Folwark zwierzęcy, obok Roku 1984, to najsłynniejsza książka George'a Orwella. Dzisiaj ukazało się jej nowe wydanie w niepublikowanym wcześniej przekładzie Mai Justyny.
Folwark zwierzęcy został wydany w ramach serii Wehikuł Czasu, która ukazuje się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Seria prezentuje głównie klasyczne dzieła science fiction, ale znajduje się w niej miejsce także dla utworów takich jak Rok 1984, Folwark zwierzęcy czy My Jewgienija Zamiatina.
Nowe wydanie klasycznej powieści Orwella liczy 136 stron.
Folwark zwierzęcy - opis i okładka książki
Źródło: Rebis
Folwark Zwierzęcy Orwell nazwał bajką. Nie jest to jednak poczciwa bajka na dobranoc. To bajka w kostiumie Ezopowym, która z każdym zdaniem przechodzi w horror oryginalnej, nielukrowanej twórczości braci Grimm.
Nie mogło być inaczej, bo jest ona alegorią totalitaryzmu, i to w najgorszym, sowieckim wydaniu. W postaciach świń trzęsących zrewoltowanym folwarkiem, który wyrwał się spod władzy ludzi, łatwo się dopatrzyć Stalina czy Trockiego, w stadzie owiec – oddanych Partii mas robotniczych i chłopskich, w siejących terror psach – enkawudzistów.
Folwark jest światem zamkniętym, ale nie do końca. Mimo deklarowanej wrogości do dawnych ciemięzców świnie podejmują z nimi handel. I bez trudu znajdują partnerów. Interes kwitnie. W końcu trudno odróżnić jednych od drugich, świnie od ludzi…