Ledwie wczoraj Teleskop Jamesa Webba zabrał nas w stronę przeogromnej gromady Pandora. Dziś pojawiły się jego nowe zdjęcia, tym razem przedstawiające galaktyki NGC 1365, NGC 1433 i NGC 7496. Fotografie te powstały w ramach projektu Physics at High Angular Resolution in Nearby Galaxies (PHANGS), skupiającego grupę przeszło 100 naukowców z całego świata, którzy przyglądają się 19 relatywnie bliskim galaktykom spiralnym, aby prześledzić, w jaki sposób początki formowania się gwiazd wpływają na ewolucję całych galaktyk.  Obserwujący wszechświat w podczerwieni Teleskop Webba jest w stanie przenikać przez zasłaniające poszczególne obiekty warstwy pyłu, dzięki czemu badacze mogą pełniej analizować procesy zachodzące w obrębie rzeczonych galaktyk spiralnych. Nowe zdjęcia wykonano przy pomocy instrumentu MIRI; ujawniają one obecność wyrazistych struktur: rozświetlonych wstęg pyłu, ogromnych, jamistych obłoków gazu otaczających ramiona spiralne galaktyk czy pojedynczych bądź nakładających się na siebie "powłok", w których rodzące się gwiazdy uwalniają swoją energię.  Webb wziął na celownik następujące obiekty:
  • NGC 1365 - galaktykę spiralną z poprzeczką ulokowaną w gwiazdozbiorze Pieca i oddaloną od Ziemi o ok. 56 mln lat świetlnych; to jedna z największych znanych galaktyk, mająca średnicę ok. 200 tys. lat świetlnych (2-krotnie więcej niż Droga Mleczna); wyjątkowa rozdzielczość JWST pozwoliła na obserwację kilku jasnych gromad gwiazd w pobliżu jądra galaktyki oraz odkrycie zupełnie nowych przy zewnętrznych krawędziach ramion spiralnych;
  • NGC 1433 - galaktykę spiralną z poprzeczką umiejscowioną w gwiazdozbiorze Zegara i położoną w odległości 46 mln lat świetlnych od Ziemi; szczególną uwagę zwraca jasne jądro NGC 1433, kształtem przywodzące na myśl strukturę podwójnego pierścienia - widok ten zawdzięczamy ciasno owiniętym wokół siebie ramionom spiralnym, które układają się w owalny kształt wzdłuż osi poprzeczki galaktyki; wyjątkowa jasność i brak pyłu w obrębie tego obiektu mogą sugerować, że w niedawnej przeszłości zderzył się on bądź połączył z inną galaktyką;
  • NGC 7496 - galaktykę spiralną z poprzeczką znajdującą się w gwiazdozbiorze Żurawia, która jest oddalona o ok. 24 mln lat świetlnych od Ziemi; analiza danych Webba pomogła naukowcom wytypować aż 60 kandydatek na zawarte w NGC 7496 gromady młodych gwiazd; obiekt ten ma aktywne jądro, w którym znajduje się supermasywna czarna dziura - to właśnie wyrzucanie przez nią dżetów w przestrzeń kosmiczną wpływa na jasność samego jądra. 
Tak prezentują się nowe obrazy JWST (NASA i ESA do każdego ze zdjęć dołączyły również inną jego wersję, obrazującą skalę danego obiektu):

Teleskop Webba - nowe zdjęcia galaktyk NGC 1365, NGC 1433 i NGC 7496

fot. NASA/ESA/CSA/J. Lee (NOIRLab)/A. Pagan (STScI)
+112 więcej
 
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj