Amerykański sąd w Teksasie orzekł, że Facebook i Oculus VR muszą zapłacić ZeniMax, właścicielowi Bethesdy, nie pół miliarda dolarów, jak zasądzono w wyroku niższej instancji, ale jedynie 250 mln dolarów tytułem odszkodowania. Ponadto sędzia Ed Kinkeade odrzucił w całości  żądanie ZeniMax dotyczące zakazu sprzedaży urządzenia Oculus Rift. Wyrok kończy głośny medialny spór, który rozpoczął się w 2014 roku, po tym, jak właściciel Bethesdy uznał, że Palmer Luckey - założyciel Oculus VR oraz współzałożyciel id Software John Carmack, złamali zapisy umowy o poufności i naruszyli prawo autorskie, po czym złożył sprawę do sądu. Łączną kwotę, jaką Facebook, właściciel Oculus VR, będzie musiał zapłacić na rzecz ZeniMax sąd ustalił w wysokości 304 mln dolarów. Składają się na nią 250 mln odszkodowania (za naruszenie umów kontraktowych i praw autorskich) oraz 54 mln zadośćuczynienia.
Sąd bazując na mocnym materiale dowodowym uznał, że ZeniMax został poważnie skrzywdzony przez kradzież oskarżonych przełomowej technologii VR, a werdykt tylko odzwierciedla tę szkodę - powiedział przedstawiciel powoda.
Z werdyktu, który zapadł pod koniec czerwca zadowolony jest Facebook:
Od początku mówiliśmy, że ZeniMax jest w błędzie, a dziś sąd się z tym zgodził. Nasze zaangażowanie w Oculus jest niezmienne i będziemy nadal inwestować w budowanie przyszłości VR - powiedział Paul Grewal, wiceprezes Facebooka, który uznał wyrok za "pozytywny krok w kierunku sprawiedliwego rozwiązania".
Oculus Rift, w swojej finalnej, konsumenckiej wersji, dostępnej dla zwykłego zjadacza chleba zadebiutował 28 marca 2016 roku.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj