Akcja rozgrywała się w Nowym Jorku i skupiała na czterech Amerykankach - trzy z nich były po trzydziestce, jedna po czterdziestce. Serial szczególnie analizował i ukazywał życie zawodowe kobiet z wielkiego miasta.
W głównej obsadzie były Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis oraz Miranda Hobbes. Dla tych kobiet była to przepustka do wielkiej sławy i, można byłoby oczekiwać, także jeszcze większej kariery. Niestety, poza epizodami Parker, żadna z nich nie zaznaczyła mocno swojej obecności na srebrnym ekranie.
Serial w części oparto na książce pod tym samym tytułem autorstwa Candace Bushnell, która wielokrotnie podkreślała, że postać Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker) była jej alter-ego. Przez pewien czas, pisząc dla New York Observer podpisywała się właśnie jako Bradshaw. Carrie ma te same inicjały co autorka, także była pisarką mieszkającą w Nowym Jorku, przez co jej związek z postacią znacznie się zwiększył. Po stworzeniu Carrie w "Seksie w wielkim mieście", zaczęła podpisywać się własnym imieniem.
"Seks w wielkim mieście" zadebiutował na antenie HBO dokładnie 6 czerwca 1998 roku i był jednym z najwyżej ocenianych seriali komediowych sezonu. Ostatni odcinek widzowie obejrzeli 22 lutego 2004 roku. Łącznie wyemitowano 94 odcinki.
Przez cały okres emisji serial był ponad 50 razy nominowany do nagrody Emmy, zdobywając 7 statuetek m. in. za najlepszą rolę dla Jennifer McNamary, za kostiumy, za najlepszy serial komediowy w 2001 roku, reżyserię czy dla Sary Jessiki Parker za aktorkę pierwszoplanową.
Produkcja była także nominowana 24 razy do nagrody Złotego Globy, zdobywając 8 statuetek. W tym trzy razy z rzędu dla najlepszego serialu komediowego i najlepszej aktorki, Sary Jessiki Parker oraz najlepszej aktorki drugoplanowej dla Kim Cattrall.
[image-browser playlist="611444" suggest=""]
Portal Entertainment Weekly umieścił "Seks w wielkim mieście" na liście najlepszych dekady, twierdząc, że ubrania z serialu są inspiracją dla wszystkich kobiet na całym świecie. Uczą je, że żaden kwiat nie jest za duży, żadna spódnica nie jest za krótka i żaden but nie jest zbyt drogi. Magazyn "Time" umieścił go w rankingu najlepszych stu serialach wszech czasów.
Pomimo wielkich sukcesów, "Seks w wielkim mieście" nie uniknął również krytyki. Feministki analizowały serial pod kątem postępu praw kobiety i jej życiowych dróg oraz podawały go jako przykład efektu kultury korporacyjnej i marketingu. Krytykowały natomiast zachowania bohaterek, które ukazywały swój feminizm tylko w tematach łączenia się w pary czy urody, niż zaznaczenia silnej pozycji kobiety w każdym aspekcie współczesnego życia.
Kwestionowano także moralne wartości serialu, który ukazywał kobiety wykorzystujące seksualnie tylu mężczyzn, ilu będą mogły. Były obawy jak ten serial oraz "Przyjaciele" wpłyną przez to na nieletnią publiczność. Produkcje ukazywały, że stosunki z wieloma partnerami są proste i przyjemne, a nie poruszały kwestii ciąży czy chorób przenoszonych drogą płciową. Przeprowadzono w 2008 roku badania, z których wyniknęło, że dziewczyny w wieku 12-17 lat, które oglądały obie produkcje, częściej zachodziły w ciążę. Wyniki badań wśród męskiej części publiczności także zwiększało prawdopodobieństwo, że kogoś zapłodnią.
[image-browser playlist="611445" suggest=""]
Media krytykowały również postacie za to, że były płytkie i egocentryczne, co jednak widzom za bardzo nie przeszkadzało.
Serial kontynuowano w postaci dwóch filmów kinowych. Pierwsza część pojawiła się w maju 2008 roku, osiągając oszałamiający sukces na całym świecie. Druga zadebiutowała dwa lata później i nie powtórzyła osiągnięcia pierwszej odsłony. Obraz zwrócił się, ale spłynęła na niego olbrzymia fala krytyki. Głównie oskarżano twórców o zniszczenie wizerunku ulubionych postaci, które straciły to "coś", co miały w serialu.
Chociaż plany na trzecią część są, to na razie nie wiadomo, czy w ogóle powstanie. Serial można polecić wszystkich widzom, zwłaszcza kobietom, które powinny rozkoszować się przygodami bohaterek i fantastycznym popisem speców od ówczesnych trendów mody.