Od 31 maja do 3 czerwca w Gdańsku odbędzie się prawdziwe święto filmu dokumentalnego. W ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival obejrzymy 24 dokumenty z całego świata.
Program wydarzenia zapowiada się interesująco, przede wszystkim dzięki zaplanowanym rozmowom z twórcami filmów konkursowych oraz pokazom specjalnym.
Gdańsk DocFilm Festival prezentuje filmy dokumentalne, poruszające problemy świata pracy. Temat ten jest traktowany bardzo szeroko, od pracy jako wartości w życiu każdego człowieka, poprzez pracę nad sobą lub na rzecz idei po problem bezrobocia, łamania prawa pracy czy dyskryminację. Festiwal istnieje od 2003 roku, jego główną częścią jest konkurs filmów dokumentalnych.
Do konkursu zgłoszonych zostało 260 filmów z 48 krajów, między innymi z USA, Senegalu, Brazylii, Indonezji, Chin, Iranu, Nowej Zelandii, nie zabrakło też silnej reprezentacji kinematografii europejskiej. Wśród filmów konkursowych zobaczymy m.in. siedem polskich produkcji oraz film Życie animowane Rogera Rossa Williamsa, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.
Różnorodność artystycznego wyrazu konkursowych tytułów przedstawia oficjalny spot festiwalu, na który składają się kadry z filmów, jakie zobaczymy w Gdańsku.
Festiwal zakończy się przyznaniem statuetki Brama Wolności i nagrody pieniężnej dla twórców najlepszego filmu dokumentalnego – o wyborze laureata zadecyduje jury w składzie Maciej Pieprzyca, scenarzysta i reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych nagradzany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (za filmy Chce się żyć i Jestem Mordercą), włoska dokumentalistka Martina Parenti oraz Michał Oleszczyk, krytyk filmowy i tłumacz, do ubiegłego roku dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Po raz pierwszy organizatorzy festiwalu zapraszają na projekcje krótkich form fabularnych, które od przyszłego roku wpiszą się na stałe w program festiwalu jako konkurs. W tym roku zobaczymy dziesięć krótkometrażowych filmów fabularnych, w tym zdobywcę Oscara 2017 w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski węgierski obraz Chór Kristofa Deaka i nominowany do Oscara hiszpański film Timecode Juanjo Gimeneza.
Festiwal odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności, poszczególne pokazy będą miały miejsce również w Sali BHP na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Pełen program: https://gdanskdocfilm.pl/program/