Będzie wiele interesujących tytułów, a wśród nich filmy mistrzów Bernardo Bertolucciego i Marca Bellocchio, jak również młodych talentów Brandona Harrisa i Katie Aselton.
NOWE KINO WŁOSKIE
"Happy Days Motel" reż. Francesca Staasch
Kino drogi i komedia surrealistyczna w jednym. Opowiada historię Balti, mężczyzny o spokojnym usposobieniu, który spotyka na swojej drodze Laurę, Dustina, Lupo i Candy. Po przybyciu całej piątki do tytułowego Happy Days Motel czeka ich szereg wydarzeń, które sprawią, że będą zmuszeni skonfrontować swoje marzenia i najgłębsze pragnienia.
"Spaghetti Story" reż. Ciro de Caro
Film opowiada historię czwórki młodych ludzi, którym wydaje się, że utknęli w pewnym momencie swojego życia. Chcą za wszelką cenę zmienić ten stan rzeczy i ruszyć z miejsca. Valerio i Kookie, marzą, że w końcu nadarzy się ich wielka szansa, która pozwoli im na uczucie niezależności. Giovanna i Serena, choć próbują udawać, że są już dorosłe, nigdy nie miały takiego przeczucia, że żyją tak, jakby naprawdę chciały.
"L’Ultima foglia" reż. Leonarda Frosina
Film przedstawia historię Zeno i Rossany. On pracuje jako stróż nocny , ona jest muzykiem. Pewnego dnia okazuje się, że ze względu na pracę oboje muszą przenieść się do Rzymu. Parę dopada kryzys, Rossana zamyka się w domu, a Zeno spędza noce w pracy, gdzie zaprzyjaźnia się z żywiołowym kolegą z pracy, Tomem.
"Dormant Beauty" reż. Marco Bellocchio
To mozaika kilku powiązanych ze sobą historii pytających o sens życia, miłości i nadziei. Fabułę wyznacza ostatnie sześć dni życia Eluany Englaro, młodej kobiety, która spędziła 17 lat w stanie wegetatywnym. Spór wokół zaprzestania jej leczenia stał się podstawą publicznej debaty na temat eutanazji i granic uporczywego leczenia. Film pokazywany na festiwalu w Wenecji.
"Lo e te" reż. Bernardo Bertolucci
Bertolucci wraca po prawie 9 latach od ostatniego filmu – "Marzycieli". Bohaterem uczynił Lorenza, problematycznego i introwertycznego nastolatka. Chłopak od zawsze ma trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Pewnego dnia mówi rodzicom, że wybiera się na narty w góry, ale zamiast tego spędza samotnie czas w piwnicy. Wkrótce jego towarzyszem staje się nadużywająca narkotyków, przyrodnia siostra Olivia. Początkowo niechętni sobie nastolatkowie z czasem dogadują się coraz lepiej. Oficjalna premiera filmu miała miejsce na festiwalu w Cannes.
FROM THE GUT – AMERYKAŃSCY NIEZALEŻNI
Filmy należące do sekcji "From the Gut" zostały wyselekcjonowane przez Trevora Grotha, dyrektora programowego festiwalu Sundance i Mike’a Plante’a, czyli ludzi, którzy o amerykańskim filmowym offie wiedzą wszystko. Ostre, drażniące, prowokujące obyczajowo i społecznie, sprawiają, że niemożliwe jest przejście obok nich obojętnie. Chwytają widza za gardło, zmuszają go do zweryfikowania jego recepcji kina. W szerszej perspektywie przewartościowują kanony tematyczne i estetyczne współczesnego filmu.
"Not Waving but Drowning" reż. Stevie Smith
Historia dwóch najlepszych przyjaciółek z małego miasteczka położonego w stanie Floryda. Adele, kochająca przygody wyrusza na podbój Nowego Jorku. Już pierwszego dnia po przyjeździe przekona się, jak trudno i szybko żyje się w wielkim mieście...
"Red Flag" reż. Alex Karpovsky
Po tym jak rzuciła go dziewczyna Alex Karpovsky – reżyser, scenarzysta i aktor – wyrusza w trasę promującą jego film "Woodpecker". Podróż przez tereny sześciu północnych stanów ma pomóc mu w uporządkowaniu swojego życia i nabrania dystansu do otaczającej rzeczywistości. Alex Karpovsky mieszka w Nowym Jorku. Obecnie można go oglądać w popularnym serialu HBO "Dziewczyny", w którym wciela się w postać Ray’a Ploshansky’ego.
"Redlegs" reż. Brandon Harris
Historia trzech mężczyzn, którzy przyjeżdżają w rodzinne strony na pogrzeb tragicznie zmarłego kolegi. Były aktor Marco, wrażliwiec Willie i agresywny Aaron w ciągu weekendu odnowią przyjaźń, wspomnienia i odwiedzą miejsca z dzieciństwa. Film stawia retoryczne pytanie jak poradzić sobie ze śmiercią bliskich nam osób i nie tylko.
"Sleepwalk with me" reż. Katie Aselton
Jedna z najlepszych stand-up komedii przedstawiająca historię Matta, który zawodowo jest komikiem. Jego kariera miewa wzloty i upadki, ale mężczyzna jest optymistą. U swego boku ma piękną dziewczynę Abby i tylko jego rodzina wciąż dopytuje kiedy zakochani zalegalizują związek. Twórcę obrazu jesienią mogliśmy oglądać w filmie "Siostra Twojej siostry".
"Starlet" reż. Sean Baker
W roli głównej, wnuczka Ernesta Hemingwaya, Dree Hemingway. Film opowiada historię o nietypowej przyjaźni nawiązującej się pomiędzy dwiema kobietami, 21-letnią narkomanką Jane i 85-letnią Sadi. Zmagająca się z uzależnieniem Jane i owdowiała staruszka spotykają się pewnego dnia podczas zorganizowanej przez Sadie wyprzedaży garażowej. Z biegiem czasu, kiedy znajomość Jane i Sadie zaczyna się rozwijać, skrywana przez dziewczynę tajemnica wychodzi na jaw.
"The Pact" reż. Nicholas McCarthy
"The Pact" opowiada historię Annie, która po śmierci matki powraca do rodzinnego domu. Kiedy dociera na miejsce, nie zastaje w nim swojej siostry Nicole, która musiała zniknąć w tajemniczych okolicznościach. W głównych rolach wystąpili: Caity Lotz znana z "Dziewczyn z drużyny 3" i Casper Van Dien aktor wielu filmów m. in. "Jeźdźca bez głowy", "Żołnierzy kosmosu".
"The Comedy" reż. Rick Alverson
Fascynujący portret podstarzałego hipstera i aspołecznych jednostek zamieszkujących Williamsburg, żyjących z pieniędzy rodziców, dla zabicia czasu jeżdżących na rowerach, pijących piwo i bawiących się w bycie niegrzecznym najchętniej wobec imigrantów i kobiet. Czarna komedia pokazywana była na Festiwalu w Sundance w 2012 roku.