Joss Whedon od dziecka był związany z branżą telewizyjną, dlatego też ochrzczono go mianem pierwszego na świecie scenarzystę trzeciego pokolenia. Jego ojciec Tom i dziadek John pracowali jako scenarzyści wielu mniej lub bardziej udanych seriali. Od młodości Joss był płodnym pisarzem i swoją przyszłość wiązał z telewizją. Było mu to pisane od samego początku ze względu na jego ojca, a w podobnym kierunku poszli również jego bracia.

[image-browser playlist="602488" suggest=""]©2012 Marvel Studios

Naturalnie, aby rozpocząć karierę w filmie czy telewizji, Whedon musiał przeprowadzić się z rodzinnego Nowego Jorku do Los Angeles. Jego pierwszą pracą przy serialu była kultowa "Roseanne". Odpowiadał za kilka odcinków oraz był w ekipie rozbudowującej fabułę. W 1992 roku wyszedł kinowy film oparty na jego scenariuszu pt. "Buffy - Postrach wampirów". Whedon jednak nie był zadowolony z efektu - jego koncept był pozmieniany i złagodzony.

Joss przez lata pracował jako osoba od poprawiania scenariuszy (tzw. script doctor) w filmach oraz jako scenarzysta. Zajmował się takich projektami jak "Toy Story", "Atlantis: The Lost Empire", "Alien: Resurrection", "Titan A.E.", "Speed", "Waterworld", "Twister" czy "X-Men". Większość jego tekstów jednak trafiała do kosza - zamiast prostych poprawek mających na celu dodanie żartu, Whedon widząc bardzo kiepskie teksty, wolał dokonać poważnych zmian. Sam twierdził, że jego scenariusz "Alien: Resurrection" był niezły, ale reżyser filmu, Jean-Pierre Jeunet bardzo dużo pozmieniał i niewiele z jego pomysłów przedostało się do finalnego produktu. Został uznany jedynie za "Toy Story", gdzie dostał nominację do Oscara jako jeden z 6 scenarzystów. Natomiast Graham Yost, scenarzysta "Speed" w jednym z wywiadów twierdził, że większość dialogów w filmie była właśnie autorstwa Whedona, chociaż ani słowem w napisach o nim nie było mowy.

Nie znalazłszy szczęścia w kinie, Whedon wrócił do telewizji, gdzie stworzył serial Buffy The Vampire Slayer. Chciał w końcu zrealizować projekt tak jak chciał, nie bojąc się, że ponownie ktoś go popsuje, tak jak zrobiono to w 1992 roku. Serial stał się hitem, zbierając pozytywne recenzji wśród widzów i krytyków. Łącznie zrealizowano 7 sezonów. W między czasie Whedon przygotował spin-off pod tytułem Angel, w którym głównym bohaterem był wampir i miłość Buffy. I ten osiągnął dobrą popularność, zbierając świetne recenzje, a na antenie utrzymał się przez 5 sezonów.

[image-browser playlist="602489" suggest=""]©2002 The WB

W 2002 roku przyszedł czas na naprawdę kultowy serial science fiction spod pióra uzdolnionego scenarzysty. Firefly było nietypową mieszanką sci-fi z westernem, do której niestety amerykańscy widzowie się nie przekonali. Produkcja została szybko anulowana, a ogromna popularność serialu przyszła dopiero z czasem. Próbowano kontynuować produkcję, ale "Serenity" nie osiągnął oczekiwanego sukcesu. Pomimo tego ilość fanów wciąż rośnie, podobnie jak plotek o ewentualnej kontynuacji.

W międzyczasie Whedon planował kolejny spin-off Buffy The Vampire Slayer z Elizą Dushku w roli głównej, lecz koniec końców projekt nigdy nie doszedł do skutku. Dopiero w 2007 roku mógł stworzyć serial dla Dushku - był to Dollhouse, który zadebiutował w 2008 roku. Serial pomimo słabej oglądalności doczekał się 2 sezonów.

Whedon w telewizji pracował także przy takich serialach jak The Office (US) czy Glee. Nie zapominajmy również o niskobudżetowym, ale fantastycznie przyjętym musicalu "Dr. Horrible's Sing-Along". Jego praca w telewizji była czymś, co na zawsze zmieniło tryb tworzenia. Jako jeden z pierwszych tworzył serial rozpisując fabułę na kilka sezonów, w których najważniejszy jest wątek główny. Cechą charakterystyczną Whedona jest także to, że zawsze tworzy silne postacie kobiece, co było czymś zupełnie nowym i niecodziennym w telewizji. Często współpracuje z tymi samymi aktorami jak np. Alan Tudyk czy Nathan Fillion. Ma dość sporą ilość stałych współpracowników.

[image-browser playlist="602490" suggest=""]©2005 Universal Pictures

W 2005 roku zadebiutował w kinie jako reżyser "Serenity", który był kontynuacją serialu Firefly. W 2009 roku współtworzył horror "Dom w głębi lasu" razem z Drew Goddardem, który z uwagi na bankructwo studia MGM na kinowe ekrany trafił dopiero w kwietniu 2012 roku. Obraz zebrał bardzo pozytywne recenzje.

W 2010 roku Joss Whedon dostał największą szansę w swojej karierze. Miał wyreżyserować jeden z najważniejszych projektów Marvela pod tytułem "Avengers", który opowiadać miał o grupie superbohaterów. Whedon swoją szansę wykorzystał w 100%, a jego film bije obecnie rekordy popularności na całym świecie.

Następnym kinowym projektem Whedona jest film pt. "Much Ado About Nothing", który jest adaptacją Szekspira. Data premiery nie jest znana. Niedługo pojawi się także romans z elementami nadnaturalnymi "In Your Eyes" oparty na jego scenariuszu.

Joss Whedon to nie tylko filmy i seriale, ale także komiksy. Od dziecka był fanem wszelkich komiksów, więc gdy miał okazję, zaczął je także tworzyć. Wielu ekspertów spekuluje, że właśnie dlatego, że rozumie to medium, był w stanie tak świetnie zrealizować "Avengers", który dla większości fanów jest uważany za najlepszy komiksowy film w historii kina.

Jego kariera twórcy komiksów była ściśle związana z serialami. Tak powstała mini-seria o Fray z Buffy The Vampire Slayer czy właśnie kontynuacja tego serialu - kolejne sezony przygód Buffy były tworzone w postaci komiksu. Pracował przy nich jako scenarzysta i współtwórca.

[image-browser playlist="602491" suggest=""]©2012 Marvel Studios

Nie zapomniał również o wielbicielach Firefly, przygotowując trzyodcinkową miniserię "Serenity: Those Left Behind", która była wprowadzeniem do filmu. W marcu 2008 roku wypuszczono kolejną pt. "Serenity: Better Days". W wywiadach wspominał, że w przyszłości planowane są kolejne komiksy "Serenity". Joss Whedon odpowiedzialny był także za serię komiksów "Astonishing X-Men", która była bardzo popularna w 2008 roku. Również był scenarzystą komiksu Marvela pt. "Runaways".

Jak wspominaliśmy, Whedon także udziela się w mediach internetowych. W 2005 roku przygotował serię filmów krótkometrażowych pt. "Sesje River Tam", w których wystąpił z Summer Glau. Była to część marketingu filmu "Serenity".

Swego czasu Joss Whedon podpisał kontrakt z Warner Bros. na wyreżyserowanie i napisanie scenariusza kinowej adaptacji komiksu Wonder Woman. Niestety, wizja reżysera różniła się od tego, czego chcieli producenci i projekt umarł. Swego czasu pracował również nad nową wersją Batmana, lecz również nie dane było mu zrealizować tego projektu. Możemy być pewni, że oszałamiający sukces "Avengers" otworzył wiele drzwi przed Jossem Whedonem, który teraz będzie mógł stworzyć wszystko, co zapragnie.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj