W dowód uznania za działalność na rzecz porozumienia między narodami, Olga Tokarczuk otrzymała w piątek międzynarodową nagrodę Brueckepreis, przyznawaną przez Zgorzelec i Goerlitz, miasta po obu stronach Nysy Łużyckiej, tworzące Miasto Europejskie. W uzasadnieniu można m.in. przeczytać, że twórczość polskiej autorki:
Rozszerzyła spojrzenie na nową literaturę w Europie Środkowej i Wschodniej, stając się mocnym środkiem porozumiewania się między przedstawicielami rożnych narodów. [Tokarczuk] buduje literackie pomosty pomiędzy ludźmi, kulturami i pokoleniami, szczególnie tymi, którzy mieszkają w miejscu, gdzie zbiegają się granice trzech krajów - Niemiec, Polski i Czech. [Polska pisarka] spogląda wrażliwym spojrzeniem w przeszłość, także niemiecko-czesko-polską, i podejmuje tematy emocjonalnie obciążone. W ten sposób powstają mosty empatii pomiędzy ludźmi.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 4 grudnia w Goerlitz. Wyróżnienie związane jest z dotacją w wysokości 2,5 tys. euro. Nagroda przyznawana jest od 1993 roku w dowód uznania za działalność na rzecz demokratycznego rozwoju i porozumienia w Europie. Poprzednimi laureatami byli m. in. Jean-Claude Juncker, Tadeusz Mazowiecki, Guenter Grass, Norman Davis i Vitali Kliczko.
Źródło: WL
Natomiast Szczepan Twardoch za powieść Morfina został nominowany do Europejskiej Nagrody Literackiej Prix du livre europeen. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za powieść i esej. Podczas obrad jury zwraca uwagę na utwory przekazujące pozytywną wizję wspólnoty europejskiej. Celem nagrody jest prowokowanie do refleksji nad różnorodnością europejskiej historii, kultury, sprzecznymi i zbieżnymi postawami w niej występującymi. W śród nominowanych w tegorocznej, dziewiątej edycji, znaleźli się m.in. Kazuo Ishiguro, Yannick Haenel, Antonio Lobo Antunes, czy Oscar M. Prieto.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj