Zanim Szczepan Twardoch osiągnął sukces powieścią Morfina, miał na koncie kilka mniej głośnych książek zaliczanych do szeroko rozumianej fantastyki. Jedną z nich był Sternberg, powieściowy debiut, który jest swego rodzaju historią alternatywną. Jest to historia rewolucji, wojny i gorzkiej historii braci Sternbergów wywodzących się z austriackiej arystokracji, których losy potoczyły się odmiennymi ścieżkami. Wydawnictwo Literackie postanowiło przypomnieć czytelnikom wcześniejsze pozycje Twardocha. Pod koniec zeszłego roku ukazała się Epifania wikarego Trzaski, a w przyszłym miesiącu do księgarń ma trafić Obłęd rotmistrza von EgernSternberg został wydany w twardej oprawie i liczy 376 stron.

Sternberg - opis i okładka książki

Źródło: Wyd. Literackie
Wojna i pokój, rewolucja i kontrrewolucja. Stary porządek i narodziny nowego świata. Wiedeń, koniec XVIII wieku. Rewolucja czyha tuż za rogiem. Do walki z nieokiełznanym tłumem ramię w ramię stają dwaj arystokraci z rodu Sternbergów, bracia Carl i Alexander. I choć odnoszą triumf, zwycięstwo łączy się dla nich z gorzkim smakiem porażki. Cesarz zostaje obalony, arystokracja wymordowana, Polacy nieustępliwie się buntują, a Austria pogrąża się w zaciętych walkach z Rosjanami… Sternberg to nie tylko odważna i ambitna powieść, ale przede wszystkim kolaż wszystkich europejskich rewolucji. Po wspólnej walce rozchodzą się drogi braci Sternbergów. Carl zaczyna obracać się w politycznych sferach, podczas gdy Alexander zostaje partyzantem. W tle epokowych wydarzeń rozgrywają się ludzkie dramaty, będące małymi opowieściami w Wielkiej Historii. Ze starego porządku rodzi się nowy świat.

Szczepan Twardoch - o autorze

Szczepan Twardoch (ur. 1979) – jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich pisarzy. Jest autorem głośnych, bestsellerowych powieści: Morfina (2012), Drach (2014), Król (2016), Królestwo (2018), Pokora (2020) i Chołod (2022). W jego literackim dorobku znajdują się również: uznawany za literackie odkrycie Wieczny Grunwald (2010, wznowienie 2021), tom dzienników Wieloryby i ćmy (2015), zbiór opowiadań Ballada o pewnej panience (2017), wybór felietonów Jak nie zostałem poetą (2019) i Wielkie Księstwo Groteski (2021) oraz Byk (2022) - pierwszy utwór napisany przez Twardocha z myślą o scenie teatralnej. Wymienione tytuły sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy. Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi Paszportem „Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim, Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienie, Nagrodą Czytelników Nike, Nagrodą im. Kazimierza Kutza i EBRD Literature Prize.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj