Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pokazał niezwykłe zdjęcia Jowisza. Takich fotografii króla planet jeszcze nie było.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znów dał o sobie znać - NASA i ESA właśnie upubliczniły nowe zdjęcia, tym razem przedstawiające Jowisza. Fotografie, które wykonano pod koniec lipca br. za pomocą instrumentu NIRCam w podczerwieni, zachwycają swoją dokładnością. Na biegunach króla planet możemy zaobserwować charakterystyczne zorze, z kolei na powierzchni gazowego olbrzymia aż roi się od potężnych wirów; JWST uchwycił nawet słynną Wielką Czerwoną Plamę.
Naukowcy podkreślają, że tak skrupulatne przedstawienie panujących na Jowiszu warunków z całą pewnością przyczyni się do dalszego zgłębiania tajemnic "wewnętrznego życia" planety. Zwróćcie również uwagę na zdjęcie szerokiego pola - możemy na nim dostrzec cienkie warstwy jowiszowych pierścieni, cień rzucany przez Io i zarys dwóch innych księżyców giganta: największej z tych wewnętrznych Amaltei i niewielkiej, liczącej sobie ok. 16 km średnicy Adrastei. Spójrzcie sami:
fot. NASA/ESA/CSA/Jupiter ERS Team/Judy Schmidt
Imke de Pater, emerytowana profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, tak odniosła się do nowych zdjęć teleskopu Webba:
Jeśli mam być szczera, nigdy nie spodziewaliśmy się, że te fotografie będą tak dobre. To naprawdę niezwykłe, że możemy zobaczyć tak wiele detali Jowisza wraz z jego pierścieniami, małymi księżycami, a na jednym ze zdjęć nawet z widocznymi w tle galaktykami.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h