Olga Tokarczuk to uznana polska pisarka. Od 10 października 2019 roku także laureatka literackiej nagrody Nobla. Wcześniej wyróżniono ją również nagrodą The Man Booker International Prize. Książki Olgi Tokarczuk cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem filmowców, ale chyba możemy być zgodni, że Nobel zdecydowanie to zmieni. Kto wie... może w przyszłości nawet Hollywood pochylili się nad którąś powieścią?  Do tej pory powstało kilka tytułów w Polsce na bazie książek pisarki. Kilka fabuł oraz spektakle w teatrze telewizji.

Olga Tokarczuk - ekranizacje książek i opowiadań laureatki Nobla:

Żurek Pierwszy pełnometrażowy film oparty na opowiadaniu Olgi Tokarczuk pod tym samym tytułem. Nakręcił go Robert Brylski w 2003 roku i znacząco rozbudował pierwowzór literacki. Główną rolę brawurowo zagrała Katarzyna Figura, która nie pozostawiła w 2003 roku złudzeń co do tego, jak wszechstronną jest aktorką. Piękna historia o miłości i poszukiwaniu dobra.
fot. materiały prasowe
Aria Diva W 2007 roku powstał film krótkometrażowy oparty na opowiadaniu Ariadna na Naksos. Za kamerą stała wówczas początkująca Agnieszka Smoczyńska, którą obecnie doskonale znamy z takich filmów jak Córki Dancingu i Fuga. Napisała również scenariusz razem z Robertem Bolesto (Ostatnia Rodzina), dając ciekawe i fascynujące spojrzenie na historię stworzoną przez Olgę Tokarczuk. Zniknięcie Pełnometrażowa fabuła oparta na książce Bieguni, a ściślej na opowiadaniach w niej zawartych: Kunicki Woda, Kunicki Woda II i Kunicki Ziemia. Film powstał w 2011 roku i przeszedł bez echa, choć sama historia poszukiwania zaginionej żony jest tematem na genialne kino.  Pokot Najnowszy film fabularny oparty na książce Prowadź swój pług przez kości umarłych. Za kamerą stanęła Agnieszka Holland, a główną rolę zagrała Agnieszka Mandat. Obraz doceniany przez krytyków na całym świecie i wyróżniany nagrodami. Dobre, trzymające w napięciu kino, które porusza ważny temat w sposób atrakcyjny dla widza. Spektakle teatru telewizji i etiuda szkolna Kilka historii Olgi Tokarczuk doczekało się ekranizacji w takiej formie. Mówimy tu o następujących tytułach: E.E., Prawiek i inne czasy, Numery, Skarb oraz Miłości (na bazie opowiadania Gra na wielu bębenkach). Natomiast Glicynia to etiuda szkolna oparty na opowiadania pod tym samym tytułem.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj