Za dnia - prywatny ochroniarz i kierowca Olivera Queena. Wieczorami - prawa ręka zamaskowanego mściciela, który wymierza sprawiedliwość w Starling City. W przeszłości - żołnierz, co sprawia, że jest oddany i lojalny. John Diggle w drugim sezonie wciąż pozostaje bliski Oliverowi i jest niezastąpionym członkiem zespołu Strzały. Nowe odcinki Arrow można oglądać w każdy wtorek o 22.00 na antenie Universal Channel.

MATEUSZ DYKIER: W poprzednim wywiadzie dla Hataka mówiłeś już o tym, że Diggle nie ma swojego komiksowego pierwowzoru. Łatwiej czy trudniej jest stworzyć postać od nowa?

DAVID RAMSEY: Trudno ocenić, czy jest to zadanie trudniejsze, czy łatwiejsze. Z jednej strony jest łatwiejsze, bo tworzysz tę postać od początku do końca, jest ona w pewien sposób twoja. Z drugiej - trudniejsze, bo czujesz za nią pełną odpowiedzialność i nie wiesz, czy spodoba się fanom komiksów. Na pewno było to pewnego rodzaju wyzwanie. Stworzyć postać, która wpisze się w uniwersum i zostanie zaakceptowana.

A lubisz komiksy o Zielonej Strzale?

Jestem w ogóle wielkim fanem komiksów. Lubię czytać zarówno DC, jak i te z Marvela. Uwielbiam szczególnie postać Hulka!

Czytałeś jakieś komiksy, żeby przygotować się do roli?

Jako że Diggle nie występuje w komiksach, to nie za bardzo miałem się na czym opierać. Oczywiście zapoznałem się z postacią Zielonej Strzały i uniwersum, ale bardzo ważna była też tutaj praca scenarzystów i producentów, ich uwagi oraz spostrzeżenia.

Gdybyś miał szansę wcielić się w jakąś znaną z komiksów postać w nowo powstałej adaptacji, to kogo pragnąłbyś zagrać?

Uniwersum DC ma wiele wspaniałych postaci, które można sfilmować. Na przykład Green Lantern - uwielbiam go. Zresztą mamy także innych świetnych bohaterów, chociażby Martian Manhuntera. Myślę, że gdybym miał wybierać spośród bohaterów uniwersum DC, to właśnie byliby oni.

W drugim sezonie mocno się nam powiększa ekipa Olivera. Zmieniła się też postać Diggle'a - z ochroniarza na mentora i przyjaciela.

Wprowadziliśmy postać Diga jako ochroniarza i kierowcę Olivera, pokazaliśmy początki działania Strzały. Potem zaś mogliśmy to wszystko rozwijać, stąd też zmiana relacji. Zaś co do powiększenia ekipy - w drugim sezonie twórcy wprowadzili sporo potężnych postaci, na przykład Deathstroke'a. Oliver będzie potrzebował pomocy wszystkich, żeby sobie z nim poradzić. Poza tym każdy ma swoje zadanie, każdy jest potrzebny. Felicity to specjalistka od komputerów, Diggle zaś to kompan, przyjaciel, który rozumie Olivera. Sam kiedyś służył, był na misji w Afganistanie. W pewien sposób on Olivera rozumie najlepiej.

Skoro przy przeciwnikach jesteśmy... Diggle dostaje swojego arcywroga w postaci Deadshota.

Relacje obu postaci są niezwykle trudne ze względu na przeszłość obu osób. Diggle długo szukał mordercy swojego brata. Gdy się dowiedział, że za zabójstwo odpowiedzialny jest Deadshot, chciał się zemścić, ale w końcu tego nie zrobił. To cały czas w nim siedzi, ta nienawiść do niego. Jednocześnie w drugim sezonie jest zmuszony przez chwilę z nim współpracować.

Zarówno krytycy, jak i fani zauważają, że poziom serialu wzrósł, szczególnie w drugim sezonie, który jest znacznie lepszy niż pierwszy. Z czego wynika ta różnica?

Pierwszy sezon był czymś w rodzaju początku, genezy bohatera. Wtedy w ogóle nie używaliśmy pseudonimu Strzała czy - tym bardziej - Zielona Strzała. Mówimy na niego Mściciel. Dlaczego? Zielona Strzała to bohater, a Oliver dopiero się nim staje. Dlatego pierwszy sezon jest historią początków Olivera, tego, jak dorasta do roli superbohatera. W drugiej serii postać także ewoluuje - postanawia nie zabijać, powoli staje się bohaterem. Poziom wzrasta dzięki temu, że nie musimy już pokazywać początków, tylko możemy skupić się na kolejnych rzeczach.

Oliver ostatecznie zmieni swój pseudonim na Zielona Strzała?

Dotychczas był nazywany przeróżnie: Mściciel, Strzała itd., ale pseudonimu Zielona Strzała jeszcze nie użyto. Może był jakiś powód? Może pewnego dnia zostanie tak nazwany? Jest to jak najbardziej możliwe.

Arrow ma poważniejszy ton niż chociażby Smallville, jest też bardziej realistyczny. Myślisz, że nastała nowa moda na tworzenie takich adaptacji komiksowych?

Na pewno mamy do czynienia z trendem, jeżeli chodzi o adaptacje komiksowe. Jest tylu wspaniałych superbohaterów, tyle przygód, które można pokazać. Zaś co do tego mroczniejszego tonu i bardziej realistycznej oprawy - postać Strzały nie ma żadnych mocy, więc taka konwencja pasowała. Tak to widzieli producenci. Czy nastanie taka moda? Nie wiem, może tak. Byłoby fajnie.



[image-browser playlist="584144" suggest=""]
Po tragicznych wydarzeniach z finału pierwszego sezonu Oliver Queen postanawia odstawić kaptur oraz łuk i... wrócić na wyspę, na której był uwięziony przez pięć lat. Czy pogarszająca się sytuacja w Starling City zmusi Olivera do powrotu? Drugi sezon Arrow można oglądać w każdy wtorek o 22.00 na antenie Universal Channel.



To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj