Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych ogłosiły, że w zeszłym roku z powodzeniem przetestowały zmodyfikowany myśliwiec sterowany przez sztuczną inteligencję w walce powietrznej z samolotami pilotowanym przez ludzi.
Szkoła pilotów testowych Sił Powietrznych USA i Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA) w ramach programu Air Combat Evolution (ACE) rozpoczęły w grudniu 2022 testy samolotu Lockheed Martin X-62A VISTA (Variable In-flight Simulation Test Aircraft) wyposażonego w oprogramowanie AI. Zdolny do naśladowania charakterystyki osiągów innych samolotów X-62A był pilotowany przez sztuczną inteligencję przez ponad 17 godzin.
DARPA ujawniła w czwartek, że we wrześniu 2023 r. X-62A przeprowadził pierwsze udane starcia testowe AI kontra człowiek w zasięgu wzroku. W walce sterowane przez AI samoloty X-62A VISTA walczyły z załogowymi F-16 nad bazą sił powietrznych Edwards w hrabstwie Kern w Kalifornii. Po bezpiecznych manewrach obronnych samoloty przeszły do ofensywnych starć „nos w nos”, w których zbliżały się do siebie na odległość ok. 610 metrów z prędkościami dochodzącymi do 2000 km/h. Nie ujawniono, która strona wygrała symulowane starcie. Do tej pory przeprowadzono 21 lotów testowych, a kolejne odbędą się w 2024 roku.
Testowy X-62A ma pilotów na pokładzie, którzy mogą wyłączyć sztuczną inteligencję i przejąć kontrolę, jeśli coś pójdzie nie tak. DARPA twierdzi, że piloci nie musieli aktywować przełącznika bezpieczeństwa w żadnym momencie podczas walk powietrznych.
Oprócz możliwości autonomicznego lotu, X-62A VISTA, czyli mocno zmodyfikowany F-16, wyposażony jest również w kamerę o wysokiej rozdzielczości, ma kompaktowe rozmiary, lekką konstrukcję i jest wystarczająco wszechstronny, aby można go było wykorzystać do szerokiego zakresu zastosowań, w tym badań naukowych, nadzoru, rozpoznania, monitorowania środowiska i reagowania kryzysowego.
Czy piloci samolotów bojowych mogą być kolejnym zawodem, któremu ostatecznie zagrozi sztuczna inteligencja? W 2020 podczas AlphaDogfight Trials, trzydniowych zawodów mających na celu zademonstrowanie zaawansowanych algorytmów zdolnych do walki manewrowej (przy użyciu symulacji VR), doświadczony pilot F-16 przegrał 5-0 z AI. DARPA twierdzi, że maszyna wykonywała agresywne i precyzyjne manewry, którym ludzki pilot nie mógł dorównać.
DARPA twierdzi, że X-62A VISTA będzie nadal służyć do badań, zapewniając jednocześnie szkolenie dla następnego pokolenia pilotów oblatywaczy.
Broń sterowana sztuczną inteligencją od lat budzi kontrowersje. Elon Musk był jednym z wielu ekspertów, którzy w 2017 roku wezwali do zakazania tej technologii. W odpowiedzi wojsko stwierdziło, że ostateczna decyzja o zaatakowaniu celu zawsze należy do ludzi, a nie do maszyn.
PS: Tak, wiemy, że Top Gun to szkoła pilotów marynarki, a nie sił powietrznych, ale Top Gun fajnie brzmi i łatwo się kojarzy! :-)