Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków kontynuację będą miały entuzjastycznie przyjęte projekcje tajwańskich filmów na taśmach 16mm. Tym razem w programie znalazły się m.in. debiut Anga Lee pt. "Pushing Hands" oraz "Chłopcy z Fengku" Hou Hsiao-hsiena z 1983 roku. Projekcje odbędą się w TR Warszawa, w języku oryginalnym z angielskimi napisami, wstęp wolny.

Szeroka prezentacja filmów filmów Hou Hsiao-hsiena miała miejsce na festiwalu w 2011 roku, kiedy Tajwanowi dedykowana była sekcja Focus. W ubiegłbym roku filmy tajwańskiej nowej fali pokazywane były w kameralnej atmosferze kawiarni Południk Zero. W programie 7. edycji festiwalu znalazło się kolejnych pięć tytułów tego nurtu, zrealizowanych przez mistrzów tajwańskiego kina. Filmy w TR Warszawa, przy dźwięku projektora filmowego, przedstawi kuratorka sekcji - Wafa Ghermani, znawczyni kina tajwańskiego, sinolożka i doktorantka na uniwersytecie w Sorbonie. 

Inne filmy Anga Lee "Jedz i pij, mężczyzno i kobieto" oraz "Życie Pi" 30 października zostaną zaprezentowane w cyklu Przedsmaki w Kinie Luna, wstęp wolny.

Program sekcji Tajwan'16mm na 7. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków:

  • "Ah-fei", reż. Wan Jen, 1983
    Wan Jen stworzył daleki od stereotypowych przedstawień lat siedemdziesiątych portret bohaterki, Ah-fei, przedstawicielki pokolenia młodych tajwańskich kobiet wychowanych w tradycyjnych rodzinach i walczących o własne życiowe wybory. 
  • "Chłopcy z Fengku" (Boys from Fengkuei), reż. Hou Hsaio-hsien, 1983
    Hou Hsiao-hsien wraca do młodzieńczych wspomnień, pierwszych miłości i rozczarowań, tworząc portret miasta oraz grupy młodych ludzi u progu dorosłości. 
  • "Bananowy raj" (Banana Paradise), reż. Wang Tung, 1989
    Po zniesieniu stanu wojennego, Wang Tung pokazuje los prostych ludzi odciętych od własnego kraju na nieznanej wyspie.
  • "Pushing Hands" reż. Ang Lee, 1992
    Już w pierwszym filmie Anga Lee pojawiają się wątki, które powracać będą w późniejszej twórczości reżysera - nieodzowne związki z kulturą Chin, kluczowa rola, którą pełni w niej ojciec oraz szok kulturowy. Film należy do tzw. trylogii ojca, ktora otworzyła reżysrowi drogę do Hollywood. 
  • "Dziś nikt nie wraca do domu" (Tonight Nobody Goes Home), reż. Sylvia Chang, 1996
    W filmie Sylvii Chang porzucona przez męża pani Chen wbrew oczekiwaniom staje się przykładem silnej kobiety, która potrafi sama wprowadzić zmiany do swojej rodziny.

7. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada. Repliki: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (8-14 listopada) oraz Kino Kryterium w Koszalinie (15-17 listopada).

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj