „Aurora” – Kim Stanley Robinson

Opowieść o wielopokoleniowej podróży statku kosmicznego zmierzającego do odległego, zamieszkiwalnego układu planetarnego. Główna bohaterka, sztuczna inteligencja Aurora, budzi się na pokładzie po awarii i zaczyna analizować błędy misji oraz wyzwania kolonizacji nowego świata. Książka eksploruje tematy ekologii, ograniczeń technologicznych oraz moralnych dylematów związanych z eksploracją kosmosu i przetrwaniem ludzkości. W efekcie ukazuje złożoność ludzkiej natury i konsekwencje podejmowanych wyborów w obliczu nieznanego.

34. „The Hydrogen Sonata” – Iain M. Banks

materiały prasowe

34. „The Hydrogen Sonata” – Iain M. Banks

Ostatnia powieść z cyklu Kultury, opowiadająca o społeczności Gzilt, przygotowującej się do transcendencji — przejścia do wyższego stanu istnienia i opuszczenia materialnego świata. Główna bohaterka, Vyr Cossont, była mistrzyni gry na niezwykłym instrumencie zwanym sonatą wodorową, zostaje uwikłana w odkrycie tajemnic sprzed wieków, które mogą wpłynąć na przyszłość Gziltów. W tle rozgrywa się polityczna i filozoficzna debata o sensie transcendencji i naturze świadomości. Książka łączy epicką narrację z refleksją nad tożsamością, kulturą i przeznaczeniem.

33. „Ancillary Mercy” – Ann Leckie

materiały prasowe

33. „Ancillary Mercy” – Ann Leckie

Ostatnia część trylogii „Imperial Radch”, kontynuująca losy Breq, byłej sztucznej inteligencji, która teraz funkcjonuje w ludzkim ciele. Po wydarzeniach z poprzednich książek, Breq zostaje mianowana kapitanem floty i wysłana na stację Athoek, gdzie ma zapewnić porządek i stabilność. Sytuacja komplikuje się, gdy na stacji pojawia się tajemniczy obiekt, a także przybywa przedstawicielka obcej cywilizacji, Presger, oraz przeciwnicy polityczni Breq. Breq musi stawić czoła zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym zagrożeniom, aby ochronić stację i jej mieszkańców przed nadciągającym niebezpieczeństwem.

32. „Blue Remembered Earth” – Alastair Reynolds

materiały prasowe

32. „Blue Remembered Earth” – Alastair Reynolds

Początek cyklu „Poseidon's Children”, osadzony w przyszłości, gdzie ludzkość żyje w pokoju, a Afryka stała się centrum technologicznego postępu. Po śmierci głowy potężnej rodziny Akinya, jej wnuki Geoffrey i Sunday odkrywają tajemnicze wskazówki, które prowadzą ich w podróż po Układzie Słonecznym – od Ziemi po Księżyc i Neptuna. W miarę jak rozwiązują pozostawione przez babkę zagadki, ujawniają intrygę mogącą wpłynąć na dalszą ewolucję ludzkości. Książka łączy elementy przygody, spekulacji naukowej i refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość cywilizacji.

31. „Singularity Sky” – Charles Stross

materiały prasowe

31. „Singularity Sky” – Charles Stross

Powieść science fiction osadzona w przyszłości, gdzie ludzkość rozprzestrzeniła się po gwiazdach, a niektóre kolonie pozostają pod rządami autorytarnych reżimów. Kiedy tajemnicza, post-singularna siła zwana „Festiwalem” przybywa na zacofaną planetę Nowa Republika, oferując mieszkańcom spełnienie ich życzeń w zamian za rozrywkę i opowieści, społeczeństwo pogrąża się w chaosie. Rząd próbuje stłumić kontakt z Festiwalem, wysyłając flotę wojenną, lecz okazuje się bezradny wobec tak zaawansowanej technologii. W tle rozgrywa się historia szpiegowska i moralna refleksja nad wolnością, postępem oraz granicami ludzkiej kontroli w obliczu sił daleko przewyższających ludzkie pojmowanie.

30. „Echopraksja” – Peter Watts

Wydawnictwo Mag

30. „Echopraksja” – Peter Watts

Zbliża się XXII wiek. Jest to świat, w którym ci, co odeszli, wysyłają żywym pocztówki z Nieba, wierni wprowadzają się w ekstazę religijną, dokonując rewolucji w nauce; w którym genetycznie zrekonstruowane wampiry rozwiązują problemy nierozwiązywalne dla zwykłych ludzi, a żołnierze mają w głowie przełącznik trybu zombie, odcinający im samoświadomość podczas walki. A wszystko to monitoruje obca inteligencja, która nie zamierza się ujawnić. Daniel Brüks jest żywą skamieliną, biologiem terenowym w świecie, gdzie biologia się zinformatyzowała; jest marionetką wykorzystaną przez terrorystów do zabicia tysięcy ludzi. Ukrywa się na pustyni w Oregonie, odwróciwszy się plecami do ludzkości, rozpadającej się z każdą sekundą na odrębne podgatunki. Jednakże którejś nocy budzi się w oku cyklonu, który wywróci cały świat do góry nogami. Uwięziony na pokładzie statku lecącego do środka Układu Słonecznego, po lewej stronie ma dręczonego tęsknotą żołnierza, którego obsesją są szeptane wiadomości od dawno zmarłego syna. Po prawej – panią pilot, tropiącą człowieka, którego przysięgła zabić na miejscu. W cieniach za jego plecami czai się wampirzyca ze świtą zombie-ochroniarzy. Przed sobą zaś mają garstkę mnichów w szponach religijnego uniesienia, prowadzącą ich na spotkanie z czymś, co nazwali „Aniołami z asteroid”. Na tej pielgrzymce Daniel Brüks, ludzka skamieniałość, stanie oko w oko z największym przełomem ewolucyjnym od powstania rozumu.

29. „Nakręcana dziewczyna” – Paolo Bacigalupi

Wydawnictwo Mag

29. „Nakręcana dziewczyna” – Paolo Bacigalupi

Anderson Lake jest przedstawicielem koncernu kalorycznego AgriGen na Tajlandię. Udając dyrektora fabryki sprężyn, przeczesuje uliczne targi Bangkoku w poszukiwaniu dawno uznanych za wymarłe gatunków owoców i warzyw. Poznaje tam nakręcaną dziewczynę – prześliczną i tajemniczą Emiko – pozostawioną na pastwę losu i slumsów. Emiko zalicza się do Nowych Ludzi, wyhodowanych dla zaspokajania kaprysów bogaczy. Produkuje się ich jako żołnierzy, niewolników i maskotki do towarzystwa; powstała w ten sposób cała nowa klasa ludzi, zepchnięta na margines tej złowrogiej przyszłości, w której ropa się skończyła, nad państwami dominują firmy kaloryczne, a po świecie szaleją wyprodukowane w laboratoriach choroby i szkodniki. W miarę nasilania się obsesji Andersona na punkcie Emiko, pośród upału zawiązują się intrygi, a polityczne napięcia grożą niekontrolowanym chaosem. Biznesmeni, urzędnicy ministerialni, bogaci cudzoziemcy i uchodźcy bez grosza – każdy z nich ma własny plan. Lecz nikt nie jest w stanie przewidzieć niszczycielskiego wpływu Nakręcanej Dziewczyny.

28. „Arka Odkupienia” – Alastair Reynolds

Wydawnictwo Mag

28. „Arka Odkupienia” – Alastair Reynolds

Pięćdziesiąt lat temu interwencja ludzi obudziła obcą, uśpioną od wieków strukturę, stworzoną dawno temu po to, by ostrzegała o pojawieniu się istot inteligentnych w tym rejonie galaktyki. Teraz nastąpi reakcja. Kiedyś Clavain uciekł, by walczyć po stronie Hybrydowców – pewnego odłamu ludzi, uczestników zbiorowej świadomości, zbudowanej na modłę ula. Czterysta lat później, w końcowej fazie brutalnej wojny międzyplanetarnej, coś wywołało panikę wśród tajnego kierownictwa Hybrydowców. Gdy zrozumiano przyczynę nowego zagrożenia, Clavain planuje ponowną ucieczkę. Szuka dawno zaginionej infernalnej broni, która może wpłynąć na bieg wydarzeń. Wraz z grupą sprzymierzeńców Clavain leci na Resurgam – kolonię archeologiczną, która przeżywa kryzys. Dla dobra ludzkości zamierza odzyskać broń. Jego rozgoryczona rywalka Skade postawiła sobie inny cel i by go zrealizować, gotowa jest zmienić nawet samą rzeczywistość.

27. „Zabójcza sprawiedliwość” – Ann Leckie

Wydawnictwo Akurat

27. „Zabójcza sprawiedliwość” – Ann Leckie

W odległej przyszłości znaczną częścią zamieszkanego kosmosu rządzi Imperium Radch, gdzie władzę absolutną sprawuje Anaander Mianaai, jedna osoba w tysiącach ciał, wszechobecna i niemal wszechwiedząca. Najsprawniejsi jeńcy wzięci do niewoli na podbitych planetach zostają zamienieni w serwitory - pozbawieni własnej osobowości, stanowią przedłużenie sztucznych inteligencji dowodzących okrętami wojennymi. Zdawałoby się, że SI jednego z tych okrętów, „Sprawiedliwości Toren”, dysponująca setkami oczu i uszu serwitorów, łatwo może utrzymać porządek na podbitej planecie. Jednak wskutek skomplikowanej intrygi wybuchają zamieszki, ulubiona oficer „Sprawiedliwości Toren” zostaje niesprawiedliwie oskarżona i skazana na śmierć, a sam okręt ulega zniszczeniu. Przeżywa tylko jeden serwitor, cząstka sztucznej inteligencji w ludzkim ciele. Odtąd Breq, bo takie przybrała imię, okaleczona psychicznie i emocjonalnie, szuka zemsty na tyranie, który pozbawił ją wszystkiego. W trakcie tych poszukiwań odkrywa przerażającą prawdę o rozłamie w zbiorowym umyśle samego władcy...

26. „Pushing Ice” – Alastair Reynolds

materiały prasowe

26. „Pushing Ice” – Alastair Reynolds

Opowieść o załodze statku górniczego Rockhopper, zajmującego się wydobyciem lodu z komet w Układzie Słonecznym. Gdy jeden z księżyców Saturna – Janus – nagle opuszcza orbitę i zaczyna przyspieszać w kierunku gwiazd, załoga zostaje wysłana w pościg, by go zbadać. Okazuje się, że Janus to zaawansowany obiekt obcej technologii, który zabiera ich w podróż na niewyobrażalnie daleką odległość, zrywając wszelki kontakt z Ziemią. Bohaterowie muszą stawić czoła nie tylko kosmicznym wyzwaniom, ale też narastającym konfliktom wewnątrz grupy, walcząc o przetrwanie i zrozumienie nowej rzeczywistości.

25. „Migotliwa wstęga” – Alastair Reynolds

Wydawnictwo Mag

25. „Migotliwa wstęga” – Alastair Reynolds

Tanner Mirabel, profesjonalny ochroniarz, nie popełniał błędów, ale pewnego dnia zabito kobietę, której miał bronić. Od tej pory tropi zabójcę. Pełen niezwykłych przygód pościg wiedzie przez niezliczone lata świetlne i wiedzie do układu Epsilon Eridani. Tanner trafia do przykrytego kopułą Chasm City miasta zaatakowanego przez nanotechnologicznego wirusa.

24. „Accelerando” – Charles Stross

materiały prasowe

24. „Accelerando” – Charles Stross

Powieść science fiction, śledząca losy trzech pokoleń rodziny Macx w świecie ogarniętym technologiczną osobliwością. Główny bohater, Manfred Macx, to futurolog żyjący w erze postkapitalistycznej, który rozdaje swoje wynalazki za darmo, pomagając przyspieszyć rozwój technologii i sztucznej inteligencji. W miarę jak ludzkość ewoluuje, granice między człowiekiem, maszyną i świadomością zacierają się, a świat zmienia się w coś niemal nierozpoznawalnego. Powieść bada konsekwencje radykalnych przemian – od cyfrowej nieśmiertelności po utratę kontroli nad własnym przeznaczeniem – stawiając pytania o to, co znaczy być człowiekiem w erze postludzkiej.

23. „Wojna starego człowieka” – John Scalzi

Wydawnictwo Vesper

23. „Wojna starego człowieka” – John Scalzi

W dniu swoich 75. urodzin John Perry zrobił dwie rzeczy: najpierw odwiedził grób swojej żony, a potem wstąpił do armii. Ludzkość znalazła drogę do międzygwiezdnej przestrzeni – to ta dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że w kosmosie istnieje niewiele nadających się do zamieszkania planet, za to aż roi się tam od obcych, którzy chcą o nie walczyć. Wychodzi na to, że wszechświat jest dla człowieka wrogim miejscem. Walczymy zatem, żeby obronić Ziemię, ale też o nasz planetarny stan posiadania. Ta wojna trwa od dekad: jest brutalna, krwawa i nieubłagana. Sama Ziemia jest zaściankiem. Większa część zasobów ludzkości znajduje się w rękach Sił Obronnych Kolonii, które robią wszystko, aby informacja ta nie stała się powszechna. Regułą jest, że można wstąpić do SOKu tylko wtedy, gdy osiągnie się wiek emerytalny. Chcą bowiem ludzi, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem zebranym w ciągu długiego życia. A gdy się zaciągniesz, zostaniesz zabrany z Ziemi i już nigdy na nią nie powrócisz. Jeśli uda ci się przeżyć na froncie, osiądziesz na jednej z trudem wywalczonych planet. John Perry zgadza się na te warunki. Nie ma jednak bladego pojęcia o tym, co go czeka. Prowadzona w kosmosie wojna okazuje się o wiele poważniejsza, niż mógł sobie wyobrazić – i, jak się przekona, o wiele dziwniejsza.

22. „Kwantowy złodziej” – Hannu Rajaniemi

Wydawnictwo Mag

22. „Kwantowy złodziej” – Hannu Rajaniemi

Jean le Flambeur siedzi w więzieniu. I powinien w nim zostać. Oszust, łgarz, niezrównany złodziej, o którego wyczynach krążą legendy. Jego pochodzenie owiewa mgła tajemnicy, za to o jego niesławnych dokonaniach – takich jak wykradnięcie ziemskich antyków z Marsa czy włamanie do rozległego zeusmózgu i kradzież jego myśli – słyszeli wszyscy. Popełnił tylko jeden, jedyny błąd; nie udał mu się jeden skok. I teraz, jeśli chce odzyskać wolność, będzie musiał spróbować ponownie… Powieść Rajaniemiego to oszałamiająca hard SF – opowieść złodziejska, której motorem napędowym są jak najbardziej ludzkie motywy: zdrada, zemsta, zazdrość. Mocne oparcie w nauce, oryginalne pomysły i świetnie nakreślone postaci – oto debiut wyjątkowy pod każdym względem.

21. „Spin” – Robert Charles Wilson

materiały prasowe

21. „Spin” – Robert Charles Wilson

Opowieść o tajemniczym wydarzeniu, w którym Ziemia zostaje otoczona barierą przez obcą siłę, która spowodowała, że czas na planecie zwalnia względem reszty wszechświata. W ciągu kilku dekad na Ziemi poza barierą mija miliardy lat, a Słońce zbliża się do końca swojego życia. Trójka przyjaciół – Tyler, Jason i Diane – dorasta w cieniu tego zjawiska, szukając sensu istnienia i próbując zrozumieć motywy tajemniczych obcych. Książka łączy osobistą historię dojrzewania z epicką skalą kosmicznej transformacji, poruszając tematy nauki, religii i przeznaczenia ludzkości.

20. „Mroczna materia” – Blake Crouch

Wydawnictwo Zysk i S-ka

20. „Mroczna materia” – Blake Crouch

„Jesteś w życiu szczęśliwy?” To ostatnie słowa, które słyszy Jason Dessen, zanim zamaskowany porywacz pozbawia go przytomności. Gdy się budzi, jest przywiązany do noszy i otaczają go ludzie w kombinezonach zabezpieczających przed działaniem substancji niebezpiecznych. W świecie, w którym się obudził, życie Jasona jest całkiem inne niż to, które prowadził. Jego żona nie jest jego żoną. Jego syn nigdy nie przyszedł na świat. A on sam nie jest tuzinkowym wykładowcą fizyki na uniwersytecie, lecz geniuszem, który osiągnął coś wielkiego. Coś niemożliwego. Czy ten świat jest snem, czy snem był świat poprzedni? Mroczna materia to perfekcyjnie skonstruowany, niezwykle inteligentny thriller o miłości i granicach, jakie jest w stanie przekroczyć człowiek, by prowadzić wymarzone życie. To opowieść tchnąca wielkim rozmachem i nasycona niesamowitością w wykraczający poza rozumowe poznanie sposób, a równocześnie pełna kameralnej intymności i dogłębnie ludzka.

19. „Czerwony świt” – Pierce Brown

Wydawnictwo Mag

19. „Czerwony świt” – Pierce Brown

Darrow jest Czerwonym, przedstawicielem najniższej kasty w zhierarchizowanym według kolorów społeczeństwie przyszłości. Czerwoni harują od świtu do zmierzchu, święcie przekonani, że ich wysiłki mają na celu przystosowanie powierzchni Marsa do zamieszkania przez przyszłe pokolenia. Darrow pracuje chętnie, bo wierzy, że jego krew i pot przyczyniają się do powstania lepszego świata, w którym żyć będą jego dzieci. Czerwoni padli jednak ofiarą zdrady: Darrow odkrywa, że Mars jest od dawna zamieszkany, na powierzchni istnieją ogromne miasta i rozległe obszary dzikiej przyrody, a on i jego pobratymcy są dziś tylko niewolnikami dekadenckiej klasy rządzącej. Natchniony tęsknotą za wolnością, pomny utraconej miłości i zdeterminowany Darrow poświęca wszystko, żeby przeniknąć do legendarnego Instytutu, ośrodka szkoleniowego dla władających planetą Złotych, w którym kolejne pokolenie panów świata rozpoczyna zmagania o władzę. Zmuszony walczyć o życie i przyszłość cywilizacji, za przeciwników ma najlepszych i najbrutalniejszych przedstawicieli elity. Nie cofnie się przed niczym, żeby doprowadzić do zniszczenia swoich wrogów. Nawet jeśli w tym celu będzie musiał stać się jednym z nich.

18. „House of Suns” – Alastair Reynolds

materiały prasowe

18. „House of Suns” – Alastair Reynolds

Epicka powieść science fiction opowiadająca o dalekiej przyszłości, gdzie ludzkość rozprosiła się po galaktyce. Główne postaci to klony rodzeństwa Gentiana, które co 200 000 lat zbierają się, by dzielić się doświadczeniami z międzygwiezdnych podróży. Po tajemniczym zamachu na jedno z rodzeństwa, Gentianowie rozpoczynają poszukiwania sprawców, co prowadzi ich przez niebezpieczne zakątki kosmosu i dawno zapomniane sekrety. Książka łączy w sobie elementy przygody, intrygi i refleksji nad tożsamością oraz przemijaniem w rozległym, pełnym cudów wszechświecie.

17. „Wszystkie te światy” – Dennis E. Taylor

Wydawnictwo Mag

17. „Wszystkie te światy” – Dennis E. Taylor

Być świadomym statkiem kosmicznym - to powinna być niezła zabawa. Tymczasem Bob i jego klony, rozprzestrzeniające się po galaktyce od ponad stu lat, nie przestają pakować się w kłopoty. Zbudowali dość kolonii, by ludzkość nigdy w życiu nie wymarła. Lecz polityczne konflikty nie chcą wygasać, więc brazylijskie sondy nadal starają się tępić wszelką konkurencję. Jakby tego było mało, Bobowie wpakowali się w wojnę ze starszym i potężniejszym gatunkiem, który ma wielki apetyt i paskudny charakter. Rany po pierwszym starciu z Innymi jeszcze się nie zagoiły, a już stoją przed perspektywą decydującej bitwy mającej uratować Ziemię i kolonie. Bobowie są jednak mniej zdyscyplinowani niż stado kotów i niektórzy co młodsi bardziej interesują się własnymi lokalnymi problemami niż pokonaniem innych. Wybawienie może jednak przyjść z niespodziewanej strony. Dwójka Bobów ósmej generacji znalazła coś w otwartej przestrzeni międzygwiezdnej. Coś, co wystarczy, aby uratować Ziemię i być może całą ludzkość. Aby tylko dowieźć to do Układu Słonecznego przed dotarciem Innych.

16. „Modyfikowany węgiel” – Richard Morgan

Wydawnictwo Mag

16. „Modyfikowany węgiel” – Richard Morgan

W dwudziestym szóstym wieku ludzkość rozprzestrzeniła się po galaktyce, zabierając ze sobą w zimny kosmos podziały rasowe i religijne. Pomimo napięć i wybuchających tu i ówdzie krwawych wojen, Protektorat NZ trzyma nowe światy żelazną ręką, wykorzystując do tego elitarne oddziały uderzeniowe: Korpus Emisariuszy. To, czego nie mogła zagwarantować religia, zapewniła technika. Teraz, gdy świadomość można zapisać w stosie korowym i w prosty sposób przenieść do nowego ciała, śmierć stała się zaledwie drobną niedogodnością. O ile tylko stać cię na nowe ciało... Były Emisariusz NZ, Takeshi Kovacs, zna smak umierania, to ryzyko zawodowe. Jednakże ostatnia śmierć była szczególnie brutalna. Przetransferowany strunowo na odległość wielu lat świetlnych, upowłokowiony w nowym ciele w San Francisco na Starej Ziemi i rzucony w środek spisku bezwzględnego nawet jak na standardy społeczeństwa, które zapomniało o wartości ludzkiego życia, szybko uświadamia sobie, że pocisk, który wybił dziurę w jego piersi na Świecie Harlana, to dopiero początek problemów.

15. „Peanatema” – Neal Stephenson

Wydawnictwo Mag

15. „Peanatema” – Neal Stephenson

Fraa Erasmas jest młodym deklarantem z koncentu saunta Edhara, azylu dla matematyków, naukowców i filozofów, chroniących się przed zepsuciem dotykającym świata zewnętrznego (Saeculum) pod osłoną prastarego kamienia, odwiecznej tradycji i skomplikowanych rytuałów. Na przestrzeni wieków na zewnątrz, za murami koncentu, powstawały i upadały kolejne miasta i rządy. Trzykrotnie w dziejach świata nastawał mroczny czas przemocy zrodzonej z przesądów i niewiedzy, która unicestwiała zamknięte społeczeństwo matemowe. A jednak deklarantom za każdym razem udało się przetrwać kataklizm i dostosować do nowych realiów; po każdym pogromie żyli coraz skromniej i stawali się coraz mniej uzależnieni od techniki i dóbr materialnych. Jednakże Erasmas nie boi się świata zewnętrznego, extramuros. Od ostatnich Straszliwych Wypadków minęło wiele, wiele lat. Dla uczczenia przypadającego raz na dziesięć lat i trwającego tydzień rytuału zwanego apertem, fraa i suur szykują się do wyjścia poza bramy azylu, które zostaną otwarte na oścież i przy okazji udostępnią wnętrze koncentu ciekawskim "statystom". Erasmas, dla którego jest to pierwszy apert, nie może się doczekać chwili, gdy znów zobaczy znajome widoki i spotka się z rodziną, z którą nie miał kontaktu od czasu "kolekty". Zanim jednak upłynie tydzień przeznaczony na apert, oba jego życia - to, które porzucił, i to, które wybrał - zawisną na włosku w obliczu przemian o iście kosmicznych proporcjach. Nieprzewidziane i potężne siły zagrażają stabilności matemów i rutynie życia extramuros. Tylko niepewny sojusz sekularów i deklarantów może przeciwstawić się tej groźbie, toteż Erasmas - podobnie jak jego przyjaciele, znajomi i nauczyciele - zostaje wezwany poza bezpieczne koncentowe mury, by wspólnie zapobiec światowej katastrofie. Kiedy na jego barkach nieoczekiwanie spoczywa oszałamiająca odpowiedzialność, stwierdza nagle, że gra jedną z głównych ról w przedstawieniu, które zadecyduje o losach świata. Wyrusza w niezwykłą podróż, która zawiedzie go w najbardziej niebezpieczne i niegościnne rejony ojczystej planety - a nawet jeszcze dalej...

14. „Gwiazda Pandory: Ekspedycja i Inwazja” – Peter F. Hamilton

Wydawnictwo Zysk i S-ka

14. „Gwiazda Pandory: Ekspedycja i Inwazja” – Peter F. Hamilton

Jest rok 2380. Wspólnota Międzyukładowa składa się z ponad sześciuset światów połączonych siecią tuneli czasoprzestrzennych. Na jednej z najdalej położonych planet astronom Dudley Bose jest świadkiem niewiarygodnego zjawiska. Odległa o tysiąc lat świetlnych gwiazda nagle znika. Ponieważ odległość jest zbyt wielka, by można tam było dotrzeć przez tunel czasoprzestrzenny, zostaje podjęta decyzja o budowie nadświetlnego gwiazdolotu, „Drugiej Szansy”. Jego dowódcą zostaje Wilson Kime, były pilot NASA, pięciokrotnie poddawany kuracji odmładzającej. Wyprawa ma ustalić, co właściwie się stało, i ocenić ewentualne zagrożenie dla Wspólnoty. Wysłaniu ekspedycji sprzeciwiają się Strażnicy Jaźni pod przywództwem Bradleya Johanssona. Po wyruszeniu w drogę Wilson Kime zaczyna zadawać sobie pytanie, czy udało im się zinfiltrować załogę. Wkrótce jednak będzie miał inne zmartwienia: w otchłani kosmosu kryje się coś naprawdę niewiarygodnego, śmiertelna groźba dla Wspólnoty i dla całej ludzkości...

13. „Gdyż jest nas wielu” – Dennis E. Taylor

Wydawnictwo Mag

13. „Gdyż jest nas wielu” – Dennis E. Taylor

Bob Johansson nie wierzył w życie po śmierci, więc zszokowało go, że obudził się po tym, jak zginął w wypadku samochodowym. A jeszcze bardziej to, że był teraz inteligentnym komputerem sterującym sondą von Neumanna. Bob i jego kopie od czterdziestu lat rozprzestrzeniają się po gwiazdach wokół Ziemi w poszukiwaniu planet nadających się do zamieszkania. Ale to jedyny element pierwotnego planu, który przetrwał. W wyniku ogólnoukładowej wojny zginęło 99,9% ludzkości a Ziemia powoli przestaje nadawać się do życia wskutek nuklearnej zimy; radykalna grupa terrorystyczna pragnie wykończyć resztkę ludzi; brazylijskie sondy wciąż czają się w kosmosie i nadal próbują wysadzić wszelką konkurencję. A do tego Bobowie odkryli podbijający kosmos gatunek istot, które wszelkie inne życie uznają za pożywienie. Bob opuszczał Ziemię licząc na życie pełne eksploracji i błogiej samotności. A został bogiem z nieba dla pewnego pierwotnego gatunku, jedyną nadzieją na znalezienie ludzkości nowego domu oraz być może jedyną siłą, która może zapobiec pożarciu wszelkiego życia w poznanym kosmosie.

12. „Dzieci czasu” – Adrian Tchaikovsky

Wydawnictwo Vesper

12. „Dzieci czasu” – Adrian Tchaikovsky

Ziemia umarła. Ludzkość została osierocona, chociaż sama przyczyniła się do śmierci rodzicielki. Ostatnie setki tysięcy przedstawicieli gatunku wyruszają w nieznane, by śladem swoich starożytnych poprzedników, odnaleźć planety, które staną się dla nich nowym domem. Jednak pasażerowie olbrzymich krążowników dysponują jedynie strzępkiem wiedzy, która pozwoliła Starożytnym terraformować obce planety, przystosować je do warunków niezbędnych człowiekowi. Wciąż dostępne są częściowo rozszyfrowane mapy gwiezdne, wskazujące, gdzie należy rozpocząć poszukiwania. Niepowodzenie oznaczać może jednak powolną śmierć wśród gwiazd. U celu swej podróży pasażerowie statku-arki „Gilgamesz” odkrywają największy skarb dawnych wieków – świat idealny, pełen lasów i mórz. Ale nie wszystko w „Świecie Kern” jest takim, jak przypuszczają nowi osadnicy. W orbitującej wokół planety stacji badawczej wciąż tkwi zamknięty w komputerach, zespolony ze sztuczną inteligencją duch doktor. Avrany Kern - osoby odpowiedzialnej za przemiany na planecie. Naukowczyni, która pod żadnym pozorem nie pozwoli na zakłócenie jej biologicznego eksperymentu. Świat Kern okazuje się być zamieszkały, co więcej - rozwinęła się tutaj zaawansowana społecznie i kulturowo cywilizacja, stworzona przez gatunek, który od zarania dziejów budził w ludziach atawistyczny lęk… Dwie cywilizacje zmierzają w stronę nieuniknionej konfrontacji, która wyłoni prawowitych dziedziców Nowej Ziemi.

11. „Player One” – Ernest Cline

Wydawnictwo Feeria Young

11. „Player One” – Ernest Cline

Jest rok 2045. Ziemia jest okropnym miejscem. Zasoby ropy się wyczerpały. Klimat się rozregulował. Na planecie panują głód, bieda i choroby. Większość ludzi ucieka od przytłaczającej rzeczywistości, prowadząc wirtualne życie w OASIS, pełnej rozmachu utopii online, gdzie można być, kim się chce i spokojnie funkcjonować, grać i zakochiwać się na jednej z tysiąca planet. Wade Watts żyje w OASIS od wczesnego dzieciństwa i podobnie jak wielu innych, ma obsesję na punkcie Miedzianego Klucza, cyfrowego „wielkanocnego jajka”, ukrytego gdzieś głęboko w cyfrowej rzeczywistości. Schował go przed śmiercią tam założyciel OASIS, James Halliday, multimiliarder. Ten, kto go znajdzie, odziedziczy jego majątek i przejmie kontrolę nad grą. Przez całe lata miliony ludzi próbowały odnaleźć ten skarb; jedyną wskazówką była wiedza, że prowadzące do celu zagadki są oparte na kulturze masowej końca XX wieku. Ale to właśnie Wade natrafia na klucz do pierwszego zadania i nagle odkrywa, że w desperackim wyścigu po największą nagrodę przeciwko sobie ma tysiące konkurentów. Ta coraz bardziej zaciekła rywalizacja wkrótce przenosi się z OASIS do świata rzeczywistego…

10. „Revelation Space” – Alastair Reynolds

materiały prasowe

10. „Revelation Space” – Alastair Reynolds

Powieść science fiction osadzona w odległej przyszłości, gdzie ludzkość skolonizowała wiele układów gwiezdnych. Główny bohater, archeolog Dan Sylveste, bada tajemniczą zagładę cywilizacji Amarantin na planecie Resurgam, odkrywając, że ich zniszczenie mogło być dziełem zaawansowanej technologii obcych. W międzyczasie, załoga statku „Nostalgia for Infinity” zmaga się z niebezpieczną plagą, która przekształca ludzi w pół-maszyny, i poszukuje Sylveste'a, by pomógł uratować ich kapitana. W miarę jak losy tych postaci się splatają, odkrywają, że stoją w obliczu zagrożenia ze strony Inhibitorów – tajemniczej siły, która niszczy rozwijające się cywilizacje, by zapobiec ich ekspansji.

9. „Ślepowidzenie” – Peter Watts

Wydawnictwo Mag

9. „Ślepowidzenie” – Peter Watts

Wyobraź sobie, że jesteś Sirim Keetonem. Budzisz się w agonii wskrzeszenia, łapiąc powietrze po rekordowo długim ataku bezdechu sennego, trwającym sto czterdzieści dni. Czujesz, jak krew, lepka od dobutaminy i leuenkefaliny, przepycha się przez wyschnięte podczas miesięcy przestoju tętnice. Ciało powolutku, boleśnie się napełnia: rozszerzają się naczynia krwionośne, ciało się rozłazi; zginasz się, a nieprzyzwyczajone żebra głośno strzelają. Stawy zatarły się od bezruchu. Jesteś jak figurka z kresek, zamrożona w jakimś przewrotnym rigor vitae. Krzyknąłbyś, ale brak ci tchu. Wampiry cały czas to robią, przypominasz sobie. Dla nich to normalne, mają taki niezwykły sposób oszczędzania zasobów. Twój gatunek mógłby nauczyć się od nich trochę powściągliwości, gdyby ta absurdalna awersja do kątów prostych nie rozprawiła się z nimi u samego zarania cywilizacji. A może mógłby i teraz? Bo wampiry wróciły - ożywione voodoo paleogenetyki, poskładane do kupy ze śmieciowych genów, skamieniałego szpiku kostnego, zanurzonego we krwi socjopatów i wysoko funkcjonujących autystyków. Taki właśnie osobnik dowodzi tą misją. Garstka jego genów żyje także w twoim ciele, żeby ono też mogło powstać z martwych, tu, na skraju przestrzeni międzygwiezdnej. Nikt nie poleci poza Jowisza, jeśli nie stanie się po trosze wampirem.

8. „Projekt Hail Mary” – Andy Weir

Wydawnictwo Akurat

8. „Projekt Hail Mary” – Andy Weir

Z załogi, która wyruszyła na straceńczą misję ostatniej szansy, przeżył jedynie Ryland Grace. Teraz od niego zależy, czy ludzkość przetrwa. Tylko że on na razie nie ma o tym pojęcia. Z początku nawet nie pamięta, kim jest, więc skąd ma wiedzieć, czego się podjął i jak ma tego dokonać? Na razie wie tylko tyle, że przez bardzo długi czas był pogrążony w śpiączce. A po przebudzeniu znalazł się niewyobrażalnie daleko od domu. Całkiem sam, jeśli nie liczyć ciał zmarłych towarzyszy. Czas płynie nieubłaganie, a oddalony o lata świetlne od innych ludzi Grace jest zdany wyłącznie na siebie. Ale czy na pewno?

7. „Przebudzenie Lewiatana” – James S.A. Corey

Wydawnictwo Mag

7. „Przebudzenie Lewiatana” – James S.A. Corey

Ludzkość zasiedliła Układ Słoneczny – Marsa, Księżyc, Pas Asteroid i dalej – ale gwiazdy wciąż pozostają poza jej zasięgiem. Jim Holden jest pierwszym oficerem lodowcowca kursującego z pierścieni Saturna na stacje górnicze Pasa. Gdy wraz z załogą trafiają na opuszczony statek Scopuli, w ich ręce wpada niechciany sekret. Ktoś jest gotów dla niego zabijać, i to na skalę niewyobrażalną dla Jima i jego załogi. Układowi grozi wojna, chyba że uda się odkryć, kto i dlaczego porzucił tajemniczy statek. Detektyw Miller otrzymuje zlecenie odszukania Julie Mao, dziewczyny, która na własne życzenie zrezygnowała z wygodnego życia u boku bogatych i wpływowych rodziców – po to, by walczyć o prawa uciskanych mieszkańców Pasa. Ślady śledztwa prowadzą do statku Scopuli, krzyżując w ten sposób drogi Millera i Jima Holdena. Okazuje się, że dziewczyna może być kluczem do rozwiązania każdej zagadki. Holden i Miller muszą lawirować między rządem Ziemi, rewolucjonistami z Sojuszu Planet Zewnętrznych i pełnymi sekretów korporacjami, mając wszystkich przeciw sobie. W Pasie jednak obowiązują inne reguły i jeden mały statek może zmienić los wszechświata.

6. „7EW” – Neal Stephenson

Wydawnictwo Mag

6. „7EW” – Neal Stephenson

Co by się stało, gdyby nastąpił koniec świata? Kiedy kataklizm przemienia Ziemię w tykająca bombę zegarową, rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z tym, co nieuchronne. Zostaje opracowany ambitny plan, który ma zagwarantować przetrwanie ludzkości poza obszarem ziemskiej atmosfery, ale na nieustraszonych pionierów czyhają nieprzewidziane niebezpieczeństwa. Ostatecznie zostaje ich dosłownie garstka… Pięć tysięcy lat później ich potomkowie – trzy miliardy ludzi zaliczające się do siedmiu odrębnych ras – rozpoczynają kolejną zuchwałą podróż w nieznane, na obcą planetę, którą kosmiczna katastrofa i upływ czasu zmieniły nie do poznania. Na Ziemię.

5. „Koniec śmierci” – Cixin Liu

Wydawnictwo Rebis

5. „Koniec śmierci” – Cixin Liu

Pół wieku po bitwie w dniu Sądu Ostatecznego groźba powiadomienia Wszechświata o położeniu Trisolaris wciąż powstrzymuje kosmitów przed opanowaniem Ziemi. Dzięki zdobyciu trisolariańskiej wiedzy Ziemia przeżywa wyjątkowy okres dobrobytu. Ludzka nauka się rozwija, a Trisolarianie poznają ziemską kulturę, więc wydaje się, że obie cywilizacje będą mogły dalej współpracować. W tej epoce budzi się z hibernacji Cheng Xin, ekspertka techniczna z początków XXI wieku. Przynosi ze sobą wiedzę o zapomnianym programie z czasów kryzysu, który może na zawsze zburzyć równowagę między dwoma światami. Czy ludzkość sięgnie do gwiazd, czy też umrze w kołysce?

4. „Ciemny las” – Cixin Liu

Wydawnictwo Rebis

4. „Ciemny las” – Cixin Liu

Mieszkańcy Ziemi nie mogą otrząsnąć się z szoku po odkryciu, że za czterysta lat czeka ich inwazja kosmitów. Ruch na rzecz Ziemskiej Trisolaris został pokonany, ale obcy dzięki sofonom mają dostęp do wszystkich gromadzonych przez ludzi informacji. Tylko to, co się dzieje w ludzkich umysłach, pozostaje przed nimi ukryte. Staje się to bodźcem dla stworzenia programu Wpatrujących się w Ścianę, opracowania tajnych strategii, niemożliwych do rozszyfrowania zarówno dla Trisolarian, jak i dla Ziemian.

3. „Nasze imię Legion, nasze imię Bob” – Dennis E. Taylor

Wydawnictwo Mag

3. „Nasze imię Legion, nasze imię Bob” – Dennis E. Taylor

Bob Johansson właśnie sprzedał swoją firmę informatyczną i już nie może się doczekać życia pełnego atrakcji - książek do przeczytania, filmów do obejrzenia i miejsc do odwiedzenia. Więc to trochę niesprawiedliwe, gdy po chwili śmiertelnie potrąca go samochód. Budzi się sto lat później i stwierdza, że odmrożeńcy nie mają już żadnych praw, jest więc własnością państwa. Został przekopiowany do komputera i ma zostać inteligencją sterującą międzygwiezdną sondą kosmiczną, szukającą planet do zamieszkania. Stawka jest wysoka - co najmniej trzy inne państwa próbują pierwsze wystrzelić takie sondy, a nie grają czysto. Najbezpieczniej mu będzie w kosmosie, jak najdalej od Ziemi. Ale tak mu się tylko wydaje. Bowiem wszechświat też jest pełen wrednych istot, które wcale nie lubią, gdy wkracza się na ich teren.

2. „Problem trzech ciał” – Cixin Liu

Wydawnictwo Rebis

2. „Problem trzech ciał” – Cixin Liu

Podczas rewolucji kulturalnej w Chinach tajna baza wojskowa Czerwony Brzeg wysyła sygnały w kosmos w poszukiwaniu inteligentnego życia pozaziemskiego. Do prac zostaje włączona Ye Wenjie, córka wybitnego fizyka zamordowanego przez czerwonogwardzistów, i dzięki niej badacze w końcu nawiązują kontakt z obcą cywilizacją stojącą u progu zagłady. W XXI wieku naukowiec Wang Miao zostaje członkiem komisji badającej przyczyny serii samobójstw czołowych fizyków. W wyniku prywatnego dochodzenia natyka się na tajemniczą grę wirtualną o nazwie „Trzy ciała”, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Niebawem odkrywa, że świat tej gry wcale nie jest fikcją...

1. „Marsjanin” – Andy Weir

Wydawnictwo Akurat

1. „Marsjanin” – Andy Weir

Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…

1/60

60. „Rozgwiazda” – Peter Watts

Akcja powieści dzieje się na Grzbiecie Juan de Fuca, fragmencie systemu grzbietów śródoceanicznych położonym w północno-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Potężna korporacja wybudowała tam sieć podwodnych baz w celu pozyskiwania energii geotermalnej. Obiekty obsługiwane są przez specjalnie zmodyfikowane załogi – ludzi poddanych zabiegom przystosowującym ich do przebywania pod wodą, w niezwykle trudnych warunkach olbrzymiego ciśnienia i wahań temperatury. Ryfterzy – bo tak zwykło się ich określać – mają niespotykaną umiejętność oddychania pod wodą. Szkopuł w tym, że jedynymi osobami, które mogą pracować w takich warunkach, są cierpiący na poważne zaburzenia psychiczne, a także wykolejeńcy, przestępcy seksualni czy narkomani…

Reklama

placeholder