Duży ekran od lat podbijają zaawansowane technicznie animacje komputerowe prześcigających się w pomysłach i innowacjach technicznych studiów Pixar i DreamWorks. W oczekiwaniu na to, jak publiczność zareaguje na "Lato Muminków" z łódzkiego Se-Ma-Fora, które w remasterowanej wersji trafiło do kin, przypominamy 7 największych sukcesów rodzimej animacji.
1. "Dom" Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy z 1958 roku.
Ostatnie wspólny film Lenicy i Borowczyka, który otworzył im drogę do światowej kariery. Autorzy inspirowali się francuską awangardę filmową lat dwudziestych. Konwencjonalna fabuła zastąpiona została tu ciągiem scen rozgrywających się w kilku pomieszczeniach secesyjnej kamienicy. Film nagrodzony m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmów Eksperymentalnych Bruksela 1958.
2. "Bolek i Lolek" z 1963 roku.
Dwójkę braci wymyślił jeden z pionierów polskiej animacji Władysław Nehrebecki. Serial bił rekordy popularności w krajach Bloku Wschodniego. Był też jedynym filmem animowanym dopuszczonym do emisji w Iranie po rewolucji islamskiej w 1978 roku.
3. "Miś Uszatek" z 1975 roku.
Dzieło pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Serial jest jednym z najlepiej sprzedających się za granicą produktów Telewizji Polskiej. W Słowenii i Finlandii licencje na emisję filmu odnawiane są co dwa lata. Do dziś można go oglądać w Japonii, gdzie przybrał postać... dziewczynki.
4. "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego z 1980 roku.
Pierwszy i w pełni zasłużony Oscar dla polskiego filmu animowanego. 36 osób zaludnia stopniowo jeden pokój i bez zwracania na siebie uwagi, wykonuje cykl zamkniętych w pętlę czynności. W czasach sprzed rozpowszechnieniem się blue-boxów film Rybczyńskiego był niezwykłym osiągnięciem technicznym, wymagającym ręcznego namalowania około 16 tysięcy plansz.
5. "Łagodna" Piotra Dumały z 1985 roku.
Ekranizacja opowiadania Fiodora Dostojewskiego zrealizowana na... ciężkich płytach gipsowych. Film był nagradzany na najważniejszych festiwalach filmu animowanego w Polsce i na świecie, m.in.: we Francji, Niemczech i Kanadzie.
6. "Katedra" Tomasza Bagińskiego z 2002 roku.
Siedmiominutowy film animowany zrealizowany na podstawie opowiadania Jacka Dukaja o pielgrzymie zwiedzającym gigantyczną budowlę przypominającą średniowieczną katedrę. Stworzenie tego nominowanego do Oscara obrazu zajęło Bagińskiemu trzy lata.
7. "Piotruś i Wilk" z 2006 roku.
Zdjęcia do adaptacji baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa powstawały w łódzkim Se-ma-forze. Stuosobowa ekipa plastyków i scenografów przez pięć miesięcy budowała dekoracje. Ich praca została uhonorowana Oscarem.
Źródło: Dziennik.pl
Źródło: Dziennik.pl
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 32 lat