Od 22 stycznia na platformie Netflix dostępny jest film Biały tygrys w reżyserii Ramina Bahraniego. Jest to ekranizacja powieści pod tym samym tytułem, której autorem jest Aravind Adiga. Biały Tygrys ukazał się w Polsce kilka dni przed premierą filmu. Wydawcą tej powieści jest Poradnia K.  Okładka i opis Białego Tygrysa prezentują się następująco:
Balram Halwai to człowiek o wielu twarzach. Służący. Filozof. Przedsiębiorca. Morderca. Przez siedem nocy opowiada hipnotyzującą, a jednocześnie mroczną historię swojego sukcesu, który osiągnął wyłącznie sprytem i przebiegłością. Ukazuje Indie, jakich nie oglądał żaden cudzoziemiec - korupcję, prostytucję, biedę i bezprawie, ale też niezmierne bogactwo. Tu biedni nie mogą wejść nawet do supermarketów, miejsca dla bogatych są im niedostępne. Jeżeli im się poszczęści, zostają służącymi u zamożnych przedsiębiorców, jeżeli nie, ich domem staje się ulica, gdzie umierają z głodu lub chorób. Nikt nie interesuje się losem ludzi żyjących w skrajnej nędzy. Biały Tygrys to opowieść o korupcji, pogoni za pieniędzmi, bezduszności, ale także historia o tym, jak pozostać człowiekiem bez względu na to, w jakich warunkach się żyje. Autor otrzymał Nagrodę Bookera i zyskał międzynarodową sławę.
Wydawnictwo Poradnia K. udostępniło także krótki fragment Białego Tygrysa w przekładzie Ludwika Stawowego: Ja jestem człowiekiem jutra.             Jeśli idzie o formalne wykształcenie, to mam pewne braki. Szczerze mówiąc, nigdy nie skończyłem szkoły. Ale czy to ważne? Nie przeczytałem zbyt wielu książek, ale znam wszystkie, które się liczą. Umiem na pamięć dzieła czterech największych poetów wszech czasów – Rumiego, Iqbala, Mirzy Ghaliba; nazwisko czwartego zapomniałem. Jestem przedsiębiorcą samoukiem.             Tacy są najlepsi, proszę mi wierzyć.             Kiedy już Pan się dowie, jak się znalazłem w Bangalurze i zostałem jednym z najskuteczniejszych (choć może najmniej znanych) tutejszych przedsiębiorców, będzie Pan wiedział wszystko o tym, jak przedsiębiorczość się rodzi, czym się żywi i jak się rozwija w naszym wspaniałym dwudziestym pierwszym wieku rodzaju ludzkiego.             A dokładnie – w wieku żółtego i brązowego człowieka.             Pana i moim.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj