Robert Redford to kultowy aktor i świetny reżyser z wieloma dobrymi filmami na koncie. Co warto obejrzeć?
Jeremiah Johnson (1972)
Historia oparta na konflikcie byłego żołnierza z Indianami to kolejny znany western z Redfordem w tytułowej roli. Jeremiah Johnson postanawia rozpocząć nowe życie w górach w Kolorado. Niespodziewanie spotyka kobietę oraz jej syna, którzy zostali zaatakowani przez grupę Indian. Mężczyzna zabiera Caleba od popadającej w obłęd matki. Wkrótce Jeremiah poznaje córkę indiańskiego wodza, z którą bierze ślub. Pewnego dnia napotkani tubylcy doprowadzają do tragedii, mordując Caleba oraz żonę mężczyzny.
Film Sydneya Pollacka (Tootsie) z Redfordem w roli głównej otrzymał nominację do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w 1972 roku.
Żądło (1973)
Duet Roberta Redforda i Paula Newmana po raz kolejny widzimy w filmie Georga Roy Hilla (Butch Cassidy i Sundance Kid). Aktorzy znów wcielają się w dwóch przestępców, jednak tym razem para znajomych odpowiada za drobne oszustwa z lat trzydziestych w USA. Johnny Hooker i Henry Gondorff wymyślają przekręt wszech czasów, aby zemścić się na wpływowym gangsterze odpowiedzialnym za śmierć ich wspólnego przyjaciela.
Komedia kryminalna otrzymała łącznie siedem Oscarów, w tym za najlepszy film w 1974 roku. W tym samym roku Robert Redford otrzymał statuetkę Davida Di Donatello w kategorii najlepszego aktora zagranicznego.
Wszyscy ludzie prezydenta (1976)
Alan Pakula (Syndykat zbrodni) wyreżyserował film oparty na autentycznej historii opartej na kulisach afery Watergate. Dramat polityczny to historia dwójki reporterów Washington Post, w którym Robert Redford występuje jako Bob Woodward. Wraz z Carlem Bernsteinem (Dustin Hoffman) trafiają na informacje o włamaniu do siedziby partii Demokratów. Afera z udziałem ówczesnego prezydenta Richarda Nixona miała miejsce na początku lat 70. w USA.
Film z udziałem Redforda otrzymał łącznie 19 statuetek, w tym aż 4 Oscary w 1977 roku.
Pożegnanie z Afryką (1985)
Melodramat, za którego reżyserię ponownie odpowiada Sydney Pollack, to historia duńskiej pisarki Karen (Meryl Streep), która postanawia poślubić barona Brora Blixena (Klaus Maria Brandauer). Kobieta przeprowadza się do Kenii, aby być blisko męża. Jej życie zmienia się, kiedy przypadkiem poznaje tajemniczego myśliwego, Denysa Fincha Hattona (Robert Redford). Karen szybko zakochuje się w mężczyźnie, któremu opowiada różne historie ze swojego życia.
Kultowy film z Robertem Redfordem wygrał ponad 20 statuetek, zajmując 13 miejsce na liście 100 najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów, według Amerykańskiego Instytutu Filmowego w 2002 roku.
Zaklinacz koni (1998)
Zaklinacz koni to kolejny znany melodramat z udziałem Roberta Redforda w roli tytułowego zaklinacza, Toma Bookera. Mężczyzna pomaga młodej dziewczynie, która straciła nogę w wyniku poważnego wypadku podczas jazdy konnej. Grace (Scarlett Johansson) trafia na ranczo Toma wraz z okaleczonym koniem Pielgrzymem. Zaklinacz koni podejmuje wyzwanie uzdrowienia konia oraz powoduje, że dziewczyna zaczyna powoli odzyskiwać radość z życia po traumatycznych przejściach.
Robert Redford odpowiada za reżyserię filmu. Aktor wcześniej wyreżyserował między innymi Zwyczajnych ludzi (1980) oraz Rzekę życia (1992). Zaklinacz koni to piąty film w jego karierze reżyserskiej.
Ostatni bastion (2001)
Redford nie po raz pierwszy występuje w roli więźnia. Tym razem pojawia się jako skazany wojskowy generał Eugen Irwin. Oficer jest przeciwny sadystycznym metodom resocjalizacji pułkownika Wintera (James Gandolfini). Eugen staje się wzorem dla innych więźniów, z którymi wspólnie postanawia zbuntować się przeciwko strażnikowi.
Robert Redford po raz kolejny udowodnił, że posiada zdolności aktorskie odpowiednie do dramatów więziennych. Razem z Jamesem Gandolfinim udało im się stworzyć wyróżniające się kreacje aktorskie, które zdobyły wyraźne uznanie wśród wielu krytyków filmowych.
Wszystko stracone (2013)
Samotny żeglarz rozpoczyna prawdziwą walkę o życie, kiedy jego jacht zderza się z kontenerem. Mężczyzna musi zmierzyć się ze sztormem na Oceanie Indyjskim, który jeszcze bardziej pogarsza jego dramatyczną sytuację. Dzieło reżysera oraz scenarzysty J.C. Chandora (Chciwość), w obsadzie ma jedynie Roberta Redforda.
Za rolę w filmie aktor otrzymał nominację między innymi do Złotych Globów i Critics Choice w 2014 roku w kategorii najlepszy aktor. Redford otrzymał nagrodę specjalną od Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy w 2013 roku.
Strony:
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h