Długo wyczekiwana przez potteromaniaków gra Hogwarts Legacy miała swoją premierę 10 lutego 2023 roku i od tego czasu bije rekordy popularności. Gracz wciela się w niej w ucznia lub uczennicę, który lub która trafia do Hogwartu na piątym roku. Szybko okazuje się, że bohater ma wyjątkowe moce, umożliwiające mu posługiwanie się starożytną magią. Wraz z bohaterem można zanurzyć się w czarodziejskim świecie i odkrywać tajemnice Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, jak również jej okolic. Wiele osób może zastanawiać się, czy gra jest odpowiednia dla dzieci. Jaka jest jej klasyfikacja wiekowa i w jakim wieku można pozwolić grać w nią dzieciom?

Hogwarts Legacy – kategoria wiekowa

Gra Hogwarts Legacy otrzymała kategorię wiekową PEGI 12, co znaczy, że jest przeznaczona dla graczy powyżej 12. roku życia. Do PEGI 12 należą gry:
(…) pokazujące przemoc wobec postaci fantastycznej nieco bardziej dosłownie i/lub przemoc wobec postaci o ludzkim wyglądzie. Pojawić się mogą odwołania do seksu lub pozy seksualne, jednak wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter w tej kategorii wiekowej.

Hogwarts Legacy – czy gra jest dla dzieci? 

Klasyfikacja wiekowa gry jest tak wysoka, ponieważ znajdują się w niej przemoc i język miejscami nieodpowiedni dla najmłodszych. Bohater kierowany przez gracza będzie musiał stanąć przed licznymi wyzwaniami i pokonać wielu przeciwników. Chociaż nie pojawia się w niej zbyt wiele krwi, 'klimatem' jest zbliżona raczej do Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci niż Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego. Gracz może także nauczyć się zaklęć niewybaczalnych (w tym uśmiercające) i używać ich na wrogach – choć nie jest to konieczne do ukończenia gry, może budzić pewne zastrzeżenia w związku z pozwoleniem na rozgrywkę młodszym osobom.  Dla młodszych graczy Hogwarts Legacy może być ponadto zwyczajnie zbyt trudna, ponieważ zawiera wiele łamigłówek logicznych. Z drugiej strony gra umożliwia ustawienie poziomu trudności „historia”, który sprawi, że można cieszyć się nią bez większych wyzwań stawianych przed graczem.  Innym aspektem, który może okazać się barierą dla młodszych graczy, może być kwestia językowa – gra Hogwarts Legacy nie ma polskiej wersji językowej, dlatego konieczne jest sprawne czytanie napisów lub rozumienie języka angielskiego na tyle, by być w stanie zrozumieć dialogi fabularne i zadania otrzymywane od postaci spotykanych przez głównego bohatera.  Ostatecznie to rodzic zna najlepiej swoje dziecko i to do niego należy decyzja o zakupie gry dla swojej pociechy. W przypadku dzieci młodszych niż 12 lat najlepiej najpierw wypróbować grę samemu lub obejrzeć jeden z wielu filmików na YouTubie przedstawiających rozgrywkę i ocenić, czy gra nadaje się dla naszego dziecka. Inną opcją jest wspólne granie z pociechą – większość misji pobocznych, które nie polegają na walce, na przykład opiekowanie się fantastycznymi zwierzętami czy eksplorowanie czarodziejskiego świata, może być odpowiednie nawet dla młodszych fanów. 

Hogwarts Legacy – fantastyczne zwierzęta, którymi można się opiekować

fot. Avalanche Software, Warner Bros. Interactive Entertainment
+20 więcej
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj