Czarnoksiężnik z Oz – sukienka Judy Garland
Sukienka Judy Garland miała trafić na aukcję rozpoczynającą się 24 maja 2022 roku. Przedmiot został wyceniony na kwotę między 800 000 do 1 200 000 dolarów, czyli między 3,5 a 5,1 milionów złotych. Sędzia okręgowy z Manhattanu wstrzymał jednak aukcję ze względu na wątpliwości odnośnie jej prawowitego właściciela, po tym jak krewna zmarłego właściciela uznała, że należy do niej. 81-letnia Barbara Ann Hartke złożyła pozew przeciwko Katolickiemu Uniwersytetowi Amerykańskiemu i domowi aukcyjnemu Bonhams na początku maja 2022 roku, gdy głośno zrobiło się o trafieniu sukienki z filmu na aukcję. Sukienka przez prawie czterdzieści lat była uważana za zaginioną. W 1973 roku została ona podarowana Katolickiemu Uniwersytetowi Amerykańskiemu – a dokładniej ojcu Gilbertowi Hartke – przez aktorkę Mercedes McCambridge, a po prawie roku na uczelni strój zaginął. Niedawno, przy okazji przygotowań do remontu, sukienka została znaleziona w teatrze należącym do uczelni. Barbara Ann Hartke, siostrzenica księdza Gilberta i jego najbliższa żyjąca krewna, twierdzi, że jest prawowitą właścicielką kostiumu. Jak informuje portal People, w swoim pozwie wskazała, że aktorka Mercedes McCambridge w 1973 roku „specjalnie i publicznie” podarowała ubranie jej wujowi i nie ma dokumentacji, by ten „kiedykolwiek formalnie lub nieformalnie podarował sukienkę Uniwersytetowi Katolickiemu”. W pozwie można przeczytać:Suknia ma dla powoda ogromną wartość sentymentalną, jest wyjątkowa i jest rozpoznawana na całym świecie jako ikoniczny obraz być może najbardziej lubianego i oglądanego filmu w historii kina. Uniwersytet Katolicki najwyraźniej nie próbował zlokalizować spadkobierców zmarłego, odkąd sukienka została znaleziona i nie ma udziałów własnościowych w sukience.
W sprzeciwie adwokaci uczelni nazwali pozew nieuzasadnionym, powołując się na ślubowanie księdza Gilberta, że „nigdy nie będzie przyjmować prezentów we własnym imieniu”. To oznaczałoby, że nie można zakwalifikować sukienki jako jego własności prywatnej. Wskazano także, że cała sprawa jest „czystą spekulacją”, ponieważ po śmierci księdza Gilberta w 2004 roku na liście jego majątku nie znalazła się sukienka, pomimo powszechnej świadomości o jej istnieniu w tamtym czasie.
Licytacja sukienki została przełożona do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Konferencja przedprocesowa została zaplanowana na 9 czerwca 2022 roku. Jak powiedział prawnik Barbary Ann Hartke:
Sędzia okręgowy (…) orzekł wczoraj, że aukcja nie może się odbyć do czasu rozstrzygnięcia kwestii własności, biorąc pod uwagę wyjątkowy i historyczny charakter sukni Dorotki.
W rozmowie z portalem People prawnicy Uniwersytetu Katolickiego w oświadczeniu powiedzieli:
Z niecierpliwością czekamy na przedstawienie naszego stanowiska i przytłaczających dowodów przeczących twierdzeniu pani Hartke przed sądem w trakcie tego sporu.
Dodali także, że szkoła nadal jest:
oddana swoim planom wykorzystania wpływów ze sprzedaży sukienki na objęcie stanowiska wydziałowego w Rzymskiej Szkole Muzyki, Teatru i Sztuki, co jest zgodne z pierwotnymi intencjami Mercedes McCambridge i pragnieniem księdza Gilberta Hartke, aby wspierać i rozwijać uniwersytecki program teatralny.
Czarnoksiężnik z Oz – fabuła
Produkcja Czarnoksiężnik z Oz skupia się na postaci Dorotki, która trafia do Oz za sprawą tornada. Jej pobyt w magicznej krainie rozpoczyna się od śmierci Złej Czarownicy ze Wschodu, której siostra poprzysięga zemstę na dziewczynce. Dorotka jest zmuszona do podróży do Szmaragdowego Miasta, siedziby wielkiego czarnoksiężnika, by prosić go o pomoc w powrocie do domu. Film Czarnoksiężnik z Oz miał swoją premierę 12 sierpnia 1939 roku.To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj