Kalendarzowa wiosna panuje nam już od jakiegoś czasu, ale pogoda za oknem wcale o tym nie świadczy. A jak aura nie dopisuje i nie można wyskoczyć w plener, to pozostają inne rozrywki. Na to zapotrzebowanie odpowiadają wydawcy, którzy w kwietniu dostarczyli na półki księgarń pokaźną liczbę tytułów. Wybieramy co ciekawsze nowości (i czasem wznowienia) z ostatniego miesiąca. Rzecz jasna poniższe propozycje to tylko czubek góry lodowej, jaką jest oferta wydawnicza w naszym kraju.

City On Fire – Garth Risk Hallberg

literatura światowa / Nowy Jork / zbrodnia

Miasto w ogniu to bardzo dobrze napisana powieść o miłości, zdradzie i przebaczeniu, a także sztuce, prawdzie i rock and rollu. To niemal tysiąc stron powieści łączącej różne gatunki i uderzającej w najróżniejsze nuty. A to wszystko w scenerii Nowego Jorku lat 70. ubiegłego wieku.

Nowy Jork, 1976. William Hamilton-Sweeney, dziedzic jednej z największych amerykańskich fortun, który wyrzekł się rodziny, i jego siostra Regan. Mercer i Keith, mężczyźni, którzy ich kochają. Charlie i Samantha, zbuntowani nastolatkowie z przedmieść, których uwiodła budząca się na Manhattanie scena punkowa. Ogarnięty obsesją reporter i detektyw pragnący dowiedzieć się, co każdy z nich ma wspólnego z postrzeleniem Samanthy w Central Parku w sylwestrową noc.
Zbrodnia kładzie się cieniem na życiu bohaterów, ich związkach i przyjaźniach. A poszukiwanie prawdy sprawia, że każdy, nawet najmroczniejszy sekret zostaje odkryty. Kiedy 13 lipca 1977 roku miasto pogrąży się w mroku, życie każdego z bohaterów nieodwracalnie się zmieni.
Źródło: Znak

Bomber i jego kobieta - Leif GW Persson

kryminał / Skandynawia / sensacja

Wydawnictwo Czarna Owca specjalizuje się w wydawaniu kryminałów, także skandynawskich. Powieści Perssona nieco bliżej do thrillera, ale nadal zapowiada się solidny kawałek rozrywki w klimatach rodem z północy. Poniedziałek, 11 maja. Lisa Mattei, szefowa pionu operacyjnego szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa Säpo odbiera telefon od przełożonego. Ta rozmowa zmienia wszystko. Brytyjczycy przekazują Säpo informację o planowanym zamachu terrorystycznym. Zamachowiec-samobójca ma zdetonować bombę w sztokholmskim skansenie 6 czerwca – Święto Narodowe Szwecji. Może zginąć wiele ofiar, w tym ministrowie rządu i para królewska. Lisa Mattei musi udaremnić planowany zamach. Rozpoczyna się wyścig z czasem…
Źródło: Czarna Owca

Empire of Storms - Sarah J. Maas

fantasy / część serii / młodzieżówka

To już piąty tom serii fantasy Szklany tron amerykańskiej pisarki Sary J. Maas. Fanów – przede wszystkim nastolatków, ale dorosłym też zdarza się chętnie sięgać po tę serię – nie trzeba zachęcać. A jeśli ktoś nie jest przekonany, to może wpierw przeczytać naszą recenzję Imperium burz. Droga do tronu Terrasenu dopiero się rozpoczęła. I choć młoda królowa z każdym dniem coraz lepiej poznaje potęgę swojej magii, to wie, że nie wygra wojny z Erawanem w pojedynkę. Nadszedł czas szukania sojuszników. Kto odpowie na jej wezwanie? I jaką cenę będzie skłonna zapłacić za zwycięstwo z siłami ciemności?
Źródło: Uroboros

444 - Maciej Siembieda

thriller / islam / przepowiednia

Polski thriller zataczający o popularną i medialną ostatnio tematykę, czyli rywalizacje między wielkimi religiami. W powieści Siembiedy bohater natrafia na trop tajemnicy, która może zakończyć rywalizację pomiędzy islamem i chrześcijaństwem. Rzecz jasna są siły, które nie chcą do tego dopuścić. Jako przedsmak możecie tutaj przeczytać kilka pierwszych rozdziałów książki. Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 r. Jan Matejko maluje “Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o “Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego? Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoła współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?
Źródło: Wielka Litera

Głębia. Napór - Marcin Podlewski

science fiction / część serii / space opera

Trzeci tom Głębi, popularnej serii Marcina Podlewskiego. W dwóch wcześniejszych częściach autor zarysował tło konfliktu z udziałem przynajmniej kilku dużych graczy. Teraz przyszła pora na eskalację konfliktu i położenie podwalin pod finałowy tom cyklu. Wypaloną Galaktyką wstrząsa kosmiczny konflikt, jakiego nie widziano od tysięcy lat. Zagrożone są nie tylko systemy gwiezdne, ale i całe galaktyczne Ramiona. Wojna Naporu wchodzi w decydującą fazę. Linia frontu przesuwa się w głąb Systemów Wewnętrznych. Na tym tle problemy załogi skokowca „Wstążka” wydają się mało istotne. Zniewoleni przez potężnego wroga sprzed wieków, są zaledwie pionkami na galaktycznej szachownicy. Ale czy na pewno?
Źródło: Fabryka Słów

The Adjacent – Christopher Priest

fantastyka / Uczta Wyobraźni / alternatywna rzeczywistość

W zeszłym miesiącu Mag zaserwował czytelnikom sporą dawkę fantastyki spod znaku Uczta Wyobraźni - serii, w której publikowane są rzeczy oryginalne, ale też czasem niełatwe w odbiorze. Nowa powieść Priesta wykorzystuje znane z jego twórczości motywy: magię, lotnictwo, przenikające się światy i tajemnicę. Warto zwrócić na tę książkę uwagę – podobnie jak na pozostałe trzy z serii wydane w kwietniu: Air, Luna: Wolf Moon i The Violent Century. „Człowiek z sąsiedztwa” – to powieść, w której pozory mylą, a wszystko skrywa drugie dno, w której fikcja przecina się z historią, a każda wersja rzeczywistości jest podejrzana, w której prawda i fałsz mieszkają ze sobą w sąsiedztwie.
Źródło: Mag

Na Wodach Północy – Ian McGuire

literatura światowa / historyczna / morze

Powieść Iana McGuire'a była finalistą Booker Prize 2016 roku – i choćby tylko dlatego warto na nią zwrócić uwagę. Ale nawet pomijając ten fakt, wydaje się to interesująca opowieść marynistyczna w historycznych realiach, z opisu przypominająca odrobinę chociążby Moby Dicka.

Rok 1859. Do załogi statku wielorybniczego wypływającego na Morze Arktyczne dołącza Patrick Sumner, który ze zszarganą reputacją odszedł z armii, a teraz obejmuje stanowisko lekarza okrętowego. Gdy statek jest już daleko od portu, znalezione zostają zwłoki zamordowanego chłopca. Sumner, choć niechętnie, wchodzi w rolę detektywa. Wkrótce stanie twarzą w twarz z potwornościami większymi nawet od tych, z jakimi zetknął się podczas powstania sipajów. Uosobieniem zła okazuje się Drax. Harpunnik. Morderca. Bestia. Kiedy stanie się jasne, jaki jest prawdziwy cel wyprawy, a załoga straci wszelką nadzieję, między Sumnerem a Draxem w przerażających ciemnościach arktycznej zimy dojdzie do nieuchronnej konfrontacji.

Źródło: Prószyński i S-ka
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj