Seria Naga broń (1988-1994)
Trzeba zacząć od klasycznych komedii tria ZAZ (Zucker, Abrahams, Zucker), które aż kipią od żartów z kina kryminalnego. Tajni agenci, detektywi i oczywiście policjanci – produkcje te wyznaczały standardy filmowej parodii, które obowiązują do dziś (choć niestety w coraz gorszym wykonaniu). Na motywach swego wcześniejszego serialu telewizyjnego Police Squad, trio ZAZ stworzyło film kinowy o przygodach policjanta fajtłapy, Franka Drebina, w którego wcielił się niezastąpiony Leslie Nielsen. Wyszła z tego znakomita parodia policyjna, która dała początek serii Naga broń. W efekcie powstały dwa następne filmy, a Leslie Nielsen przez wiele lat zagrywał się do śmierci w kolejnych mniej lub bardziej (zwykle mniej) zabawnych komediach.Le Gendarme et les gendarmettes (1982)
Trudno powiedzieć, czy ten film zainspirował twórców późniejszych parodii ze stróżami prawa w roli głównej, ale jest na pewno jednym z pierwszych, który podejmował się tego zadania. Żandarm i policjantki to francuska komedia z 1982 roku z Louisem de Funèsem w roli głównej. Jest to szósta i ostatnia część serii o żandarmie. Był to też ostatni film, w jakim zagrał Louis de Funes. Niespełna pół roku później, w styczniu 1983, zmarł na udar mózgu. Z kolei reżyser filmu, Jean Girault, zmarł w lipcu 1982, między zakończeniem zdjęć a premierą dzieła, dlatego prace nad filmem kontynuował w jego zastępstwie Tony Aboyantz. Jean Girault i Louis de Funes planowali powstanie siódmej części przygód żandarma, pt. Żandarm pod Waterloo, w którym stróż prawa miał się przenieść w przeszłość, do czasów Napoleona. Wskutek śmierci reżysera i aktora pomysł nie został zrealizowany.Seria Akademia Policyjna (1984-1994)
Prawdziwym hitem w naśmiewaniu się z policji jest jednak długa seria filmów, która stała się jednym z bardziej niezwykłych fenomenów kinowo-telewizyjnych. Akademia Policyjna doczekała się aż siedmiu filmów pełnometrażowych i dwóch seriali, a nawet serialu animowanego. I choć wraz z każdym kolejnym projektem sygnowanym tym tytułem obniżał się również poziom, nie przeszkadzało to wiernym fanom. O sukcesie Akademii Policyjnej świadczą nazwiska, których kariery nabrały rozpędu dzięki udziale w serii. Takie gwiazdy jak Sharon Stone czy Steve Guttenberg po włożeniu munduru mogli potem przebierać w ofertach.Loaded Weapon 1 (1993)
W kolejnych produkcjach nie trudno jest dostrzec nawiązania do wcześniej wymienionych filmowych serii. Strzelając śmiechem w reżyserii Gene Quintano nawiązuje przede wszystkim do pierwszych trzech części Zabójczej broni. Główne postacie skonstruowano jako odniesienie do tego filmu: Jack Colt (Emilio Estevez) jest parodią Martina Riggsa (rola Mela Gibsona), zaś również czarnoskóry Wes Luger (Samuel L. Jackson) to parodia Rogera Murtaugha (rola Danny'ego Glovera). W filmie znalazły się także aluzje do produkcji, takich jak Nagi instynkt, Szklana pułapka, Brudny Harry, Rambo, 48 godzin czy Milczenie owiec.Ekipa Ameryka: Policjanci z jajami (2004)
Twórcy telewizyjnego South Parku również mają swój ważny wkład w rozwój kinowych parodii. Oto bowiem nakręcili blockbuster, czy raczej obsadzoną laleczkami parodię blockbustera, w której świetni amerykańscy agenci rozprawiają się ze światowym terroryzmem. W tym filmie jest wszystko – od lalkowego seksu po kukiełkę Matta Damona.
Strony:
- 1 (current)
- 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj