Filip Sprigner jest uznanym autorem reportaży. W dorobku ma m.in. książkę "Miedzianka. Historia znikania" poświęconą historii nieistniejącego już obecnie miasteczka na Dolnym Śląsku, a także Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni - reportaż o absurdach i patologiach polskiej przestrzeni publicznej. 13 pięter jest jego czwartą książką. Tym razem Springer zajmuje się kwestią dostępności  mieszkań w Polsce, przedstawiając pojawiające się na tym polu problemy i absurdy. To nie tylko analiza rynku mieszkaniowego, ale także historie ludzi, którzy swoje marzenia muszą skonfrontować z nieprzyjemną rzeczywistością. Reportaż Springera ukaże się 12 sierpnia nakładem wydawnictwa Czarne i będzie liczył 288 stron w twardej oprawie. Na razie nie podano ceny "13 pięter".
Źródło: Czarne
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska cierpiała na gigantyczny głód mieszkaniowy. Problem ten przez całe dwudziestolecie próbowali rozwiązać różnego rodzaju zapaleńcy, społecznicy, ludzie z misją. Bezskutecznie.
 
W 1989 roku Polska znów znalazła się w punkcie wyjścia. Tanich mieszkań jak nie było, tak nie ma. Kolejne pomysły na rozwiązanie problemu mieszkaniowego okazują się gorsze od poprzednich, a luki prawne w istniejącym systemie bezwzględnie wykorzystują banki, deweloperzy i czyściciele kamienic. Wielu obywateli radzi sobie więc, jak może, wegetując, oszukując, adaptując się. Umowy kredytowe podpisały prawie dwa miliony Polaków.
 
Słowo „dom” odmieniane w tej książce przez wszystkie przypadki nie kojarzy się im ze stabilizacją ani spokojem, a większość opowiedzianych tu historii jest tragiczna. Żeby ich wysłuchać, Filip Springer trafił do mieszkania w piwnicy, kontenerze, garażu i małej gastronomi na piątym piętrze kamienicy. I przekonał się, jak rzeczywistość może różnić się od marzeń.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj