Czy zmiana polityki stacji oznacza, że FOX zrezygnuje z zamawiania pilotów nowych seriali? - Odpuszczamy sezon na piloty, a nie zamawianie pilotów. Chodzi o okres w telewizji, który trwa od stycznia do maja. Właśnie wtedy scenarzyści i producenci sprzedają masę scenariuszy i projektów, a stacje biją się o najciekawsze produkcje. Pilotowe odcinki wciąż będą dla nas bardzo przydatne, szczególnie wśród seriali komediowych, gdzie koncept jest bardzo wrażliwy i naprawdę musisz poznać bohaterów i wcielających się w nich aktorów, by podjąć decyzją na temat projektu. Reilly wyjaśnia to w bardzo prosty sposób: - Będziemy zamawiać piloty nakierowane na nakręcenie całego sezonu.
Oznacza to, że stacja FOX będzie zamawiać mniejszą liczbę pilotów, głównie komediowych, co bardzo mocno przypomina system w stacjach kablowych. - Zamiast robienia dziesięciu pilotów seriali z nadzieją, że jeden z nich dostanie się na antenę, zdecydowanie bardziej wolelibyśmy nakręcić jeden pilot serialu, który później znajdzie się na antenie - twierdzi Reilly. To oznacza mniejszą liczbę ról dla aktorów, ale większą szansę na znalezienie się na antenie. Zmiana ta oznacza również, że FOX zakupywał będzie tylko najlepsze scenariusze i będzie ich znacznie mniej, niż dotychczas.
Dla stacji FOX 2014 rok będzie rokiem zmian, choćby dlatego, że Reilly planuje zamówić jeszcze kilka interesujących seriali dramatycznych. - W lutym zamówimy jeszcze kilka seriali dramatycznych, a w połowie roku kolejną porcję z planem emisji w 2015 roku. Owszem, będą to zamówienia pilotów, ale jednocześnie gwarancja zamówienia scenariuszy do kolejnych odcinków oraz dodatkowe pieniądze na zatrudnienie ekipy scenarzystów. W ten sposób zamawialiśmy "Gotham". Już we wrześniu byliśmy na projekt zdecydowani i już wtedy pisaliście, że w ramówce zagości za rok. Formalnie jednak zamówienie pierwszej serii podpisane zostało niedawno - tłumaczy Reilly.
Szef stacji FOX zauważa, że już teraz (w styczniu) ma jasny pogląd na to, jak wyglądała będzie ramówka stacji w sezonie 2014/15. Poza wspomnianym Gotham zamówiono również komedie "Fatrick", "Cabot College", "Mulaney" i projekt Bena Afflecka "The Middle Man". Na formalizację zamówienia czeka dramat religijny "Hieroglyph", a gotowe do emisji są: Gracepoint (amerykańska wersja Broadchurch), a także Gang Related, Wayward Pines czy "Backstorm".
Reilly jasno potwierdza, że stacja FOX nie będzie podejmować decyzji o zamówieniu serialu na podstawie jednego, pilotowego odcinka. Bo właśnie w taki sposób funkcjonuje "sezon na piloty", w którym uczestniczy również CBS, ABC, NBC i CW. FOX czerpie wzorce ze stacji kablowych i po zamówieniu projektu planuje tworzyć scenariusze do kilku odcinków, nad którymi pracować będą małe grupy scenarzystów. Dokładnie w ten sposób scenarzyści pracują obecnie nad komedią "The Middle Man" i Gotham. FOX planuje również (wzorem kablówek) zamawiać seriale z większym wyprzedzeniem (około rocznym) w stosunku do ich ewentualnej premiery. Dzięki temu scenariusze nie są pisane w pośpiechu, a producenci mają czas na dokładne przemyślenie tematu.
Na sam koniec Reilly mówi, że nie obawia się tych zmian. Oglądalność stacji FOX jest lepsza, niż przed rokiem, ale nadal są to wyniki dalekie do oczekiwanych. - Gorzej być już nie może. Dlatego też z optymizmem patrzymy na nowy system znany z kablówek.