W programie Festiwalu Filmowego Pięć Smaków znalazł się najnowszy film Wong Kar-waia, Wielki mistrz (The Grandmaster). Pokazy specjalne w Warszawie oraz Wrocławiu będą premierowymi i aktualnie jedynymi planowanymi projekcjami filmu w Polsce.
Wielki mistrz (The Grandmaster/i dai zong shi) zostanie zaprezentowany w ramach pokazów specjalnych. Wong Kar-wai - najbardziej rozpoznawalny w Polsce hongkoński reżyser, znany z takich klasycznych już tytułów, jak Chungking Express, Happy Together, Spragnieni miłości, 2046 - ostatnią produkcję planował sześć lat, realizacja trwała trzy lata. Film opowiada historię zainspirowaną życiem legendarnego mistrza kung-fu - Ip Mana, odpowiedzialnego za styl walki Wing Chun i rozpoznawalnego na Zachodzie jako mistrz Bruce'a Lee. Nie mniej istotne są czasy, w których żył bohater. Akcja rozgrywa się w pierwszych latach republiki, tuż po upadku ostatniej chińskiej dynastii. Chaos, w jakim pogrążył się kraj, był jednocześnie złotym wiekiem sztuk walki.
W roli głównej wystąpił stały współpracownik reżysera - Tony Leung Chiu-wai (Spragnieni miłości, 2046, Ostrożnie, pożądanie). Partneruje mu Zhang Ziyi (Przyczajony tygrys, ukryty smok, Dom latających sztyletów, Wyznania gejszy) oraz Chang Chen (Happy Together, Przyczajony tygrys, ukryty smok, Oddech).
[video-browser playlist="625752" suggest=""]
Produkcję filmu poprzedziły lata przygotowań - treningi głównych aktorów, studiowanie historii oraz wywiady z mistrzami sztuk walki, w tym protegowanymi Ip Mana. Scenariusz filmu powstał we współpracy z Xu Haofeng oraz Zou Jingzhi. Za choreografię scen walki odpowiadał Yuen Wo Ping znany z takich produkcji, jak Matrix, Kill Bill, Przyczajony tygrys, ukryty smok. Wong Kar-wai swoim filmem stworzył artystyczny suplement do rozrywkowych, aczkolwiek dalekich od realizmu filmów z Donnie Yenem (Ip Man, Ip Man 2).
Wielki mistrz jest powrotem reżysera do sztuk walki, które ostatni raz portretował w 1994 roku (w filmie Ashes of Time). Na chińskich ekranach tytuł zadebiutował w styczniu. Międzynarodowa premiera odbyła się podczas otwarcia Festiwalu Filmowego w Berlinie. "Variety" pisał o filmie, którego amerykańskiej premierze patronuje Martin Scorsese: "Staranne przygotowanie reżysera sprawia, że aktorzy są spragnieni kung-fu".
Pokazy najnowszego tytułu Wong Kar-waia będą wydarzeniami specjalnymi w ramach sekcji Focus: Hongkong. Jej program obejmuje szeroką prezentację tamtejszej kinematografii narodowej, zarówno gatunkowej, jak i artystycznej - klasycznej oraz najnowszej.
7. edycja festiwalu odbędzie się w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada. Replika w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu w dniach 8-14 listopada.
Przypominamy, że trwa rekrutacja do People's Jury, którego członkowie będą oceniać filmy w konkursie Nowe Kino Azji. Konkurs skierowany jest do do amatorów i półprofesjonalistów - w tym blogerów, studentów kierunków filmoznawczych i kulturoznawczych. Na zgłoszenia czekamy do 9 września. Więcej informacji na stronie festiwalu.
Do 2 września można nadsyłać zgłoszenia udziału w konkursie Pięć Smaków Migruje na replikę festiwalu w małym ośrodku kultury. Więcej informacji na stronie festiwalu.
Organizator: Fundacja Sztuki Arteria
Patroni: Stopklatka, TVP2, TVP Kultura, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, miesięcznik Kino, EKRANy, AMS, Exklusiv, Filmaster, Hatak, Aktivist, Hiro, Kontynenty, 5kilo kultury, IRKA, Peron4, Popmoderna, Globtroter, Magazyn Portal Kulturalny, wazji.pl.
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Japan Foundation, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce, Ambasada Japonii w Polsce, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Hong Kong Economic and Trade Office w Berlinie, Kinoplex, Kino Luna, Kino Muranów, Południk Zero.
www.piecsmakow.pl