Duży ekran od lat podbijają zaawansowane technicznie animacje komputerowe prześcigających się w pomysłach i innowacjach technicznych studiów Pixar i DreamWorks. W oczekiwaniu na to, jak publiczność zareaguje na "Lato Muminków" z łódzkiego Se-Ma-Fora, które w remasterowanej wersji trafiło do kin, przypominamy 7 największych sukcesów rodzimej animacji.
1. "Dom" Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy z 1958 roku.
Ostatnie wspólny film Lenicy i Borowczyka, który otworzył im drogę do światowej kariery. Autorzy inspirowali się francuską awangardę filmową lat dwudziestych. Konwencjonalna fabuła zastąpiona została tu ciągiem scen rozgrywających się w kilku pomieszczeniach secesyjnej kamienicy. Film nagrodzony m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmów Eksperymentalnych Bruksela 1958.
2. "Bolek i Lolek" z 1963 roku.
Dwójkę braci wymyślił jeden z pionierów polskiej animacji Władysław Nehrebecki. Serial bił rekordy popularności w krajach Bloku Wschodniego. Był też jedynym filmem animowanym dopuszczonym do emisji w Iranie po rewolucji islamskiej w 1978 roku.
3. "Miś Uszatek" z 1975 roku.
Dzieło pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Serial jest jednym z najlepiej sprzedających się za granicą produktów Telewizji Polskiej. W Słowenii i Finlandii licencje na emisję filmu odnawiane są co dwa lata. Do dziś można go oglądać w Japonii, gdzie przybrał postać... dziewczynki.
4. "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego z 1980 roku.
Pierwszy i w pełni zasłużony Oscar dla polskiego filmu animowanego. 36 osób zaludnia stopniowo jeden pokój i bez zwracania na siebie uwagi, wykonuje cykl zamkniętych w pętlę czynności. W czasach sprzed rozpowszechnieniem się blue-boxów film Rybczyńskiego był niezwykłym osiągnięciem technicznym, wymagającym ręcznego namalowania około 16 tysięcy plansz.
5. "Łagodna" Piotra Dumały z 1985 roku.
Ekranizacja opowiadania Fiodora Dostojewskiego zrealizowana na... ciężkich płytach gipsowych. Film był nagradzany na najważniejszych festiwalach filmu animowanego w Polsce i na świecie, m.in.: we Francji, Niemczech i Kanadzie.
6. "Katedra" Tomasza Bagińskiego z 2002 roku.
Siedmiominutowy film animowany zrealizowany na podstawie opowiadania Jacka Dukaja o pielgrzymie zwiedzającym gigantyczną budowlę przypominającą średniowieczną katedrę. Stworzenie tego nominowanego do Oscara obrazu zajęło Bagińskiemu trzy lata.
7. "Piotruś i Wilk" z 2006 roku.
Zdjęcia do adaptacji baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa powstawały w łódzkim Se-ma-forze. Stuosobowa ekipa plastyków i scenografów przez pięć miesięcy budowała dekoracje. Ich praca została uhonorowana Oscarem.
Źródło: Dziennik.pl