W marcu piątkowe filmowe wieczory będą miały kolor bieli - bieli Białego Domu. Kanał alekino+ zaprezentuje cztery filmy opisujące losy amerykańskich głów państwa. Będą to: Spisek o kulisach procesu zamachowców na Abrahama Lincolna; groźba konfliktu nuklearnego, czyli najgorętszych Trzynaście dni w kadencji Johna F. Kennedy'ego; portret desperata planującego zamach na Richarda Nixona w Zabić prezydenta; oraz zbliżenie na George’a W. Busha w filmie Olivera Stone'a W.
[video-browser playlist="623292" suggest=""]
Premiery w piątki od 7 do 28 marca o 20:10.
Pierwszy zaprezentowany zostanie Spisek w reżyserii Roberta Redforda, z Jamesem McAvoyem oraz znanymi z małego ekranu Robin Wright (House of Cards) i Normane Reedusem (The Walking Dead). Film przypomina niechlubny rozdział w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. 14 kwietnia 1865 roku Abraham Lincoln został śmiertelnie postrzelony w waszyngtońskim teatrze. W filmie Redford pochyla się nad mało znanym epizodem słynnego zabójstwa – historią Mary Surratt (Wright), kobiety, która stała się ofiarą nagonki, jaka wybuchła po zamachu na prezydenta. - Zaintrygowało mnie to, że o jej losach wiedzą nieliczni, mimo że dotyczą sprawy tak dobrze znanej. Nie podjąłbym się realizacji Spisku, jeśli miałby to być zwykły dramat historyczny. Pociągało mnie wejście w głąb historii, która jest częścią innej historii i znalezienie tam prawdziwych emocji – mówił Redford.
Emisja 7 marca o godzinie 20:10 na kanale alekino+.
Kolejne filmy emitowane będą w trzy następne piątki marca:
Tytułowych Trzynaście dni to jeden z najgorętszych okresów w powojennej historii, gdy świat stanął w obliczu wojny atomowej.16 października 1962 roku doradca ds. bezpieczeństwa McGeorge Bundy (w tej roli Frank Wood) pokazał prezydentowi Kennedy'emu (uhonorowany za tę rolę Złotym Satelitą Bruce Greenwood) zdjęcia dokumentujące instalowanie przez Sowietów broni jądrowej na Kubie. Ilość i zasięg rakiet pozwalała przypuszczać, że Związek Radziecki szykował się do ataku na Stany Zjednoczone. Reżyser filmu Roger Donaldson pokazał Kryzys Kubański, który był najbardziej dramatycznym momentem prezydentury Johna F. Kennedy'ego. W jednej z ról – zaufanego doradcy prezydenta - występuje Kevin Costner.
Premiera: piątek, 14 marca, godz. 20:10.
Zabić prezydenta rozgrywa się z kolei w okresie, o którym historycy pisali jako dekadzie szoku dla amerykańskiej polityki - Rozpoczęło ją zabójstwo Kennedy'ego, a zwieńczyła rezygnacja Nixona. Mówi się, że to czas, w którym Ameryka straciła swoją niewinność. Dotarcie do tego, czy tak było naprawdę, stało się dla mnie celem nakręcenia tego filmu - mówił reżyser filmu, Niels Mueller. Pomysł na scenariusz narodził się, kiedy Mueller trafił na prawdziwą historię Sama Bicke'a, który w roku 1974 planował zamach na prezydenta Nixona. W rolę pogrążonego w depresji, sfrustrowanego niedoszłego zabójcy fenomenalnie wcielił się Sean Penn. Premiera: piątek, 21 marca, godz. 20:10.
Cykl zakończy W. – portret najbardziej kontrowersyjnego polityka ostatnich lat, George’a W. Busha, w ujęciu mistrza kina amerykańskiego, Olivera Stone’a. Jak przyznawał w wywiadach reżyser – Bush wywarł niesamowity wpływ na świat. Myślę, że ostatecznie pokazujemy go w sposób, w jaki go nikt nigdy nie widział. Film zabiera widza w podróż przez życie Busha Juniora, pokazując jego porażki i sukcesy, zmagania z chorobą alkoholową, życie w cieniu ojca, wreszcie okres prezydentury z akcentem na najbardziej krytyczne dni przed podjęciem decyzji o ataku Stanów Zjednoczonych na Irak. W roli prezydenta występuje nominowany do Satelity Josh Brolin.
Premiera: piątek, 28 marca, godz. 20:10.