Postrzegałem Fremenów jako ludzi mających starożytne korzenie w kulturze arabskiej, przy czym kultura ta została zmodyfikowana przez serię zdarzeń, do których doszło na przestrzeni wieków.
W filmie Diuna: Część druga na ekranie faktycznie pojawia się szereg motywów arabskich i islamskich. I tak lady Jessica zostaje pokryta tatuażami przywodzącymi na myśl Amazigha (to endoetnonim, czyli nazwa własna stosowana przez Berberów na określanie samych siebie), Fremeni chodzą w ubraniach kojarzących się z używanymi w krajach muzułmańskich abają czy kefiją, a na ekranie słychać słowa pochodzące bezpośrednio bądź inspirowane językiem arabskim, jak "Mahdi" czy "Lisan al-Gaib".
"Wymazano nas na ekranie"
Sam Villeneuve już po pierwszej Diunie mówił, że chciał "szanować pomysły Franka Herberta" i to właśnie dlatego dobierał obsadę w taki, a nie inny sposób. Podkreślał przy tym swoją miłość do kultury państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Źródło Variety zauważa w dodatku, że powstawanie obu filmów przyniosło wiele korzyści regionowi - szeroko zakrojone staże i praktyki na planie czy wyszkolenie filmowców pochodzących z Jordanii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W Części drugiej na 42 role Fremenów aż 15 przypadło w udziale mieszkańcom państw MENA. Istotne jest to, że wyłącznie jedna osoba z tamtejszych krajów odzywała się na ekranie - była to portretująca Shishakli Souheila Yacoub, urodzona w Szwajcarii aktorka tunezyjskiego pochodzenia. To jednak nie wystarczyło. W sieci pojawia się coraz więcej głosów krytycznych w stosunku do nowej Diuny. Furvah Shah w artykule dla brytyjskiej edycji Cosmopolitan pisze, że pomimo wykorzystywania w produkcji przedmiotów, języka czy rytuałów mogących mieć swoje źródło w kulturze państw arabskich, doszło jednocześnie do "wymazywania nas na ekranie". Serena Rasoul z firmy MA Casting w odniesieniu do decyzji obsadowych mówi o "straconej szansie na uhoronowanie bogatej kultury i dziedzictwa regionu". Jeszcze mocniej uderza Amani Al-Khatahtbeh ze strony MuslimGirl.com:Jedną z najczęściej powtarzanych rzeczy w kontekście obsadzania osób z Bliskiego Wschodu lub po prostu tych o brązowych włosach jest to, że nie mają one "wystarczająco talentu". Jednak branża nie ma absolutnie żadnych oporów, aby obsadzić aktorów z tego regionu w stereotypowych rolach terrorystów lub złoczyńców. Jeśli chodzi o negatywny wizerunek, mamy nadwyżkę aktorów z Bliskiego Wschodu.
Diuna 2 gorsza niż Ms. Marvel?
Thomas Simsarian Dolan, wykładowca i doradca organizacji MENA Arts Advocacy Coalition, chwali rolę wspomnianej wcześniej Yacoub, przy czym zauważa on, że postać ekranowej Shishakli wpisuje się w rozmaite stereotypy ze "szlachetnym dzikusem" na czele; w jego ocenie bohaterka ma po prostu pomóc głównemu bohaterowi, by później zginąć lub zejść na dalszy plan wydarzeń. Jakby tego było mało, Villeneuve zdecydował się zmienić wyrażenia pochodzące wprost z Herberta; "dżihad" zastępuje więc "święta wojna", a z ekranu znika pochodzące jeszcze z okresu algierskiej wojny o niepodległość zdanie "Ya hya chouhada!" (pol. "Niech żyją wojownicy!"), które samo w sobie ma antyimperialny charakter. Ten ostatni zabieg, podobnie jak szereg innych, ma dla badacza Khaldouna Khelila fundamentalne znaczenie, gdyż w jego ocenie umniejsza on przesłanie antykolonialne bądź antyimperialistyczne, nieodłącznie wpisane w powieści Herberta. Z kolei według wspomnianego wcześniej Dolana znacznie lepiej na polu uczciwego pokazywania arabskich społeczności radziły sobie seriale Ms. Marvel lub Moon Knight. Al-Khatahtbeh dodaje do wszystkich powyższych zarzutów następującą kwestię:Sposób, w jaki jesteśmy przedstawiani w mediach, ma bezpośredni wpływ na to, jak ludzie postrzegają nasze społeczności, które i tak stoją w obliczu niewypowiedzianego ucisku. Świat jest świadkiem globalnej walki z kolonizacją w czasie rzeczywistym w mediach społecznościowych; porażką Hollywood byłoby wyparcie tych tematów z historii takiej jak Diuna, która jest tak wyraźnie inspirowana wywodzącymi się z regionu ruchami.
Najlepsze filmy science fiction XXI wieku - Diuna poza TOP10
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj