Pod czujnym okiem reżysera serialu Grzegorza Kuczeriszki szkolenie wojskowe przeszli: Paweł Małaszyński, Eryk Lubos, Sebastian Fabijański, Tomasz Schuchardt, Piotr Rogucki, Mikołaj Krawczyk , Marcin Piętowski i Dawid Zawadzki. Zajęcia prowadził ppłk. Krzysztof Przepiórka, były Dowódca Grupy Szturmowej G.R.O.M., obecnie Prezes "Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych G.R.O.M.".

- "Misja: Afganistan" to produkcja na niespotykaną dotąd skalę w polskiej branży serialowej. Dlatego tak ważne, by poza rozmachem produkcyjnym aktorzy byli profesjonalnie przygotowani do wejścia w role żołnierzy - mówi Beata Ryczkowska - Dyrektor Wykonawcza Pionu Programowego CANAL+ Cyfrowy zlecająca i nadzorująca realizację serialu.

- Szkolenie wojskowe to nie tylko ćwiczenia w pełnym umundurowaniu, musztra, obsługa broni, prawidłowa postawa, zachowanie na wrogim terenie, walka wręcz i taktyka, ale także integracja w warunkach polowych i zrozumienie specyfiki relacji pomiędzy żołnierzami w jednostce i stosunków podwładny - dowódca - tłumaczy Michał Kwieciński, szef Akson Studio, producent serialu. I dodaje: Jestem przekonany, że wszystkie te elementy szkolenia pomogą aktorom wiarygodnie wcielić się w powierzone im role.

Ppłk. Krzysztof Przepiórka, Prezes "Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych G.R.O.M.", odpowiedzialny za szkolenie aktorów podkreśla - Dobrze stało się, że tak ważny, aktualny i poruszający temat, jak wojna w Afganistanie został podjęty w serialu CANAL+. Właśnie mija 10 lat od rozpoczęcia działań wojennych, a do tej pory ani żadna telewizja, ani producent filmowy nie sięgnął po ten temat.

"Misja: Afganistan" to liczący 13 odcinków serial fabularny o polskich żołnierzach służących w Afganistanie. Trzymająca w napięciu, dynamicznie skonstruowana fabuła to zasługa autorów scenariusza - Jana Pawlickiego i Marka Kreutza - którzy na etapie przygotowań spotykali się i przeprowadzili szereg rozmów z żołnierzami i ich rodzinami. Niektóre z serialowych wydarzeń są inspirowane ich wspomnieniami. "Misja: Afganistan" nie jest jednak serialem wojennym. Kontekst militarny stanowi tło dla historii o grupie mężczyzn z jednego oddziału, o rywalizacji i przyjaźni, bohaterstwie i słabościach, poczuciu obowiązku, tęsknocie i miłości. Jednym z pierwszoplanowych bohaterów jest kobieta-żołnierz, która musi poradzić sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Akcja serialu skupia się na rzeczywistości obozowej. Teoretycznie rodziny nie mają do niej wstępu, a jednak stają się jej częścią. W Afganistanie bowiem, w przeciwieństwie do innych misji, istnieje możliwość stałego kontaktu z bliskimi w Polsce, i choć nie wszyscy decydują się z niej skorzystać, przywiezione z domu problemy wpływają na przebieg zdarzeń.

Serial opowiada o codziennej pracy żołnierzy, o rutynie, którą każdy na swój sposób oswaja i trudnych konsekwencjach podejmowanych decyzji, zarówno służbowych, jak i prywatnych. Bohaterowie reprezentują różne punkty widzenia - wśród żołnierzy wiara w sens interwencji walczy ze zwątpieniem, tak jak brawura z rozsądkiem. Niektórzy traktują wojnę jak męską przygodę, inni jak misję, a jeszcze inni chcą załatwiać na niej osobiste porachunki. Głównym bohaterem jest młody oficer Paweł Konaszewicz (Paweł Małaszyński), który prosto po szkole obejmuje dowodzenie plutonem wyjeżdżającym do Afganistanu.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj