Google wykorzystuje Androida jako sposób na ugruntowanie dominującej pozycji swojej wyszukiwarki internetowej. Te praktyki nie dają rywalom szansy na innowacyjność i konkurowanie w oparciu o osiągnięcia. Nie pozwalają europejskim konsumentom odnosić korzyści z efektywnej konkurencji w tej ważnej branży mobilnej. W świetle unijnych przepisów ochrony konkurencji jest to nielegalne – skomentowała decyzję KE Margrethe Vestager, unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji.
Firma dostała 90 dni na zerwanie z praktykami monopolistycznymi. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiała zapłacić karę w wysokości 5% uśrednionego dziennego światowego obrotu Alphabet, spółki matki Google.
Konkurencyjny sektor mobilnego Internetu staje się coraz ważniejszy dla europejskich konsumentów i przedsiębiorstw. W oparciu o dotychczas prowadzone postępowanie, uważamy, że swoim zachowaniem Google narusza unijne zasady ochrony konkurencji […]. Zasady te dotyczą wszystkich działających w Europie przedsiębiorstw. Google ma szansę wykazać Komisji, że jest inaczej - powiedziała unijna komisarz.
Sundar Pichai – argumenty Komisji są nietrafne
Na odpowiedź ze strony Google nie trzeba było zbyt długo czekać. Szef firmy, Sundar Pichai, wydał obszerne oświadczenie, w którym poucza urzędników na temat tego, jak funkcjonuje rynek mobilny:Dziś Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie systemu Android oraz przeciwko jego modelowi biznesowemu. Decyzja ta ignoruje fakt, że telefony z system Android konkurują z telefonami z systemem iOS – co potwierdziło 89% respondentów w badaniu rynku przeprowadzonym przez samą Komisję. Decyzja pomija również to, jak liczne możliwości wyboru zapewnia system Android tysiącom producentów telefonów i operatorów sieci komórkowych, którzy tworzą i sprzedają urządzenia oparte na Androidzie; milionom twórców aplikacji na całym świecie, którzy dzięki Androidowi zbudowali swoje firmy; miliardom konsumentów, którzy mogą teraz pozwolić sobie na zakup i korzystanie z najnowocześniejszych smartfonów z Androidem.
Sundar Pichai zauważył także, że to dzięki Androidowi na rynku istnieją ponad 24 tysiące urządzeń mobilnych od 1300 producentów. Co więcej, wielu firm ma swoje siedziby na terenie Unii Europejskiej. Uderzenie w interesy Google może się zatem odbić na unijnej gospodarce.
Telefony tych producentów różnią się między sobą, ale mają jedną wspólną cechę: zdolność uruchamiania tych samych aplikacji. Jest to możliwe dzięki prostym zasadom zapewniającym techniczną kompatybilność, niezależnie od rozmiaru czy typu urządzenia. Żaden producent nie jest nawet zobowiązany do przestrzegania tych zasad – każdy z nich może używać i modyfikować system Android w dowolny sposób, tak jak zrobił to Amazon ze swoimi tabletami Fire i urządzeniami Fire TV Stick – skomentował Sundar Pichai .
Strony:
- 1 (current)
- 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj