Zarówno film Diuna z 2021 roku, jak i jego kontynuacja, którą można oglądać w kinach od czwartku 29 lutego, są uważane za jedne z najlepszych filmów z gatunku sci-fi ostatnich lat. Pierwsza ekranizacja przygód księcia Paula Atrydy w reżyserii Denisa Villeneuve’a zarobiła ponad 433 790 milionów dolarów w światowym box office przy budżecie 165 000 000 dolarów. Z kolei film Diuna 2 jeszcze przed swoją premierą został okrzyknięty  ''arcydziełem science fiction". Produkcję pochwalił nawet syn autora serii. Brian Herbert stwierdził w mediach społecznościowych, że ''nowy film połączony z pierwszą częścią Diuny jest zdecydowanie najlepszą filmową interpretacją klasycznej powieści'' jego ojca. Okazuje się, że do przeniesienia powieści na ekran reżysera zainspirował między innymi obraz pewnego polskiego artysty. O kogo chodzi i co warto o nim wiedzieć?

Diuna: kim jest Polak, którego ilustracje zainspirowały reżysera do stworzenia serii?

Polak przyczynił się do niezwykle zjawiskowej scenografii oraz charakterystycznych cech bohaterów serii Diuna. Artystą, który zainspirował Denisa Villeneuve’a do stworzenia ekranizacji serii, jest Wojciech Siudmak. Polak urodził się w 1942 roku w Wieluniu i jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad 50 lat mieszka jednak we Francji, gdzie ukończył École de Beaux Arts w Paryżu. Wojciech Siudmak zajmuje się wzornictwem i jest też rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem. Polak tworzy między innymi okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej. Jego ilustracje nawiązujące do powieści Franka Herberta znalazły się między innymi na polskich wydaniach 6-tomowej serii Diuna od wydawnictwa REBIS.  Denis Villeneuve jakiś czas temu miał okazję opowiedzieć o swoich inspiracjach przy tworzeniu ekranizacji serii Diuna w wywiadzie dla Wisconsin Public Radio. Reżyser wyznał, że powieści Franka Herberta towarzyszyły mu odkąd miał 13 lat. Wówczas napotkał na swojej drodze okładkę Diuny, na której znalazł się obraz Wojciecha Siudmaka z 1982 roku zatytułowany Mesjasz Diuny. Okładka ta pochodzi z kolei od wydawnictwa Presses Pocket:
Jako trzynastoletni chłopiec spacerowałem po księgarni w Montrealu (...) moją uwagę przykuła okładka książki przedstawiająca mężczyznę z niebieskimi oczami. Kupiłem ją. Mam ją zresztą do dziś! Zachwyciłem się i przez lata marzyłem, aby przenieść Diunę na ekran.
Wojciech Siudmak również wypowiedział się na temat swoich ilustracji. Oto co wyznał w rozmowie z Papaya Rocks:
Nigdy nie ilustruję. Mogę jedynie prowadzić dialog z wizjami, które sugeruje nam autor. Zawsze jest to dla mnie wielka lekcja. „Diuna” jest także rozprawą filozoficzną, która została napisana przez genialnego Franka Herberta – poruszył w niej uniwersalną tematykę, która nigdy się nie zestarzeje. Szanuję wszelkie percepcje świata, ale nie jestem w stanie zrezygnować także z moich, bo są one sensem mojej pracy i życia. Nie jest to wynik nauczania wyniesiony ze szkół, lecz osobowości.
Przypominamy, że Denis Villeneuve w 2021 roku opowiedział o wpływie Wojciecha Siudmaka na film Diuna w naszym wywiadzie, który znajdziecie TUTAJ Warto wspomnieć, że Wojciech Siudmak odpowiada nie tylko za ilustracje okładek książek z serii Diuna. Tworzył również okładki do powieści Philipa K. Dicka. Ponadto projektował plakaty Festiwalu Filmowego w Cannes. Co ciekawe, jest dotychczas jedynym artystą na świecie, który projektował je trzykrotnie. Okładki serii Diuna z ilustracjami Wojciecha Siudmaka możecie zobaczyć poniżej:
fot. wydawnictwo Presses Pocket

Diuna 2 - zdjęcia i plakaty z filmu

fot. Warner Bros. Pictures
+33 więcej
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj