Wydane w Polsce w 2008 roku Ślepowidzenie Kanadyjczyka Petera Wattsa to bezsprzecznie arcydzieło współczesnej literatury fantastycznej, w Polsce wręcz kultowe - rzadko zdarza się, by twarda, a więc naszpikowana rzetelną naukową wiedzą książka SF znajdowała u nas większa grupę odbiorców, tymczasem ta powieść doczekała się już nad Wisłą aż trzech wydań.
Porównywana była między innymi z "Solaris" Stanisława Lema, wygrywała w prawie wszystkich czytelnicznych plebiscytach fantastycznych, doprowadziła także do wykształcenia się specyficznej więzi między polskimi fanami SF a pisarzem - Watts odwiedzał Polskę dwukrotnie, w tym rok zaś ukazał się u nas najobszerniejszy na świecie zbiór opowiadań Kanadyjczyka, Odtrutka na optymizm, pisarz jest też stałym felietonistą miesięcznika "Nowa Fantastyka".
Dlatego też zapowiadana od jakiegoś czasu powieść "Echopraxia", będąca sidequelem Ślepowiedzenia, była niezwykle niecierpliwie oczekiwana przez polskich czytelników. Ma ona opisywać wydarzenia, które rozegrały się na Ziemi w czasie, gdy bohaterowie Ślepowidzenia, a więc załoga statku kosmicznego Tezeusz, przemierzała kosmiczną pustkę.
Dzisiaj, po wielu latach oczekiwania, Peter Watts w końcu poinformował o przesłaniu do wydawcy ostatecznej, poprawionej już wersji nowej książki. Ponieważ zaś już dawno temu prawa do tej pozycji zarezerwowało wydawnictwo MAG, spodziewać się możemy szybkiego tłumaczenia i polskiej premiery być może jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku.
Niedawno zaprezentowano okładkę amerykańskiego wydania "Echopraxii":
[image-browser playlist="586716" suggest=""]