Od 12 sierpnia 2022 roku na ekranach kina można oglądać film Nie!. Produkcja opowiada historię mieszkańców wąwozu w środkowej Kalifornii, którzy stają się świadkami tajemniczego i mrożącego krew w żyłach zjawiska. Rodzeństwo (Daniel Kaluuya i Keke Palmer) mieszkające na rodzinnym ranczu zostaje zaatakowane przez niezidentyfikowany obiekt latający, a później wraz ze sprzedawcą technologii (Brandon Perea), starają się nagrać najeźdźców.  W stworzeniu kosmitów pomagała zatrudniona do prac nad filmem konsultantka naukowa, Kelsi Rutledge. 

Nie! – inspiracja stojąca za obcym

Kelsi Rutledge, absolwentka Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, pomagała Jordanowi Peele i reszcie zespołu kreatywnego zaprojektować filmowego kosmitę. Jego naukowa nazwa to Occulonimbus edoequus, co można przetłumaczyć jako „zjadacz ogierów z ciemnej chmury”.  Wielki latający spodek, który można zobaczyć na zwiastunie, w rzeczywistości okazał się nie pojazdem, a zwierzęciem, które otwierając usta, wciągało konie i ludzi, niczym smaczną przekąskę.  Okazuje się jednak, że kosmitów zainspirował jeden z gatunków żyjących w oceanie. Rutledge bada ryby i w 2019 roku odkryła nowy gatunek z rodziny rochowatych. Naukowczyni podzieliła się tą wiadomości publikując profesjonalne zdjęcia, przywodzące na myśl te, którymi rodzice dzielą się z okazji narodzin potomka. W mediach społecznościowych udostępniła informacje i grafiki przedstawiające morskie stworzenie, które zainspirowało ostateczny projekt zespołu efektów specjalnych.   W wywiadzie dla portalu Nerdist, Kelsi Rutledge, ujawniła:
Jordan chciał stworzyć coś, co wciąż pozostawało w sferze naukowej możliwości. Miał jasną wizję tego, jak chciał, aby stworzenie wyglądało, a potem liczył na pewne elementy. Na przykład: „Czy istnieje coś takiego?”. Myślę, że zwierzęta morskie mają dziwaczne cechy, które stanowią świetną inspirację dla rzeczy podobnych do obcych. Kiedy projektował na przykład gałkę oczną, powiedział: „Naprawdę chcę zrobić kwadratową gałkę oczną, ale czy istnieje ona gdzieś w naturze?”. Nie jest to zbyt częste, ale ośmiornice mają w rzeczywistości bardzo kwadratową tęczówkę. Jedną wielką inspiracją dla Jordana były mątwy. Chciał, aby widz i członkowie obsady byli zahipnotyzowani stworzeniem. I dlatego podobało mu się, jak mątwa wabi zdobycz poprzez formę hipnozy. Ale także te zwierzęta i inne głowonogi mają zmieniające kolor komórki pigmentowe zwane chromatoforami. Daje im tę niesamowitą zdolność kamuflażu na każdej powierzchni. Odpowiada to zdolności stworzenia z Nie! do kamuflażu w chmurach. (…) Efekty wizualne bardzo dokładnie odwzorowywały kształt clypeasteroidy. One również mają od spodu podobny otwór przypominający usta. Rozwijająca się natura stworzenia Nie! jest również podobna do tego, jak tuńczyk błękitnopłetwy może rozszerzać i chować swoją płetwę. Inne elementy, takie jak ryby, kalmary i meduzy, zostały również wykorzystane do inspiracji w tym, jak pływają i poruszają się po wodzie.

Nie! – premiera

Film Nie! można oglądać w kinach od 12 sierpnia 2022 roku. 
fot. youtube.com/Universal Pictures
+4 więcej
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj